Poslanca Smeru Blaha pozvali do Paríža ako nádejnú osobnosť

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí si vybralo poslanca Smeru-SD Ľuboša Blahu ako nádejnú budúcu osobnosť verejného života. To v Paríži v rámci programu pre nádejné budúce osobnosti verejného života organizuje týždenný pobyt. Pred rokom ho absolvoval Andrej Kolesík.
Oficiálne pozvanie
Pozvánka Blahovi prišla cez francúzsku ambasádu a potom oficiálne cez francúzske ministerstvo zahraničných vecí. Program Francúzov vznikol v roku 1989. Francúzske ministerstvo pozýva ročne približne sto ľudí vo veku 25 až 40 rokov zo 40 krajín sveta, ktorých považujú za perspektívnych a ktorých vplyv na ich vlastné krajiny je na vzostupe. Najviac sa zameriavajú na štáty EÚ, subsaharskú Afriku a Blízky východ, ale aj USA, Rusko či Čínu.
Ide im o to, aby budúce elity mali dostatočnú znalosť o Francúzsku. Program vypracujú na mieru konkrétneho hosťa. V Blahovom prípade ide o oblasti sociálnej ekonomiky, družstvá, nástroje proti neoliberálnej globalizácii, 35-hodinový pracovný čas, sociálna Európa, práva menšín vrátane LGBTI a antifašizmus.
Stretnutie s partnermi
Blaha sa preto vo Francúzsku stretne so svojimi partnermi, predsedami eurovýborov z Národného zhromaždenia aj Senátu. "Okrem Ukrajiny budeme hovoriť o tom, ako urobiť Európu do budúcnosti sociálnejšou a demokratickejšou," povedal. Stretne sa aj s poradcami, expertmi a aktivistami v oblasti sociálnej ekonomiky, pracovného práva, rovnosti v oblasti menšín.
"Špeciálne sa zaujímam o oblasť globalizácie, resp. deglobalizácie v oblasti, kde globálny kapitalizmus ohrozuje sociálne práva zamestnancov. Ukážu mi aj viacero kultúrno-historických zaujímavostí spätých s Parížskou, s májom 1968 (študentské rebélie v Paríži), s okupáciou firmy LIP v 70. rokoch zo strany zamestnancov a so socialistickým filozofom Charles Fourierom, ktorý ma inšpiroval aj v mojich knihách," uviedol Blaha.
Záujmy poslanca
Blahu najviac zaujímajú skúsenosti Francúzska so sociálnou ekonomikou. "Francúzsko je v tejto oblastí líder. Výrobné družstvá tam majú silnú tradíciu a štát ich silne podporuje. Navštívim kooperatívu Les Atelieres v Lyone a budem sa informovať, ako fungujú a ako im štát pomáha," povedal s tým, že navštívi aj komunitu pri Paríži, ktorá od roku 1830 funguje na základe princípov utopického socialistu Charlesa Fouriera, to znamená rovnostársky, bez súkromného vlastníctva.
Blaha bude hovoriť aj s odborníkmi na problematiku okupácie skrachovaných firiem robotníkmi. "Minulý rok v tomto duchu Francúzi prijali zákony, aby to zlegalizovali. Majú s tým tradíciu, v 70. rokoch 20. storočia napríklad firmu na výrobu hodiniek LIP okupovali zamestnanci, je to slávny prípad. Budem o tom hovoriť s odborníkmi na túto kauzu," konštatoval Blaha, ktorý verí, že pobyt mu môže priniesť veľa inšpirácií, ktoré chce využiť aj na Slovensku.

SHMÚ vydal výstrahu: Toto zasiahne celé Slovensko
Meteorológovia vydali výstrahu pre celé územie SR.

Fico Kallasovej: Nemáš absolútne žiadnu právomoc kritizovať suverénneho premiéra suverénnej krajiny
Kallasová podľa Fica ako úradníčka EK nemá právo kritizovať premiéra suverénneho štátu.

Pátranie po nezvestnom Jánovi bolo neúspešné
Polícia žiada občanov o pomoc a spoluprácu.

Muž vyhodil do kontajnera šperkovnicu so šperkami, prípad rieši polícia
V šperkovnici boli zlaté retiazky, náušnice, prstene i prívesky.

Fico sa v Moskve krátko stretol s Putinom, rozprával sa aj s Lukašenkom
Slovenský premiér Robert Fico sa v piatok pred vojenskou prehliadkou v Moskve pri príležitosti 80. výročia skončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.