• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.5.2024Meniny má Žigmund
21°Bratislava

Slovenskí žiaci sú podpriemerní aj v riešení problémov

  • 10:52 04.04.2014
  • BRATISLAVA
Slovenskí žiaci sú podpriemerní aj v riešení problémov

Prichádzajú ďalšie zistenia z medzinárodného porovnania žiakov PISA - naši žiaci zaostávajú za žiakmi z iných krajín aj pri riešení problémov.

Aj v schopnosti riešiť problémy sú slovenskí žiaci oproti žiakom z ostatných krajín OECD podpriemerní. Ide o ďalšie zo zistení, ktoré prinieslo medzinárodné porovnanie žiakov PISA 2012. Oproti priemernému výkonu žiakov z iných krajín OECD dosiahli tí naši výrazne nižšie výsledky.

V rámci medzinárodnej štúdie PISA 2012 sa krajiny OECD mohli zapojiť aj do voliteľnej oblasti testovania, ktorou bola schopnosť žiakov riešiť problémy. Úlohy boli zamerané na všeobecné logické myslenie 15-ročných žiakov pri riešení problémových situácií, ako aj na schopnosť a snahu usmerňovať postupy riešenia. Slovenskí žiaci dosiahli v testovaní schopností riešiť problémy priemerný výkon na úrovni 483 bodov. Tento výsledok našich žiakov zaradil na 27. miesto zo 45 krajín.

Najlepší sú z Ázie

Českí žiaci dosiahli lepší výsledok, a to nad priemerom krajín OECD, keď získali priemerne 509 bodov a skončili na 16. mieste. Najlepší v riešení problémov sú žiaci zo Singapuru, Kórey a Japonska. Za Slovenskom v rebríčku skončili krajiny ako Poľsko, Španielsko, Slovinsko, Srbsko, Chorvátsko či Maďarsko. Výsledky z testovania zverejnil na svojej webovej stránke Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM).

"Slovenskí žiaci sú podľa dosiahnutej úrovne schopní pochopiť zadanú problémovú situáciu, ako aj jednoduché vzťahy medzi konkrétnymi zložkami problémovej situácie. Dokážu ovládať jednoduché digitálne zariadenie, ale s komplexnejšími už majú problém," hovorí generálna riaditeľka NÚCEM Romana Kanovská. Naši žiaci sú schopní zvládnuť úlohu s jednou podmienkou a zistiť, či bola splnená, napríklad pri generovaní niekoľkých riešení a kontrole. "Vedia si dopredu naplánovať jednotlivé kroky a sledovať pokrok pri riešení úlohy, a ak je potrebné, dokážu zvoliť iné riešenie," hovorí o dosiahnutých výsledkoch Kanovská.

Chlapci si viedli lepšie

Slovenským žiakom sa lepšie darí v statických úlohách, pri ktorých má žiak v zadaní uvedené všetky potrebné informácie a nemusí ich v procese riešenia odhaliť, ako je to v prípade interaktívnych úloh. Podľa zverejnených výsledkov bol vo viac ako v polovici zúčastnených krajín výkon chlapcov v priemere vyšší ako u dievčat. Slovenská republika spolu s Kolumbiou, Brazíliou a regiónom Šanghaj patrí medzi krajiny, kde testovanie preukázalo najväčší rozdiel v prospech chlapcov. Nepomer dosiahnutých výsledkov zaznamenali aj medzi žiakmi z rôznych typov škôl. Najlepšie výsledky v riešení problémov dosahovali žiaci osemročných a štvorročných gymnázií.

Vo zverejnených výsledkoch sa uvádza, že 80 % našich žiakov má možnosť používať počítač alebo tablet v škole. Doma využíva počítač 94,3 % žiakov. Žiaci, ktorí pracujú s počítačom doma, dosahujú lepšie výsledky ako žiaci, ktorí s počítačom doma nepracujú. Rovnako deti, ktoré využívajú počítač na vyučovaní, dosahujú výrazne lepšie výsledky v riešení problémov oproti tým, ktoré počítač v škole nevyužívajú.

Štúdia PISA v trojročných cykloch testuje vedomosti a zručnosti 15-ročných žiakov v rôznych krajinách. Na poslednom testovaní sa u nás v apríli 2012 zúčastnila reprezentatívna vzorka 15-ročných žiakov, ktorých bolo viac ako 5700 z 231 škôl. Slovenskí žiaci si pohoršili vo všetkých oblastiach - v matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti. Po prvý raz od roku 2003, odkedy sa Slovensko do medzinárodného testovania zapája, dosiahli slovenskí žiaci výsledky vo všetkých predmetoch výrazne pod priemerom krajín OECD.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Žiline vyhlásili mimoriadnu situáciu

V Žiline vyhlásili mimoriadnu situáciu

DNES - 14:14Domáce

Podľa krízového štábu existuje riziko možného ohrozenia života, zdravia, majetku a životného prostredia.

Prieskum: Podpora členstva Slovenska v EÚ a NATO oproti vlaňajšku vzrástla

Prieskum: Podpora členstva Slovenska v EÚ a NATO oproti vlaňajšku vzrástla

DNES - 13:38Domáce

Členstvo Slovenskej republiky v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii podporuje približne 70 percent Slovákov. Podpora oproti roku 2023 vzrástla.

Žiga: Vstup SR do EÚ bol najdôležitejším rozhodnutím v moderných dejinách

Žiga: Vstup SR do EÚ bol najdôležitejším rozhodnutím v moderných dejinách

DNES - 13:09Domáce

Podľa Petra Žigu je členstvo v EÚ pre Slovensko obrovským prínosom.

Šutaj Eštok odmieta, že by štátne funkcie boli odmenou pre darcov Hlasu-SD

Šutaj Eštok odmieta, že by štátne funkcie boli odmenou pre darcov Hlasu-SD

DNES - 12:56Domáce

Minister vnútra a generálny manažér Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok odmieta, že by funkcie v štátnej správe boli odmenou pre darcov strany.

SHMÚ vydal pre časť západného Slovenska výstrahu

SHMÚ vydal pre časť západného Slovenska výstrahu

DNES - 12:41Domáce

Meteorologická situácia na západnom Slovensku môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.