Lasica dostane v Trenčianskych Tepliciach Cenu Karla Čapka

Cenu Karla Čapka odovzdajú v Trenčianskych Tepliciach už dvadsiaty druhý raz ako spomienku na bratov Čapkovcov hercovi Milanovi Lasicovi a za českú stranu hercovi a režisérovi Ondřejovi Kepkovi, známemu ako Honzíkovi zo seriálu Arabela.
Trenčianske Teplice sú s bratmi Čapkovcami spojené cez ich otca Antonína Čapka, ktorý v kúpeľnom meste pôsobil ako kúpeľný lekár. Významný český prvorepublikový spisovateľ Karel Čapek tu napísal niektoré zo svojich diel. Práve tu sa zrodili Továreň na absolútno, Lúpežník či R.U.R. Cenu Karla Čapka tu udeľujú od roku 1990, jej laureátmi sú napríklad Josef Abrhám, Eva Rysová, Marián Labuda, Emília Vášáryová, Jozef Kroner, Martin Huba, Hana Maciuchová, Ladislav Ballek či Eva Krížiková. V Trenčianskych Tepliciach je odovzdávanie ceny významnou kultúrnou a spoločenskou udalosťou. Pri zrode podujatia stál Ivo Veliký, veľký obdivovateľ diela bratov Čapkovcov.

Richard Müller získal za album Duety dvojnásobnú platinovú platňu
Legenda slovenskej a českej hudobnej scény Richard Müller má na konte ďalší úspech.

Víťazom piesňovej súťaže Eurovízia sa stal rakúsky spevák JJ
Víťazom 69. ročníka finále piesňovej súťaže Eurovízia za rok 2025 sa stal rakúsky spevák JJ s popovo opernou skladbou „Wasted Love“.

Populárny herec a držiteľ štyroch Českých levov Oldřich Kaiser má 70 rokov
Ťažký týždeň referenta Kubrta, skúška z dejepisu a z priebehu Nežnej revolúcie, poučovanie pubertálneho chlapca – to sú scénky, ktoré vďaka dvojici Oldřich Kaiser a Jiří Lábus doslova zľudoveli.

Saudek: Mám veľmi rád Slovensko, Slovenky sú najkrásnejšie na svete
Milovníci fotografií Jana Saudka zaplnili v utorok podvečer Stredoeurópsky dom fotografie v Bratislave, kde slávnostne otvorili výstavu Jan Saudek 90, prezentujúcej výber toho najlepšieho z celoživotnej tvorby umelca.

Začína sa piesňová súťaž Eurovízia, favoritom je Švédsko
Vo švajčiarskom Bazileji sa v utorok začne piesňová súťaž Eurovízia.