• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 15.7.2024Meniny má Henrich
25°Bratislava

Nová studená vojna by poškodila všetkých, myslí si Dzurinda

  • 21:34 01.05.2014
  • BRATISLAVA
Nová studená vojna by poškodila všetkých, myslí si Dzurinda

Nová studená vojna medzi Ruskom a Západom by poškodila všetkých. Vyhlásil to poslanec za SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda v diskusnej relácii na prvom programe RTVS.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

Dzurinda v nej diskutoval s premiérom Robertom Ficom pri príležitosti 10. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ) "Musíme jasne povedať Ukrajine, že ak splní všetky podmienky, je v EÚ vítaná," povedal Dzurinda. Podľa neho v prípade Ukrajiny treba pochopiť aj pohnútky Ruska, Západ a Európa by si však mali určiť červené línie, za ktoré neustúpia.

Ukrajina je nefunkčná

Podľa premiéra Fica je v súčasnosti Ukrajina nefunkčným štátom, ktorý by veľmi bolelo, ak by chcel splniť pravidlá na vstup do únie. Zároveň sa vyslovil proti prísnym ekonomickým sankciám voči Rusku. "Mám hrôzu zo sankcií voči Rusku," povedal Fico, podľa ktorého by sankcie mali negatívny dopad na slovenskú ekonomiku. "Hrozila by nám strata polovice hospodárskeho rastu," vyhlásil.

Súvisiace:

Sviatok práce je podľa Fica dôležitý, vždy si ho bude vážiť

Robert Fico sľúbil na prvomájových oslavách vyššiu minimálnu mzdu

Sme 10 rokov v EÚ, Paška hovoril o hviezde na modrej zástave

Obaja politici sa v diskusii zhodli, že 10 rokov Slovenska v Európskej únii je úspešným príbehom. "Patríme ku štátom, ktoré najlepšie využili potenciál, čo EÚ prináša," povedal Fico. Krajina podľa neho nemá inú alternatívu ako členstvo v únii. Do budúcnosti predpokladá Fico ešte väčšie zbližovanie únie a je podľa neho v životnom záujme Slovenska sa na týchto procesoch zúčastňovať.

Viacrýchlostná Európa

Červenou čiarou je však podľa neho myšlienka schvaľovania štátnych rozpočtov v Bruseli. Dzurinda si myslí, že možný je aj scenár tzv. "viacrýchlostnej Európy". "Keď niekto nestíha, necháme ho bežať svojím tempom." S tým súhlasí aj Fico, podľa ktorého môžeme niečo podobné registrovať aj v súčasnosti, keď niektoré členské štáty sú v eurozóne a iné nie. Dzurinda do budúcnosti neočakáva viac alebo menej únie, dôležité je podľa neho rozvíjať spoluprácu.

Obaja politici sa zhodli aj na význame peňazí z európskych fondov pri rozvoji krajiny. Na margo možnej korupcie pri ich čerpaní Fico vyhlásil, že financie vždy lákali podvodníkov a je na každej vláde, ako sa s týmto problémom vyrovná. "Eurofondy sú nenahraditeľné peniaze" povedal. Podľa premiéra je v prípade Slovenska tiež dôležité, že pro-európsky kurz je napriek iným názorovým rozdielom zhodou všetkých štandardných politických strán.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér: Členstvo Ukrajiny v NATO by viedlo k stretu Aliancie s Ruskom

Premiér: Členstvo Ukrajiny v NATO by viedlo k stretu Aliancie s Ruskom

DNES - 20:21Domáce

Členstvo Ukrajiny v Severoatlantickej aliancii by viedlo k stretu NATO s Ruskou federáciou. Vo videu na sociálnej sieti to povedal predseda vlády SR a Smeru-SD Robert Fico

Fico: Novela Trestného zákona je o posilnení ochrany finančných záujmov EÚ

Fico: Novela Trestného zákona je o posilnení ochrany finančných záujmov EÚ

DNES - 20:19Domáce

Novela Trestného zákona, ktorú prerokúva Národná rada (NR) SR na júlovej mimoriadnej schôdzi, je výlučne o posilnení ochrany finančných záujmov EÚ.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch môže teplota vystúpiť na 36 stupňov Celzia

SHMÚ varuje: V týchto okresoch môže teplota vystúpiť na 36 stupňov Celzia

DNES - 20:17Domáce

V niektorých okresoch Slovenska môže v utorok dosiahnuť teplota 36 stupňov Celzia.

ŠOP: Ak stretnete medveďa, volajte na toto číslo

ŠOP: Ak stretnete medveďa, volajte na toto číslo

DNES - 18:59Domáce

ŠOP spustila telefónne číslo pre nahlasovanie nebezpečných situácií s medveďom.

Vláda chce znížiť dĺžku trestu odňatia slobody a rozšíriť alternatívne tresty

Vláda chce znížiť dĺžku trestu odňatia slobody a rozšíriť alternatívne tresty

DNES - 18:20Domáce

Vláda chce presadiť zníženie trestných sadzieb trestu odňatia slobody a rozšíriť možnosti ukladania alternatív trestov podľa vzoru vyspelých štátov EÚ.