• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 15.7.2024Meniny má Henrich
28°Bratislava

Kyjev stráca kontrolu nad východom, armáda je v pohotovosti

  • 18:17 30.04.2014
  • KYJEV
Kyjev stráca kontrolu nad východom, armáda je v pohotovosti

Ukrajinské ozbrojené sily sú pre hroziacu ruskú inváziu v plnej pohotovosti. V stredu to povedal úradujúci prezident krajiny Oleksandr Turčynov, čím podčiarkol obavy z ruských vojakov rozmiestnených pri spoločnej hranici.

"Opätovne sa vrátim k reálnej hrozbe, že Ruská federácia začne pozemnú vojnu proti Ukrajine," povedal Turčynov na stretnutí regionálnych guvernérov v Kyjeve, o ktorom informovala tlačová agentúra Interfax-Ukrajina. "Naše ozbrojené sily sú v plnej vojenskej pohotovosti," zdôraznil v tejto súvislosti.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

Rusko tvrdí, že neplánuje inváziu na Ukrajinu po anexii Krymu v marci, Turčynovove vyjadrenia však jasne ukazujú, že prozápadná vláda v Kyjeve nevidí dôvod na zníženie pohotovosti armády.

Súvisiace:

Územie NATO je nedotknuteľné, vyhlásil John Kerry

Obamova popularita klesá, Putina podporuje čoraz viac ľudí

Rusko sa prepadlo do recesie, sankcie poškodzujú ekonomiku

Kyjev naopak obviňuje Moskvu z organizovania ozbrojeného povstania na východe, kde prorusukí separatisti obsadili vládne budovy vo viacerých mestách a mestečkách, a to zväčša bez odporu polície. Rusko to odmieta a tvrdí, že na Ukrajine nemá žiadnych vojakov ani agentov.

Ukrajinská vláda stráca kontrolu nad východom krajiny

Ukrajinská dočasná vláda v uplynulých hodinách začala strácať kontrolu nad situáciou na východe Ukrajiny. V utorok to priznal už aj prezident Oleksandr Turčynov.

Dôvodom je rastúca neochota tamojších bezpečnostných zložiek zasahovať proti proruským separatistom, ktorí obsadzujú budovy polície a sídiel regionálnych úradov. "Veľká väčšina príslušníkov bezpečnostných zložiek na východe nie je schopná splniť si svoje záväzky a chrániť bezpečnosť našich občanov," citujú Turčynova ukrajinské médiá.

Viac o postupnom podmaňovaní si Krymu Rusmi a napätí na Ukrajine si prečítate v chronológii --->TU.

Ukrajinské ministerstvo obrany v stredu poprelo, že má v pláne zorganizovať armádne cvičenia v hlavnom meste Kyjev. Reagovalo tým na nesprávne informácie, ktoré sa objavili na webovej stránke dočasnej ukrajinskej vlády ako aj administratívy v Kyjeve. "Všetok personál aj vybavenie sú vo svojich stálych pozíciách a nebudú sa zúčastňovať na cvičeniach v Kyjeve," uvádza sa v stanovisku ukrajinského rezortu obrany. Na otázku, čo bolo príčinou protichodných informácií, ministerstvo odpovedalo, že v Kyjeve budú len cvičenia polície.

Proruskí separatisti obsadili v stredu sídlo miestnej vlády a policajné veliteľstvo vo východoukrajinskom meste Horlivka. Prvotné správy miestnych médií potvrdil nemenovaný policajný dôstojník, nevedel však uviesť bližšie podrobnosti. "Obsadili oblastnú správu aj políciu," povedal s tým, že na policajnom veliteľstve sa nenachádzali žiadne zbrane, ktorých by sa separatisti mohli zmocniť.

Stovky proruských separatistov zaútočili v utorok aj na regionálne vládne budovy v meste Luhansk, ktoré majú v súčasnosti prakticky úplne pod kontrolou. Policajti obkľúčení na miestnom veliteľstve nakoniec večer zložili zbrane a vzdali sa výmenou za odvoz do bezpečia.

Separatisti obsadili v Luhansku aj miestne televízne stredisko a budovu prokuratúry. "Regionálne vedenie nemá kontrolu nad policajnými silami v Luhansku," uviedol poradca ministra vnútra Stanislav Rečynský.

Janukovyč vraj financuje separatistov

Zosadený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč si do Ruska odniesol 32 miliárd amerických dolárov (23 miliárd eur), z ktorej financuje proruských separatistov na východe Ukrajiny. V tohtotýždňovom rozhovore pre denník Financial Times to povedal dočasný ukrajinský generálny prokurátor Oleh Machnický.

"Ruská federácia dnes oficiálne prijíma kriminálnikov, ako je Janukovyč, (bývalý generálny prokurátor Viktor) Pšonka, (exminister vnútra Vitalij) Zacharčenko a nepovažuje ich za vinných," cituje v stredu z rozhovoru s Machnickým spravodajský portál KyivPost. Machnického ruský náprotivok Jurij Čajka už dávnejšie potvrdil, že spomínané osoby nachádzajúce sa momentálne v Rusku nevydá Kyjevu, keďže sú to podľa neho aj naďalej legitímni predstavitelia Ukrajiny.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér: Členstvo Ukrajiny v NATO by viedlo k stretu Aliancie s Ruskom

Premiér: Členstvo Ukrajiny v NATO by viedlo k stretu Aliancie s Ruskom

DNES - 20:21Domáce

Členstvo Ukrajiny v Severoatlantickej aliancii by viedlo k stretu NATO s Ruskou federáciou. Vo videu na sociálnej sieti to povedal predseda vlády SR a Smeru-SD Robert Fico

Fico: Novela Trestného zákona je o posilnení ochrany finančných záujmov EÚ

Fico: Novela Trestného zákona je o posilnení ochrany finančných záujmov EÚ

DNES - 20:19Domáce

Novela Trestného zákona, ktorú prerokúva Národná rada (NR) SR na júlovej mimoriadnej schôdzi, je výlučne o posilnení ochrany finančných záujmov EÚ.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch môže teplota vystúpiť na 36 stupňov Celzia

SHMÚ varuje: V týchto okresoch môže teplota vystúpiť na 36 stupňov Celzia

DNES - 20:17Domáce

V niektorých okresoch Slovenska môže v utorok dosiahnuť teplota 36 stupňov Celzia.

ŠOP: Ak stretnete medveďa, volajte na toto číslo

ŠOP: Ak stretnete medveďa, volajte na toto číslo

DNES - 18:59Domáce

ŠOP spustila telefónne číslo pre nahlasovanie nebezpečných situácií s medveďom.

Vláda chce znížiť dĺžku trestu odňatia slobody a rozšíriť alternatívne tresty

Vláda chce znížiť dĺžku trestu odňatia slobody a rozšíriť alternatívne tresty

DNES - 18:20Domáce

Vláda chce presadiť zníženie trestných sadzieb trestu odňatia slobody a rozšíriť možnosti ukladania alternatív trestov podľa vzoru vyspelých štátov EÚ.