• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.7.2024Meniny má Margita
29°Bratislava

Kyjev ide proti vlastnému ľudu, Moskva žiada zastaviť boj

  • 18:42 27.05.2014
  • MOSKVA
Kyjev ide proti vlastnému ľudu, Moskva žiada zastaviť boj

Rusko vyzvalo ukrajinskú vládu, aby zastavila vojenskú operáciu "proti vlastnému ľudu" a apelovalo na medzinárodnú monitorovaciu misiu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), aby vyšetrila zrážky s proruskými separatistami vo východnom meste Doneck.


Ukrajina začala v pondelok nálety a útok polovojenských síl proti proruským povstalcom, ktorí sa zmocnili terminálu medzinárodného letiska v Donecku. Stalo sa tak po tom, čo novozvolený líder krajiny Petro Porošenko prisľúbil obnoviť kontrolu na východe a odmietol rokovať s "teroristami".

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

"V súvislosti so správami o ozbrojených zrážkach pri Donecku, ktoré viedli k obetiam, urgentne apelujeme na vedenie OBSE a jej špeciálnu monitorovaciu misiu na Ukrajine, aby poskytla detailné informácie o tamojších udalostiach," uviedlo ruské ministerstvo zahraničia v stanovisku. Ukrajinské úrady v Kyjeve zároveň vyzvalo, aby "zastavili vojenské operácie proti vlastnému ľudu". Minister zahraničia Sergei Lavrov tiež zopakoval slová prezidenta Vladimira Putina, že Moskva je pripravená s Porošenkom spolupracovať.

Medzinárodné letisko v Donecku museli uzavrieť

Z letiska Sergeja Prokofjeva, nad ktorým prelietali vojenské lietadlá, bolo v pondelok počuť streľbu a výbuchy. Ozbrojení povstalci na nákladných autách sem dorazili len niekoľko hodín predtým a obsadili budovu terminálu. Letisko museli následne uzavrieť pre všetky lety.

Hovorca vlády uviedol, že do operácie na východe sú zapojené vrtuľníky a vojenské lietadlá ako aj polovojenské sily. Pokus separatistov o obsadenie letiska by mohol byť zameraný na znemožnenie Porošenkovej návštevy. Ten totiž uviedol, že jeho prvá cesta po nástupe do funkcie bude smerovať na nepokojný východ.

Rusko sa pomaly sťahuje z hranice s Ukrajinou

Severoatlantická aliancia v utorok prvýkrát naznačila, že ruské jednotky sa pravdepodobne "pomaly" sťahujú z hranice s Ukrajinou. "Aliancia v posledných dňoch zaznamenala čiastočnú aktivitu ruských vojsk v blízkosti hranice s Ukrajinou. Existujú určité dôkazy o balení alebo presúvaní techniky v istých lokalitách," cituje agentúra Reuters nemenovaného dôstojníka NATO. Ako dodal, môže to naznačovať "pomalé alebo predstierané sťahovanie jednotiek".

Rusko už dávnejšie informovalo o sťahovaní všetkých vojakov nasadených v regiónoch hraničiacich s Ukrajinou. Severoatlantická aliancia odhaduje počet vojakov rozmiestnených pozdĺž ukrajinskej hranice na 40-tisíc. Doteraz pritom jej zverejnené satelitné snímky údajne nenaznačovali sťahovanie Rusov z oblasti, čo bolo v rozpore s vyhláseniami Moskvy.

Lavrov bude so šéfom tureckej diplomacie hovoriť o Ukrajine

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok v Moskve privíta svojho tureckého rezortného kolegu Ahmeta Davutoglua, s ktorým bude debatovať na viaceré zahraničnopolitické témy vrátane Ukrajiny.

Podľa informácií ruskej vlády sa ich rokovania budú týkať aj situácie na Blízkom východe, na severe Afriky či v Sýrii. Pokračovať by mal aj rusko-turecký dialóg o spornom iránskom jadrovom programe.

Podľa Moskvy majú Rusi a turecká vláda premiéra Recepa Erdogana, spojenca USA, "podobné alebo identické postoje na mnohé svetové a regionálne záležitosti a preto je naším cieľom pokračovať v konštruktívnej výmene názorov".

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Raketu Falcon 9 uzemnili po tom, ako došlo k zničeniu satelitov Starlink

Raketu Falcon 9 uzemnili po tom, ako došlo k zničeniu satelitov Starlink

DNES - 13:38Zahraničné

Americký Federálny úrad pre letectvo uzemnil pracovnú raketu Falcon 9 spoločnosti SpaceX po tom, ako k jednej z nich došlo v kozme k deštrukcii a k zničeniu nákladu družíc Starlink.

Baldwinovi právnici požadujú zastavenie procesu v kauze smrti kameramanky

Baldwinovi právnici požadujú zastavenie procesu v kauze smrti kameramanky

DNES - 6:33Zahraničné

Proces s americkým hercom Alecom Baldwinom bol v piatok nečakane prerušený do pondelka po tom, ako sudkyňa Mary Marlowe Sommerová súhlasila s tým, že posúdi žiadosť jeho právnikov o stiahnutie obvinení.

Scholz: Americké rakety v Nemecku majú slúžiť ako odstrašujúci prostriedok

Scholz: Americké rakety v Nemecku majú slúžiť ako odstrašujúci prostriedok

DNES - 6:17Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok opäť odmietol obavy, že plánované rozmiestnenie amerických rakiet dlhého doletu v Nemecku by mohlo viesť k zvýšeniu napätia s Ruskom.

Rybári sa napili z fliaš vylovených z mora, päť z nich zomrelo

Rybári sa napili z fliaš vylovených z mora, päť z nich zomrelo

VČERA - 20:08Zahraničné

Najmenej päť rybárov zo Srí Lanky zomrelo po tom, ako vypili obsah fliaš nájdených počas plavby na mori, uvádzajú miestne médiá. TASR informuje na základe správ televízie BBC a denníka The Independent.

Nemecká vláda: Nenecháme sa zastrašiť plánmi Ruska zabiť riaditeľa Rheinmetallu

Nemecká vláda: Nenecháme sa zastrašiť plánmi Ruska zabiť riaditeľa Rheinmetallu

VČERA - 18:09Zahraničné

Nemecká vláda v piatok uviedla, že Berlín berie správy o sprisahaní s cieľom zavraždiť šéfa zbrojárskej spoločnosti Rheinmetall vážne a nenechá sa zastrašiť Ruskom.