Harmonizovaná inflácia na Slovensku vo februári spomalila
- 12:01 15.03.2013
- BRATISLAVA

Medziročné tempo rastu cien vo februári spomalilo. Inflácia meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien Európskej únie (HICP) totiž v druhom mesiaci tohto roka dosiahla 2,2 %, kým v januári predstavovala 2,5 %.
Najvýraznejšie v medziročnom porovnaní vzrástli podľa štatistikov v druhom mesiaci ceny vzdelávania, a to o 6,6 %.
Nárast o 5,6 % vykázali ceny potravín a nealkoholických nápojov, pričom o 4,8 % stúpli aj ceny v sektore zdravotníctva. Naopak o 0,4 % poklesli podľa informácií štatistického úradu ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív.
Vo februári 2013 v porovnaní s januárom tohto roka vykázali spotrebiteľské ceny v úhrne podľa európskej metodiky stagnáciu. V januári v medzimesačnom porovnaní vzrástli o 0,7 %. Najvýraznejšie pritom vo februári v porovnaní s januárom vzrástli ceny vzdelávania, a to o 0,3 %.
Nárast o 0,2 % zaznamenali ceny rozličných tovarov a služieb a ceny v zdravotníctve. Na druhej strane pokles štatistici zaznamenali pri cenách odevov a obuvi o 0,8 % a ceny potravín a nealkoholických nápojov, rovnako ako aj ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu poklesli zhodne o 0,1 %.
Medziročný inflácia SR vyššia ako priemer EÚ
Medziročná inflácia v eurozóne bola vo februári na úrovni 1,8 % a medzimesačne sa celková hladina cien meraná harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) zvýšila o 0,4 %. Medziročná februárová inflácia v rámci celej EÚ bola 2,0 % a v porovnaní s januárom stúpla o 0,4 %.
Medziročná inflácia na Slovensku bola vyššia v porovnaní s priemerom za eurozónu aj celú EÚ, a to na úrovni 2,2 %. Medzimesačne sa celková cenová hladina na Slovensku podľa metodiky EÚ nezmenila. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil v piatok štatistický úrad EÚ Eurostat.
Najnižšia medziročná inflácia bola v Grécku (0,1 %), v Portugalsku (0,2 %) a v Lotyšsku (0,3 %). Najväčší rast cien v porovnaní s februárom minulého roka evidovali v Rumunsku (4,8 %), Estónsku (4,0 %) a v Holandsku (3,2 %).
V rámci eurozóny najviac pridalo rastu cien zdraženie elektrickej energie (0,17 percentuálneho bodu - p.b.), ovocia a tabaku (zhodne 0,07 p. b.). Naopak, nadol ceny ťahali telekomunikačné služby (-0,22 p. b.), lekárske a zdravotnícke služby (-0,08 p. b.) a odevy (-0,07 p. b.).

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve
Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska
Snahy premiéra Roberta Fica o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

Cena zlata klesla, nadol ju tlačia očakávania rokovaní medzi Čínou a USA
Cena zlata klesla v stredu o viac než 1 % po informáciách o príprave rokovaní vysokopostavených predstaviteľov Číny a Spojených štátov o obchode.

Hargaš: Minister pôdohospodárstva sa vyhovára a haciendy z eurofondov nerieši
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč sa vyhovára a neodpovedá na otázky v súvislosti s miliónovými dotáciami na stavbu súkromných haciend pre ľudí blízkych vláde Roberta Fica.