• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 23.5.2024Meniny má Želmíra
17°Bratislava

Video: Pápež František sa ujal Petrovho stolca

  • 19:11 19.03.2013
  • RÍM
Video: Pápež František sa ujal Petrovho stolca

Pápež František v utorok začal svoju inauguráciu uctením si hrobky svätého Petra, ktorý bol prvou hlavou katolíckej cirkvi. Následne pred asi 200-tisícovým davom veriacich odslúžil slávnostnú svätú omšu. Tá definitívne a oficiálne odštartovala jeho začínajúci sa pontifikát.

Nový šéf Vatikánu vo svojej kázni opäť odkázal na svätého Františka z Assisi, po ktorom si zvolil svojej pápežské meno. Prisľúbil pritom, že svoj pontifikát zasvätí predovšetkým "chudobe".

Svetových lídrov pritom vyzval, aby nedovolili "znameniam skazy a smrti sprevádzať pokrok tohto sveta". Pápež musí podľa vlastných slov "jemne a citlivo uchopiť celé ľudstvo, predovšetkým najchudobnejších, najslabších, najmenej dôležitých". "V toľkej temnote potrebujeme vidieť svetlo nádeje," vyhlásil bývalý argentínsky kardinál Jorge Bergoglio.
Obrazom: Inaugurácia pápeža Františka vo Vatikáne

Na inaugurácii nechýbal slovenský prezident

František ešte pred omšou dostal aj svoj pápežský "rybársky prsteň" vyrobený na počet svätého Petra, ktorý bol sám rybárom. Ten však na rozdiel od prsteňa Benedikta XVI. nie je vyrobený z čistého zlata, ale len pozláteného striebra.

Ďalším dôležitým symbolom, ktoré Františkovi odovzdali kardináli, je takzvané pálium. Ide o širokú stuhu kruhovitého tvaru zdobenú šiestimi krížmi z čierneho hodvábu. Pálium je, podobne ako pápežský prsteň, neprenosné a po smrti pontifika ho pochovajú aj s ním.

Medzi státisícami veriacich zhromaždených na Námestí svätého Petra je aj viacero svetových lídrov vrátane slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča. Do Vatikánu prišli aj kontroverzní politici vrátane zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho, ktorý pre sankcie nemôže cestovať do krajín Európskej únie. Vatikán je však suverénnym územím a sankcie sa ho netýkajú.

Pápež prijme zástupcov 30 svetových náboženstiev

Američania do sídla Svätej stolice poslali viceprezidenta Joa Bidena. Z európskych lídrov sa očakáva účasť nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, španielskeho premiéra Mariana Rajoya, jeho francúzskeho kolegu Jeana-Marca Ayraulta, stáleho predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya i šéfa komisie Josého Manuela Barrosa.

Medzi juhoamerickými prezidentmi nebude okrem argentínskej prezidentky Cristiny Kirchnerovej chýbať brazílska hlava štátu Dilma Rousseffová, čílsky prezident Sebastián Piňera či ich mexický kolega Enrique Peňa Nieto.

V stredu pápež prijme zástupcov 30 svetových náboženstiev, v piatok ho čaká stretnutie s veľvyslancami jednotlivých krajín, ktorí pôsobia vo Vatikáne. Moment, ktorý sa však zapíše do dejín nastane v sobotu. Pápež František má naplánovaný obed so svojím prechodom. Prvýkrát sa tak stretne predchádzajúci pápež s novozvolenou hlavou katolíckej cirkvi.

Obrazom: Nový pápež František


Odporúčame:

Video: Ako vyzerala inaugurácia pápeža Benedikta XVI.

Pápežova sestra nechcela, aby kardináli zvolili jej brata

Obrazom: Najzaujímavejšie momenty zo života pápeža Františka

Pápež František túži po dobrých vzťahoch so Židmi

Pápež František je Kristov vojak, srší humorom
Úsmev rozhodne neskrýva

Aj tento signál dokazuje, že usmievavý rodák z Buenos Aires s civilným menom Jorge Mario Bergoglio si za necelý týždeň od svojho zvolenia v Sixtínskej kaplnke získal nielen srdcia miliónov katolíkov, ale aj sympatie predstaviteľov ostatných náboženstiev.

Potomok talianskeho páru sa od prvého okamihu výrazne odlišuje od svojho predchodcu Josepha Ratzingera, ktorý nikdy nepredniesol prejav bez precízne vypracovaných poznámok a nevtipkoval na verejnosti.

Zmysel pre humor neskrýval pápež František už pri svojom úvodnom predstavení po konkláve minulú stredu, keď povedal, že kardináli museli ísť až na koniec sveta, aby našli nového pápeža.

Ako píše agentúra AFP, 76-ročný pontifik žartoval aj pri neskoršej večeri s kardinálmi, keď na margo svojho zvolenia prehlásil: "Bože, odpusť im, čo urobili."

V telefonickom rozhovore so svojou talianskou známou vtipkoval, keď sa pápeža Františka spýtala, či ho má oslovovať Svätý Otec.

Ten jej s úsmevom na tvári odpovedal, že stačí, aby mu hovorila Otče ako predtým. Prvú nedeľňajšiu modlitbu Anjel Pána predniesol bez poznámok.

Obrazom: Prvá modlitba Anjel Pána od pápeža Františka
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Petr Pavel mal nehodu na motorke

Petr Pavel mal nehodu na motorke

DNES - 20:31Zahraničné

Český prezident sa zranil pri jazde na motocykli.

Orbán: Sme spojení s tajnou službou SR, máme informácie o atentáte na Fica

Orbán: Sme spojení s tajnou službou SR, máme informácie o atentáte na Fica

DNES - 19:23Zahraničné

Maďarské tajné služby sú v neustálom kontakte so slovenskými tajnými službami, ako aj so službami iných krajín, napríklad v rámci siete európskych krajín či členských krajín NATO.

Slovenskí hokejisti končia na majstrovstvách sveta, Slováci podľahli Kanade

Slovenskí hokejisti končia na majstrovstvách sveta, Slováci podľahli Kanade

DNES - 18:52Zahraničné

Slováci podľahli Kanade vo štvrťfinále majstrovstvách sveta v hokeji.

Putin podpísal dekrét umožňujúci zhabanie amerického majetku

Putin podpísal dekrét umožňujúci zhabanie amerického majetku

DNES - 17:58Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal vo štvrtok výnos, ktorý umožní v Rusku zhabanie majetku patriaceho Spojeným štátom, ich občanom a firmám.

Identita a demokracia rozhodla o vylúčení AfD z frakcie

Identita a demokracia rozhodla o vylúčení AfD z frakcie

DNES - 17:09Zahraničné

Krajne pravicová politická skupina Identita a demokracia v Európskom parlamente vo štvrtok rozhodla o vylúčení politickej strany Alternatíva pre Nemecko zo svojich radov.