• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.9.2020Meniny má Matúš
13°Bratislava

India blokuje talianskeho veľvyslanca, domov neodletí

  • 12:38 15.03.2013
  • NAÍ DILLÍ
India blokuje talianskeho veľvyslanca, domov neodletí

Indická vláda prikázali v piatok všetkým letiskám v krajine, aby zabránili talianskemu veľvyslancovi opustiť krajinu.

V liste letiskovým imigračným úradom ministerstvo vnútra uviedlo, že Daniele Mancini nesmie odísť z Indie bez povolenia tamojších úradov. Dôvodom tohto opatrenia je spor týkajúci sa dvoch talianskych námorníkov obvinených v Indii zo zabitia dvoch rybárov.

Námorníkom umožnil súd návštevu Talianska počas parlamentných volieb a Veľkej noci, Rím už však oznámil, že do Indie sa ani jeden z nich nevráti. Veľvyslanec Mancini je osobou, ktorá o prepustení obvinených vyjednávala a osobne sa za ich návrat zaručil.

Najvyšší súd mu preto vo štvrtok nariadil zostať v krajine. Trojčlenný senát navyše od Manciniho požaduje vysvetlenie, prečo sa podmienečne prepustení muži odmietajú vrátiť do Indie v stanovenej lehote. "Ministerstvo vnútra sa riadi pokynom súdu a zamedzí talianskemu veľvyslancovi opustiť Indiu," píše sa vo vyhlásení.

Námorníci sa majú po Veľkej noci vrátiť späť Indie, talianska vláda však v pondelok potvrdila, že Massimiliano Latorre a Salvatore Girone sa už do Indie nevrátia. Indický premiér Manmohan Singh v stredu Talianom pohrozil vyvodením dôsledkov ich konania v prípade, že nezmenia svoj prístup a nezabezpečia návrat obvinených do Naí Dillí. Nevylúčil pritom, že súčasťou protiopatrení môže byť aj vyhostenie veľvyslanca.

Incident, pri ktorom zahynuli dvaja indickí rybári, sa odohral vo februári minulého roka pri juhozápadnom pobreží Indie. Latorre a Girone boli príslušníkmi vojenského útvaru, ktorý sprevádzal jeden z talianskych ropných tankerov, aby ho chránil pred útokmi pirátov.

Po tom, ako sa k plavidlu priblížil rybársky čln, Taliani spustili paľbu, pričom sa obhajujú tvrdením, že sa pomýlili. Talianska strana pôvodne trvala na tom, že mužov by nemali súdiť v Indii, ale v ich vlasti, keďže k incidentu podľa nej došlo v medzinárodných vodách. Indický súd žiadosť o vydanie v januári zamietol.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Od pondelka sú v Maďarsku sprísnené podmienky nosenia rúšok

Od pondelka sú v Maďarsku sprísnené podmienky nosenia rúšok

DNES - 8:42Zahraničné

Od pondelka platia v Maďarsku podľa vládneho nariadenia prísnejšie podmienky nosenia rúšok. Základnou zmenou je, že rúško už nie je možné nahradiť zakrytím tváre šatkou či šálom.

Český minister zdravotníctva odstupuje z postu

Český minister zdravotníctva odstupuje z postu

DNES - 8:18Zahraničné

Český minister zdravotníctva sa vzdal funkcie.

India zaznamenala takmer 87.000 nových prípadov nákazy, napriek tomu otvoria Tádž Mahal

India zaznamenala takmer 87.000 nových prípadov nákazy, napriek tomu otvoria Tádž Mahal

DNES - 8:05Zahraničné

India zaznamenala za posledných 24 hodín takmer 87.000 nových prípadov nákazy koronavírusom a ďalších 1130 úmrtí, informovalo v pondelok ministerstvo zdravotníctva.

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

DNES - 6:39Zahraničné

Slávnostné odovzdávanie "televíznych Oscarov" prebehlo tentoraz virtuálne vzhľadom na koronavírusovú pandémiu.

Rusko kritizuje

Rusko kritizuje "nadbiehanie" šéfov diplomacií EÚ líderke bieloruskej opozície

DNES - 6:07Zahraničné

Bielorusko označilo účasť lídrov na raňajkách s Cichanovskou za „bezočivé zasahovanie do vnútorných záležitostí Bieloruskej republiky“. Toto stanovisko podporuje aj Rusko.