• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 22.9.2020Meniny má Móric
20°Bratislava

Aktivisti vyzývali premiéra, aby zastavil Harabina

  • 12:26 14.05.2014
  • BRATISLAVA
Aktivisti vyzývali premiéra, aby zastavil Harabina

Aktivisti pred budovou Úradu vlády SR v stredu rozdávajú ľuďom pohľadnice s nápisom Pán premiér, zastavte Harabina! Podľa Zuzany Wienk z Aliancie Fair-play ich ľudia môžu smerovať rovno na úrad vlády.

"Strana Smer-SD a premiér Robert Fico majú v rukách to, ako dopadne budúcnosť justície na ďalších päť rokov, pretože bez hlasov nominantov strany Smer v Súdnej rade SR je Štefan Harabin nezvoliteľný," povedala novinárom Wienk.

Súvisiace:

Aliancia Fair-play vyzýva Fica, aby zastavil Harabina

Fico chce nechať prezidentovi menovanie členov súdnej rady

Šéfa najvyššieho súdu budú voliť v kulturáku v Sobranciach

Podľa Zuzany Wienk má volená moc priamu zodpovednosť za to, ako bude vyzerať slovenské súdnictvo. "Pre historicky najnižšiu dôveryhodnosť súdnictva vyzývame premiéra, aby využil svoje politické skúsenosti, svoj vplyv a garantoval, že Štefan Harabin nebude do tejto pozície zvolený," dodala.

Aktivisti chcú vedieť, ako zahlasujú poslanci

Aktivisti z Nespi.me chcú vedieť, koho by poslanci NR SR volili za predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. V stredu ich preto oslovili listom, v ktorom ich požiadali, aby na internetovej stránke Nespi.me vybrali jedného z trojice kandidátov na pozíciu predsedu Najvyššieho súdu SR. Zdôrazňujú, že toto hlasovanie je anonymné. Každému bol vytvorený vlastný kód.

Aktivisti s takouto žiadosťou oslovili aj sudcov. Niektorí už odpovedali. Podľa aktivistov doteraz hlasovalo jedenásť sudcov. Rovnakú žiadosť dostanú aj členovia vlády a prezident SR. "Ide nám o to, aby sme mali prehľad, ako by kto volil," povedal novinárom herec Lukáš Latinák. Podľa aktivistu Jána Heteša myšlienkou projektu je dať možnosť sudcom vyjadriť sa, koho by si zvolili, ak by mohli voliť predsedu Najvyššieho súdu SR priamo.

Nespi.me chce upozorňovať na témy, ktoré ľudí trápia. Prvou témou je voľba predsedu Najvyššieho súdu SR. Cieľom projektu je vyvolať záujem a informácie pre tých, ktorým veci verejné nie sú ľahostajné. Zámerom nespi.me je zjednocovať rôzne aktivity a podporovať odbornú vecnú rovinu diskusie, ako aj aktivitu organizácií, ktoré súdnictvo dlhodobo sledujú.

Šéfa súdu zvolia v kulturáku

Súdna rada bude 19. mája voliť nového predsedu najvyššieho súdu v Dome kultúry v Sobranciach na východnom Slovensku. V súboji o kreslo nového predsedu Najvyššieho súdu SR sa stretnú traja súperi - súčasný predseda NS SR Štefan Harabin (navrhla ho sudcovská rada domovského NS SR a sudcovské rady Okresných súdov Pezinok, Humenné, Stará Ľubovňa s podporou Združenia sudcov Slovenska, sudcovskej rady Krajského súdu v Košiciach a pléna sudcov Okresného súdu Čadca), predsedníčka občianskoprávneho kolégia a sudkyňa NS SR Jana Bajánková (navrhol ju minister spravodlivosti a traja členovia súdnej rady) a predsedníčka senátu správneho kolégia NS SR Zuzana Ďurišová (navrhlo ju združenie Sudcovia Za otvorenú justíciu).

Harabinovi päťročné funkčné obdobie na poste šéfa najvyššieho súdu vyprší 22. júna. Zákon mu stanovuje len to, že voľby predsedu musí vyhlásiť najneskôr 45 dní pred ich konaním. Harabin bol do funkcie sudcu ustanovený 1. januára 1983 a na NS SR ho pridelili 1. januára 1993.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pátranie po turistovi vo Vysokých Tatrách malo tragický koniec

Pátranie po turistovi vo Vysokých Tatrách malo tragický koniec

DNES - 20:17Domáce

Vo Vysokých Tatrách zahynul poľský turista.

Lekári kritizujú povinnosť zabezpečiť ochranné prostriedky na jeden mesiac za takmer 4000

Lekári kritizujú povinnosť zabezpečiť ochranné prostriedky na jeden mesiac za takmer 4000

DNES - 19:16Domáce

Ambulantní lekári kritizujú povinnosť zabezpečiť ochranné prostriedky na jeden mesiac za takmer 4000 eur.

Stovky ľudí pochodovali na podporu zamestnancov nemocnice v Poprade

Stovky ľudí pochodovali na podporu zamestnancov nemocnice v Poprade

DNES - 17:59Domáce

Niekoľko stoviek ľudí v utorok popoludní vyjadrilo pochodom cez mesto podporu zamestnancom nemocnice v Poprade.

Poslanci okolo Pellegriniho nebudú mať svoj klub, plénum to odmietlo

Poslanci okolo Pellegriniho nebudú mať svoj klub, plénum to odmietlo

DNES - 17:51Domáce

Poslanci Národnej rady (NR) SR okolo Petra Pellegriniho nebudú mať vlastný poslanecký klub. Plénum odmietlo návrh na jeho zriadenie v utorkovom hlasovaní.

Časť poslancov klubu OĽANO nepodporí potratový návrh Anny Záborskej

Časť poslancov klubu OĽANO nepodporí potratový návrh Anny Záborskej

DNES - 16:01Domáce

Časť poslancov Národnej rady (NR) SR z klubu OĽANO nepodporí návrh zmien v oblasti interrupcií z dielne poslankyne Anny Záborskej.