• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.5.2025Meniny má Roland
Bratislava

Američania vrátili Líbyi tanker, ktorý ukradli povstalci

  • 21:32 22.03.2014
  • ZAVÍJA
Američania vrátili Líbyi tanker, ktorý ukradli povstalci

Americká armáda už Líbyi vrátila ropný tanker, ktorý ukradli povstalci bojujúci proti vláde v Tripolise a následne s ním vplávali do medzinárodných vôd. V sobotu to potvrdil hovorca líbyjských námorných síl.

Prípad podľa agentúry Associated Press poukázal na slabosť centrálnej vlády v Líbyi a jej neschopnosť nastoliť v krajine poriadok po zosadení vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011.

Súvisiace:

Tanker od líbyjských povstalcov kontrolujú Američania

Kim dáva ruky preč od tankera s ropou z Líbye

Tanker so severokórejskou vlajkou, ktorý viezol ropu od separatistických povstalcov bez súhlasu štátnych orgánov, unikol minulý týždeň líbyjskej námornej eskorte a vplával do medzinárodných vôd. V Stredozemnom mori ho na žiadosť líbyjskej vlády obsadila americká armáda.

Incident bol dôvodom pre odvolanie líbyjského premiéra Alího Zajdána. Tanker sa pôvodne plavil pod severokórejskou vlajkou, tamojší predstavitelia však tvrdia, že v skutočnosti nemá s krajinou nič spoločné.

Líbyjskí povstalci už osem mesiacov blokujú tri východolíbyjské prístavy s ropnými terminálmi, z ktorých chcú túto surovinu vyvážať nezávisle od centrálnej vlády. Na tanker Morning Glory naložili ropu v hodnote 30 miliónov dolárov. Išlo o prvú loď, ktorej náklad pochádzal od povstalcov.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šimečka: Oceňujem slová nového pápeža o hodnotách mieru a spolupráce

Šimečka: Oceňujem slová nového pápeža o hodnotách mieru a spolupráce

VČERA - 21:22Domáce

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka oceňuje slová nového pápeža Leva XIV. po jeho zvolení, v ktorých hovoril o hodnotách mieru a spolupráce.

Ozbrojené sily SR hlásia mimoriadnu udalosť

Ozbrojené sily SR hlásia mimoriadnu udalosť

VČERA - 21:16Domáce

Pri mimoriadnej udalosti utrpel vojak strelné poranenie.

Fico priletel do Moskvy na oslavy 80. výročia konca druhej svetovej vojny

Fico priletel do Moskvy na oslavy 80. výročia konca druhej svetovej vojny

VČERA - 21:15Domáce

Slovenský premiér Robert Fico vo štvrtok večer pristál na letisku v Moskve, kde sa zúčastní na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny.

Majerský: Verím, že Lev XIV. bude rovnako odvážny ako pápež František

Majerský: Verím, že Lev XIV. bude rovnako odvážny ako pápež František

VČERA - 21:11Domáce

Predseda opozičnej strany KDH Milan Majerský má radosť zo zvolenia nástupcu Svätého Petra a verí, že nový pápež Lev XIV. bude rovnako odvážny ako jeho predchodca.

SOI varuje: Na tento web si dajte pozor!

SOI varuje: Na tento web si dajte pozor!

VČERA - 20:34Domáce

Inšpekcia odporúča vyhnúť sa nákupu zájazdov na podozrivej webovej stránke.