• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.9.2020Meniny má Matúš
13°Bratislava

Na lídra Kim Čong-una chceli spáchať atentát

  • 13:29 14.03.2013
  • LONDÝN
Na lídra Kim Čong-una chceli spáchať atentát

Na severokórejského lídra Kima Čong-una chceli údajne spáchať atentát. Informuje o tom internetová stránka britského denníka Express s odvolaním sa na zdroj z juhokórejskej tajnej služby.

Neuvádza však, kto, kedy a akým spôsobom chcel nového lídra komunistickej Kórey pripraviť o život. Pokus o atentát je podľa neho dôvodom zvýšeného napätia na Kórejskom polostrove, keďže severokórejské vedenie sa snaží zjednotiť krajinu prostredníctvom hrozieb voči južnému susedovi.

Zdroj tiež hovorí, že prípad pravdepodobne súvisí s minuloročným bojom o moc v generálnom štábe armády KĽDR, ktorý vyniesol do vysokých funkcií vplyvného generála Kima Jong-čchola.

Spomínaný boj o moc údajne súvisel aj s bližšie nešpecifikovanou streľbou a tí, čo ju majú na svedomí, sú aj za pokusom o atentát na nového lídra KĽDR.

V poslednom čase sa však situácia na Kórejskom polostrove vyostrila a KĽDR pohrozila jadrovým útokom proti svojmu južnému susedovi. Zrušila tiež zmluvu o prímerí, ktorá ukončila vojnu v roku 1953.

Dôvodom je prebiehajúce juhokórejsko-americké vojenské cvičenie ako aj sprísnenie sankcií voči KĽDR za nedávny jadrový test.

Ďalším dôvodom stupňovania napätia a vyvolávania obáv z jadrovej vojny je podľa juhokórejskej tajnej služby aj hroziaci nedostatok potravín, ktorý by mal kulminovať v apríli. Hrozbami chce režim odvrátiť pozornosť od sociálnej situácie.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Český minister zdravotníctva odstupuje z postu

Český minister zdravotníctva odstupuje z postu

DNES - 8:18Zahraničné

Český minister zdravotníctva sa vzdal funkcie.

India zaznamenala takmer 87.000 nových prípadov nákazy, napriek tomu otvoria Tádž Mahal

India zaznamenala takmer 87.000 nových prípadov nákazy, napriek tomu otvoria Tádž Mahal

DNES - 8:05Zahraničné

India zaznamenala za posledných 24 hodín takmer 87.000 nových prípadov nákazy koronavírusom a ďalších 1130 úmrtí, informovalo v pondelok ministerstvo zdravotníctva.

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

DNES - 6:39Zahraničné

Slávnostné odovzdávanie "televíznych Oscarov" prebehlo tentoraz virtuálne vzhľadom na koronavírusovú pandémiu.

Rusko kritizuje

Rusko kritizuje "nadbiehanie" šéfov diplomacií EÚ líderke bieloruskej opozície

DNES - 6:07Zahraničné

Bielorusko označilo účasť lídrov na raňajkách s Cichanovskou za „bezočivé zasahovanie do vnútorných záležitostí Bieloruskej republiky“. Toto stanovisko podporuje aj Rusko.

Denný prírastok COVID-19 v Česku je nižší, pribudla jedna obeť

Denný prírastok COVID-19 v Česku je nižší, pribudla jedna obeť

DNES - 6:05Zahraničné

Česko zaznamenalo v nedeľu 985 nových prípadov nákazy koronavírusom, vyplýva z údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva zverejnených v noci na pondelok.