• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.7.2024Meniny má Margita
27°Bratislava

Kyjev viní Rusov, na Kryme ukradli plyn za miliardu dolárov

  • 12:51 27.05.2014
  • BERLÍN
Kyjev viní Rusov, na Kryme ukradli plyn za miliardu dolárov

Ruský premiér Dmitrij Medvedev v máji povedal, že zaplatenie aspoň časti ukrajinského dlhu je minimálnou podmienkou pre obnovenie rokovaní.

Ukrajina v pondelok súhlasila s tým, že splatí časť sumy, ktorú dlhuje Rusku za dodávky plynu. Informoval o tom eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

Ruská a ukrajinská vláda podľa jeho slov dospela k predbežnej dohode, ktorá otvára priestor pre ďalšie rokovania v piatok. Podľa Oettingera by Ukrajina mala zaplatiť 2 miliardy USD do štvrtka a ďalších 500 miliónov USD do 7. júna. Obidve vlády musia ešte tento scenár odsúhlasiť.

Jaceňuk požiadal Rusov o zaplatenie

Ruský premiér Dmitrij Medvedev v máji povedal, že zaplatenie aspoň časti ukrajinského dlhu je minimálnou podmienkou pre obnovenie rokovaní. Rusko hovorí, že celkový dlh Kyjeva za plyn v súčasnosti prekročil 3,5 miliardy USD.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v utorok požiadal Rusko o zaplatenie miliardy dolárov za dve miliardy kubických metrov zemného plynu uskladnené v podzemnom zásobníku na území polostrova Krym. Jaceňuk poukázal, že surovina patrila čiernomorskej spoločnosti Černomorneftegaz spadajúcej pod ukrajinský energetický gigant Naftogaz.

Odporúčame aj:

Litva ukončí monopol Gazpromu, chce dovážať plyn z Nórska

Fico má podľa Greenpeace riešiť závislosť od Ruska

Ukrajina čaká na odpoveď Rusov

Po marcovom pripojení Krymu k Rusku bol podnik znárodnený. O návrat plynu Kyjev požiadal Rusov ešte začiatkom mája. Moskva krátko potom varovala EÚ pred zastavením dodávok plynu v prípade neuhradenia ukrajinských dlhov za surovinu.

Hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov uviedol, že netuší, čo myslel ukrajinský premiér tým, keď Moskvu obvinil z ukradnutia plynu pri anexii Krymu. "Nemáme potuchy, čo má na mysli," povedal hovorca.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev vtedy uviedol, že zaplatenie aspoň časti ukrajinského dlhu je minimálnou podmienkou pre obnovenie rokovaní medzi Ukrajinou, Ruskom a EÚ.

"Chceme počuť ruskú odpoveď týkajúcu sa návratu viac ako dvoch miliárd kubických metrov plynu. Podľa súčasných cien Gazpromu má hodnotu miliardy dolárov," uviedol Jaceňuk, ktorého vláda v pondelok predbežne súhlasila so splatením časti dlhovanej sumy Rusku za dodávky plynu.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Raketu Falcon 9 uzemnili po tom, ako došlo k zničeniu satelitov Starlink

Raketu Falcon 9 uzemnili po tom, ako došlo k zničeniu satelitov Starlink

DNES - 13:38Zahraničné

Americký Federálny úrad pre letectvo uzemnil pracovnú raketu Falcon 9 spoločnosti SpaceX po tom, ako k jednej z nich došlo v kozme k deštrukcii a k zničeniu nákladu družíc Starlink.

Baldwinovi právnici požadujú zastavenie procesu v kauze smrti kameramanky

Baldwinovi právnici požadujú zastavenie procesu v kauze smrti kameramanky

DNES - 6:33Zahraničné

Proces s americkým hercom Alecom Baldwinom bol v piatok nečakane prerušený do pondelka po tom, ako sudkyňa Mary Marlowe Sommerová súhlasila s tým, že posúdi žiadosť jeho právnikov o stiahnutie obvinení.

Scholz: Americké rakety v Nemecku majú slúžiť ako odstrašujúci prostriedok

Scholz: Americké rakety v Nemecku majú slúžiť ako odstrašujúci prostriedok

DNES - 6:17Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok opäť odmietol obavy, že plánované rozmiestnenie amerických rakiet dlhého doletu v Nemecku by mohlo viesť k zvýšeniu napätia s Ruskom.

Rybári sa napili z fliaš vylovených z mora, päť z nich zomrelo

Rybári sa napili z fliaš vylovených z mora, päť z nich zomrelo

VČERA - 20:08Zahraničné

Najmenej päť rybárov zo Srí Lanky zomrelo po tom, ako vypili obsah fliaš nájdených počas plavby na mori, uvádzajú miestne médiá. TASR informuje na základe správ televízie BBC a denníka The Independent.

Nemecká vláda: Nenecháme sa zastrašiť plánmi Ruska zabiť riaditeľa Rheinmetallu

Nemecká vláda: Nenecháme sa zastrašiť plánmi Ruska zabiť riaditeľa Rheinmetallu

VČERA - 18:09Zahraničné

Nemecká vláda v piatok uviedla, že Berlín berie správy o sprisahaní s cieľom zavraždiť šéfa zbrojárskej spoločnosti Rheinmetall vážne a nenechá sa zastrašiť Ruskom.