USA požičajú Ukrajine, Obama podpísal zákon
- 9:57 04.04.2014
- WASHINGTON

Zároveň Kongres navrhol vyčlenenie dodatočných finančných prostriedkov na rozšírenie vysielania amerických televíznych kanálov pre obyvateľstvo Ukrajiny.
Americký prezident Barack Obama v noci nadnes podpísal zákon o poskytnutí ekonomickej pomoci Ukrajine a uvalení sankcií na Rusko. Informovala o tom agentúra AP.
Sankcie sa týkajú ľudí, ktorí "narušili nezávislosť, suverenitu, územnú alebo ekonomickú nezávislosť Ukrajiny". Zákon predpokladá aj poskytnutie záruk o poskytnutí pôžičky pre Ukrajinu vo výške jednej miliardy dolárov.
Časť kongresmanov pritom na Obamovu vládu vyvíja tlak, aby prijala ďalšie reštriktívne opatrenia, vrátane zvýšenia objemu vývozu plynu do Európy.
Štatút zákona vo štvrtok získal aj návrh Kongresu na vyčlenenie dodatočných finančných prostriedkov na rozšírenie vysielania amerických televíznych kanálov a rozhlasových staníc pre obyvateľstvo Ukrajiny a susedných regiónov.
Ruský minister energetiky Alexander Novak ešte vo štvrtok upozornil, že ekonomické sankcie uvalené na Rusko budú mať negatívny efekt v prvom rade na Spojené štáty. Upozornil, že kroky Západu môžu viesť k narušeniu rovnováhy na trhu s energonosičmi. Dodal, že najmä európske štáty len ťažko nájdu náhradu za dodávky ruského zemného plynu a ropy.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na margo sankcií voči Rusku uviedol, že "všetky reflexie o sankciách, ktoré teraz pozorujeme, pripomínajú snahy demonštrovať svoju urazenosť v čo najslušnejšej forme".

Abbás vyzval Leva XIV., aby pokračoval v mierovom úsilí pápeža Františka
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás vyzval vo štvrtok nového pápeža Leva XIV., aby pokračoval v „mierovom úsilí“ jeho predchodcu, zosnulého pápeža Františka, uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Palestínskej samosprávy.

Trump vyzval na „bezpodmienečné“ 30-dňové prímerie v bojoch na Ukrajine
Americký prezident vyzval vo štvrtok na jednomesačné bezpodmienečné prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom zdôraznil, že akékoľvek jeho porušenie by bolo trestané sankciami.

Telefonát medzi Zelenským a Trumpom prebehol „veľmi dobre“, tvrdí Kyjev
Štvrtkový telefonát medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským prebehol „veľmi dobre“, uviedli ukrajinskí predstavitelia.

Exprezidenti USA Obama i Biden zablahoželali novému pápežovi Levovi XIV.
Obama zablahoželal svojmu „krajanovi z Chicaga“ kardinálovi Robertovi Francisovi Prevostovi, ktorý prijal meno Lev XIV., k jeho historickému zvoleniu za prvého pápeža pochádzajúceho zo Spojených štátov.

Vatikán: Pápež Lev XIV. bude v piatok slúžiť omšu pre kardinálov
Pápež Lev XIV. bude v piatok celebrovať omšu pre kardinálov v Sixtínskej kaplnke.