Pobrežie Papuy Novej Guiney zasiahlo silné zemetrasenie
- 17:45 19.04.2014
- LONDÝN

Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,5 zasiahlo v sobotu severovýchodné pobrežie Papuy Novej Guiney. Úrady vydali varovanie pre ničivými vlnami tsunami, ktoré však neskôr zrušili.
Otrasy vychádzali z hĺbky desať kilometrov pod morom a ich epicentrum ležalo asi 68 kilometrov od mesta Panguna na ostrove Bougainville. Zemetrasenie podľa posledných informácií napriek jeho sile nespôsobilo žiadne zranenia či väčšie škody. Za posledný týždeň zasiahlo tú istú oblasť najmenej šesť silných otrasov, z ktorých najväčší mal magnitúdu 7,3. Ani tieto otrasy nespôsobili vážnejšie škody.
V roku 1998 zasiahlo túto oblasť silné zemetrasenie, ktoré spôsobilo tsunami dosahujúce asi desať metrov. Vlny zmietli do mora množstvo budov a o život prišlo najmenej 2-tisíc ľudí.

Veľvyslanectvo USA v Kyjeve varuje pred možným leteckým útokom
Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

Mexiko podalo na Google žalobu
Informáciu potvrdila mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová.

USA a európski spojenci dokončujú návrh na prímerie medzi Ukrajinou a Ruskom
Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.

Fico sa v Moskve stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu
Predseda vlády SR Robert Fico sa v piatok počas návštevy Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu To Lamom.

Poslanci hnutia Slovensko dorazili do Kyjeva, Fica kritizovali za návštevu Ruska
Poslanci Národnej rady SR z opozičného hnutia Slovensko Igor Matovič, Roman Mikulec a Gábor Grendel v piatok navštívili hlavné mesto Ukrajiny Kyjev.