• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 23.7.2024Meniny má Olga
23°Bratislava

Gašparovič bol na Pražskom hrade, Zeman ho pozval poľovať

  • 14:26 27.05.2014
  • PRAHA
Gašparovič bol na Pražskom hrade, Zeman ho pozval poľovať

Končiaci prezident Ivan Gašparovič je spolu s manželkou v Česku na svojej poslednej oficiálnej návšteve zahraničia.

Dobré vzťahy medzi Slovenskom a Českou republikou by sa mohli ešte vylepšiť v oblasti obchodnej spolupráce či spoločných investícií, myslí si slovenský prezident Ivan Gašparovič. "Vidíme možnosť v tom, že by sme mohli mať spoločné investície aj v tretích krajinách, pretože Slovensko dnes dokáže investovať aj v zahraničí," povedal v utorok Gašparovič na Pražskom hrade počas spoločnej tlačovej besedy s českou hlavou štátu Milošom Zemanom.

Posledná návšteva zahraničia

"Aj keď je všetko dobré, nič nebráni tomu, aby to bolo lepšie. Či už v oblasti investícií, obchodnej spolupráce, kde náš obchodný obrat s Českou republikou je viac ako 15 miliárd eur," povedal slovenský prezident. "Zhodli sme sa aj na tom, že Slovensko a Česká republika potrebujú širšiu spoluprácu v rámci našich ozbrojených síl, preto dnes spolu rokovali aj ministri obrany," dodal Gašparovič.

Ivan Gašparovič je spolu s manželkou v Česku na svojej poslednej oficiálnej návšteve v zahraničí. "Bol a je dobrý priateľ Českej republiky a vo svojej funkcii vykonal veľmi veľa, aby sa ďalej rozvíjali vzťahy medzi oboma krajinami," vyhlásil český prezident.

Prezident dostal pozvánku na poľovačku

Zeman pozval Gašparoviča aj na poľovačku. "Pozval som pána prezidenta Gašparoviča na lov do Lánskej obory, ktorá je so svojimi tromi tisícmi hektárov najväčším stredoeurópskym revírom. Aby sa mu lepšie lovilo, venoval som mu dnes dvoje poľovnícke topánky a jeden ďalekohľad, a aby to pani Gašparovičovej nebolo ľúto, venoval som jej jeden menší ďalekohľad, aby mohla svojho manžela sledovať pri love," povedal Zeman. "Pozvanie som prijal, ale na Lány už nebudem chodiť s puškou, ale s fotografickým aparátom," podotkol Gašparovič.

Prezident Zeman tiež vyhlásil, že blahoželá Slovensku k tomu, že má euro. "Chcel by som vyjadriť závisť, že Slovensko vstúpilo do eurozóny oveľa skôr ako Česká republika, ktorá o tom iba uvažuje, uvažuje a uvažuje," uviedol. Podľa Zemana sa vždy vytyčuje päťročný horizont na prijatie eura. "Ako viete z definície horizontu, je to myslená čiara, ktorá sa od vás vzďaľuje rovnakým tempom, ako sa k nej približujete. Dúfam, že sa nám v tejto oblasti podarí Slovensko dobehnúť," uzavrel.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
USA žiadajú prepustenie americko-ruskej novinárky Kurmaševovej

USA žiadajú prepustenie americko-ruskej novinárky Kurmaševovej

VČERA - 21:48Zahraničné

Spojené štáty v pondelok vyzvali na prepustenie americko-ruskej novinárky Alsu Kurmaševovej, ktorú v pondelok ruský súd na neverejnom procese odsúdil na šesť a pol roka väzenia.

Harrisová: Bidenove výsledky nemajú v modernej histórii USA obdobu

Harrisová: Bidenove výsledky nemajú v modernej histórii USA obdobu

VČERA - 18:54Zahraničné

Dosiahnuté výsledky amerického prezidenta Joea Bidena nemajú v modernej histórii Spojených štátov obdobu.

Šéfka Tajnej služby v Kongrese priznala zlyhanie pri atentáte na Trumpa

Šéfka Tajnej služby v Kongrese priznala zlyhanie pri atentáte na Trumpa

VČERA - 17:33Zahraničné

Šéfka Tajnej služby Spojených štátov Kimberly Cheatleová v pondelok priznala, že jej úrad pochybil, keď nezabránil atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa.

Lipavský: Súd s Kurmaševovou je výsmech právu, ČR sa zasadí za jej prepustenie

Lipavský: Súd s Kurmaševovou je výsmech právu, ČR sa zasadí za jej prepustenie

VČERA - 16:53Zahraničné

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský odsúdil rozsudok nad americko-ruskou novinárkou Alsou Kurmaševovou zo stanice Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda a označil ho za výsmech právu.

Ruský súd odsúdil novinárku Kurmaševovú na šesť a pol roka väzenia

Ruský súd odsúdil novinárku Kurmaševovú na šesť a pol roka väzenia

VČERA - 16:16Zahraničné

Ruský súd na neverejnom procese odsúdil americko-ruskú novinárku Alsu Kurmaševovú na šesť a pol roka väzenia za šírenie nepravdivých informácií o ruskej armáde.