• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 24.9.2020Meniny má Ľuboš, Ľubor
24°Bratislava

Video: Pápež František sa ujal Petrovho stolca

  • 19:11 19.03.2013
  • RÍM
Video: Pápež František sa ujal Petrovho stolca

Pápež František v utorok začal svoju inauguráciu uctením si hrobky svätého Petra, ktorý bol prvou hlavou katolíckej cirkvi. Následne pred asi 200-tisícovým davom veriacich odslúžil slávnostnú svätú omšu. Tá definitívne a oficiálne odštartovala jeho začínajúci sa pontifikát.

Nový šéf Vatikánu vo svojej kázni opäť odkázal na svätého Františka z Assisi, po ktorom si zvolil svojej pápežské meno. Prisľúbil pritom, že svoj pontifikát zasvätí predovšetkým "chudobe".

Svetových lídrov pritom vyzval, aby nedovolili "znameniam skazy a smrti sprevádzať pokrok tohto sveta". Pápež musí podľa vlastných slov "jemne a citlivo uchopiť celé ľudstvo, predovšetkým najchudobnejších, najslabších, najmenej dôležitých". "V toľkej temnote potrebujeme vidieť svetlo nádeje," vyhlásil bývalý argentínsky kardinál Jorge Bergoglio.
Obrazom: Inaugurácia pápeža Františka vo Vatikáne

Na inaugurácii nechýbal slovenský prezident

František ešte pred omšou dostal aj svoj pápežský "rybársky prsteň" vyrobený na počet svätého Petra, ktorý bol sám rybárom. Ten však na rozdiel od prsteňa Benedikta XVI. nie je vyrobený z čistého zlata, ale len pozláteného striebra.

Ďalším dôležitým symbolom, ktoré Františkovi odovzdali kardináli, je takzvané pálium. Ide o širokú stuhu kruhovitého tvaru zdobenú šiestimi krížmi z čierneho hodvábu. Pálium je, podobne ako pápežský prsteň, neprenosné a po smrti pontifika ho pochovajú aj s ním.

Medzi státisícami veriacich zhromaždených na Námestí svätého Petra je aj viacero svetových lídrov vrátane slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča. Do Vatikánu prišli aj kontroverzní politici vrátane zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho, ktorý pre sankcie nemôže cestovať do krajín Európskej únie. Vatikán je však suverénnym územím a sankcie sa ho netýkajú.

Pápež prijme zástupcov 30 svetových náboženstiev

Američania do sídla Svätej stolice poslali viceprezidenta Joa Bidena. Z európskych lídrov sa očakáva účasť nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, španielskeho premiéra Mariana Rajoya, jeho francúzskeho kolegu Jeana-Marca Ayraulta, stáleho predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya i šéfa komisie Josého Manuela Barrosa.

Medzi juhoamerickými prezidentmi nebude okrem argentínskej prezidentky Cristiny Kirchnerovej chýbať brazílska hlava štátu Dilma Rousseffová, čílsky prezident Sebastián Piňera či ich mexický kolega Enrique Peňa Nieto.

V stredu pápež prijme zástupcov 30 svetových náboženstiev, v piatok ho čaká stretnutie s veľvyslancami jednotlivých krajín, ktorí pôsobia vo Vatikáne. Moment, ktorý sa však zapíše do dejín nastane v sobotu. Pápež František má naplánovaný obed so svojím prechodom. Prvýkrát sa tak stretne predchádzajúci pápež s novozvolenou hlavou katolíckej cirkvi.

Obrazom: Nový pápež František


Odporúčame:

Video: Ako vyzerala inaugurácia pápeža Benedikta XVI.

Pápežova sestra nechcela, aby kardináli zvolili jej brata

Obrazom: Najzaujímavejšie momenty zo života pápeža Františka

Pápež František túži po dobrých vzťahoch so Židmi

Pápež František je Kristov vojak, srší humorom
Úsmev rozhodne neskrýva

Aj tento signál dokazuje, že usmievavý rodák z Buenos Aires s civilným menom Jorge Mario Bergoglio si za necelý týždeň od svojho zvolenia v Sixtínskej kaplnke získal nielen srdcia miliónov katolíkov, ale aj sympatie predstaviteľov ostatných náboženstiev.

Potomok talianskeho páru sa od prvého okamihu výrazne odlišuje od svojho predchodcu Josepha Ratzingera, ktorý nikdy nepredniesol prejav bez precízne vypracovaných poznámok a nevtipkoval na verejnosti.

Zmysel pre humor neskrýval pápež František už pri svojom úvodnom predstavení po konkláve minulú stredu, keď povedal, že kardináli museli ísť až na koniec sveta, aby našli nového pápeža.

Ako píše agentúra AFP, 76-ročný pontifik žartoval aj pri neskoršej večeri s kardinálmi, keď na margo svojho zvolenia prehlásil: "Bože, odpusť im, čo urobili."

V telefonickom rozhovore so svojou talianskou známou vtipkoval, keď sa pápeža Františka spýtala, či ho má oslovovať Svätý Otec.

Ten jej s úsmevom na tvári odpovedal, že stačí, aby mu hovorila Otče ako predtým. Prvú nedeľňajšiu modlitbu Anjel Pána predniesol bez poznámok.

Obrazom: Prvá modlitba Anjel Pána od pápeža Františka
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rakúsko varuje občanov pred cestami do Prahy a Paríža

Rakúsko varuje občanov pred cestami do Prahy a Paríža

DNES - 13:12Zahraničné

Rakúsko vo štvrtok v súvislosti so šírením koronavírusu SARS-CoV-2 vydalo varovania pred cestami do českej metropoly Praha i do niektorých oblastí Francúzska vrátane hlavného mesta Paríž a Azúrového pobrežia.

Babiš: Česká republika a Slovensko sa tešia, že migračný pakt netrvá na kvótach

Babiš: Česká republika a Slovensko sa tešia, že migračný pakt netrvá na kvótach

DNES - 12:46Zahraničné

Babiš na rokovaniach so šéfkou eurokomisie zastupoval aj slovenského premiéra Igora Matoviča.

Do týždňa by v Česku mohlo pribúdať až 6000 nakazených denne

Do týždňa by v Česku mohlo pribúdať až 6000 nakazených denne

DNES - 12:31Zahraničné

Počty nakazených podľa českého ministra vnútra nevedú k optimizmu. Denný prírastok by mohol ešte vzrásť.

India hlási ďalších 86.000 prípadov nákazy, ochoreniu podľahol aj minister

India hlási ďalších 86.000 prípadov nákazy, ochoreniu podľahol aj minister

DNES - 10:59Zahraničné

India hlásila vo štvrtok ďalších 86.508 nových prípadov nákazy koronavírusom. Premiér Naréndra Módí pritom vidí v zavedení krátkych lokálnych karantén (lockdownov) iba malý úžitok a kritizoval ich.

Vojaci KĽDR údajne zastrelili a podpálili juhokórejskeho vládneho úradníka

Vojaci KĽDR údajne zastrelili a podpálili juhokórejskeho vládneho úradníka

DNES - 10:57Zahraničné

Juhokórejské ministerstvo obrany vo štvrtok obvinilo Kórejskú ľudovodemokratickú republiku zo zastrelenia a následného podpálenia tela juhokórejského vládneho úradníka, ktorý bol od pondelka nezvestný.