Čínska loď zachytila signál, mohol by byť z čiernej skrinky lietadla
- 15:11 05.04.2014
- Peking/Perth

Pátranie sa zintenzívňuje, pretože čas na nájdenie čiernej skrinky lietadla - záznamníka s letovými údajmi - sa kráti.
Čínska loď zachytila v južnej časti Indického oceánu signál, ktorý by mohol pochádzať z čiernej skrinky strateného lietadla malajzijských aerolínií.
Podľa čínskej agentúry Sinchua "pulzový signál" s frekvenciou 37,5 kHz za sekundu zaznamenala čínska hliadkovacia loď Chaj-sün 01, ktorá pôsobí v rámci rozsiahlej medzinárodnej operácie, zameranej na vypátranie lietadla.
K zachyteniu signálu došlo približne na 25 stupni južnej zemepisnej šírky a 101 stupni východnej zemepisnej dĺžky.
Zatiaľ sa nepotvrdilo, či signál, ktorý zaznamenal detektor špecializovaný na hľadanie čiernych skriniek, skutočne súvisí so strateným lietadlom.
Sinchua súčasne oznámila, že lietadlo čínskeho letectva v skúmanej oblasti, vzdialenej asi 1700 kilometrov od východného pobrežia Austrálie, objavilo bližšie nešpecifikované biele objekty plávajúce na hladine oceánu.
Pátranie sa zintenzívňuje, pretože čas na nájdenie čiernej skrinky lietadla - záznamníka s letovými údajmi - sa kráti. Batéria v prístroji sa podľa predpokladov vybije niekedy po pondelku (7. apríli), ale záznamník môže vysielať signály ešte ďalší týždeň.
Let MH370 aerolínií Malaysia Airlines z Kuala Lumpuru do Pekingu zmizol z obrazoviek radarov 8. marca. Na palube bolo 239 ľudí; väčšinu cestujúcich tvorili čínski občania. Odvtedy sa nenašla po lietadle ani stopa.
Malajzia vybrala päť krajín za súčasť pátracieho tímu po zmiznutom lietadle
Malajzia vybrala Austráliu, Čínu, Spojené štáty, Britániu a Francúzsko za súčasť pátracieho tímu, ktorý bude hľadať lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines, záhadne stratené pred takmer mesiacom. Podľa agentúry DPA to dnes oznámil malajzijský minister dopravy Hishammuddin Hussein.
Pátrací tím bude podľa ministrových slov rozdelený na tri skupiny, zamerané na vyšetrovanie letovej spôsobilosti, technického chodu a lekárskych a zdravotných faktorov.
K desiatim vojenským lietadlám pátrajúcich po boeingu sa v piatok pridali aj štyri civilné austrálske lietadlá. Do pátrania je zapojených aj deväť lodí a jedna ponorka.
V piatok do oblasti priplávala i loď austrálskych námorných síl Ocean Shield, na ktorej sa nachádza špeciálny detektor na zachytávanie signálov pod hladinou oceánu.

Európski lídri si v Kyjeve pripomenuli obete vojny
Nemecký kancelár Friedrich Merz, francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer a predseda poľskej vlády Donald Tusk si v Kyjeve uctili pamiatku obetí ruskej vojenskej invázie.

Rubio vyzval Indiu a Pakistan na obnovenie komunikácie a zmiernenie napätia
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte.

Merz, Macron a Starmer pricestovali do Kyjeva
Merz spolu s Macronom a Starmerom pricestovali v sobotu ráno vlakom do ukrajinskej metropoly Kyjev.

Premiér SR rokoval v Moskve s čínskym prezidentom o vzájomnej spolupráci
Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom.

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA
Švédsky kardinál Anders Arborelius, ktorý sa zúčastnil na konkláve, kde zvolili nového pápeža, v piatok vyzdvihol Leva XIV. ako „jemného a pokorného človeka“.