• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 28.2.2024Meniny má Zlatica
12°Bratislava

Unesené Talibanom, Češky sú už rok nezvestné

  • 16:36 13.03.2014
  • PRAHA
Unesené Talibanom, Češky sú už rok nezvestné

Rodiny dvoch českých dievčat, ktoré pred rokom uniesli v Pakistane neznámi ozbrojenci, veria, že sa ich dcéry nájdu. Uviedli to vo štvrtok v spoločnom vyhlásení. Hana Humpálová a Antonie Chrástecká zmizli v pakistanskej provincii Balúčistán 13. marca 2013. Posledná informácia, ktorá vypovedá o ich zlom psychickom a fyzickom stave, je z augusta 2013, uvádza webová stránka iDNES.cz.


České úrady ani po roku od zmiznutia dievčat nezverejňujú informácie, ktoré by sa únosu týkali. Prezident Miloš Zeman v októbri uviedol, že Česko o prepustení dievčat vyjednáva. Dodal tiež, že sa nachádzajú na území medzi Pakistanom a Afganistanom.

Únoscovia sú opatrní

Nový veľvyslanec Pakistanu v ČR Tadžammul Altáf v januári povedal pre agentúru ČTK, že Pakistan prípad naďalej rieši na všetkých úrovniach vrátane prezidentov a že si vymieňa s českými úradmi informácie. Dodal však, že zatiaľ nie je známe, kde sa dievčatá nachádzajú.

Bývalý šéf vojenskej tajnej služby hovorí, že ide o zložitý prípad a únoscovia sú veľmi opatrní, pretože sa to môže skončiť pre nich smrťou. Podľa neho je Pakistan "krajina, ktorá má problémy s vnútornou bezpečnosťou a dievčatá nepredstavujú veľkú agendu pre ľudí v krajine, kde často dochádza k samovražedným útokom s desiatkami mŕtvych. Pre Pakistan tento prípad asi nie je prioritou," dodáva.

Do Indie nedošli

Humpálová a Chrástecká sa na jar 2013 vydali na cestu do Indie, kde chceli pobudnúť dva mesiace. Do Indie však nedocestovali. V Pakistane ich neznámi ozbrojenci uniesli napriek tomu, že cestovali s ozbrojeným strážcom.

Ozbrojenci požadujú prepustenie pakistanskej neurologičky Áfije Siddikíovej, ktorá študovala v USA. Po štúdiách sa vrátila do Pakistanu a začala pracovať pre al-Kájdu. V USA ju zatkli a v roku 2010 odsúdili na 86 rokov väzenia.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
S Navaľného pohrebom sú ťažkosti, hovorí jeho spolupracovník

S Navaľného pohrebom sú ťažkosti, hovorí jeho spolupracovník

DNES - 16:48Zahraničné

Pohreb chceli zorganizovať vo štvrtok 29. februára, ale podľa riaditeľa Fondu boja proti korupcii Ivana Ždanova sa na tento deň "nenašiel nikto, kto by mohol vykopať hrob".

Tusk: Napätie v odštiepeneckom Podnestersku je nebezpečné pre celý región

Tusk: Napätie v odštiepeneckom Podnestersku je nebezpečné pre celý región

DNES - 16:42Zahraničné

Napätá situácia v moldavskom separatistickom regióne Podnestersko je nebezpečná pre celý región. Poľský premiér Donald Tusk takto v stredu reagoval na jeho žiadosť o "ochranu".

Podnestersko požiadalo Rusko o

Podnestersko požiadalo Rusko o "ochranu"

DNES - 14:49Zahraničné

Moldavský separatistický región Podnestersko požiadal v stredu Rusko o "ochranu".

Pápeža Františka po generálnej audiencii vyšetrili v nemocnici

Pápeža Františka po generálnej audiencii vyšetrili v nemocnici

DNES - 14:22Zahraničné

Pápeža Františka previezli v stredu po pravidelnej generálnej audiencii vo Vatikáne na lekárske vyšetrenie do Gemelliho nemocnice v Ríme.

Navaľná v pléne EP: Putin musí zaplatiť za to, čo urobil Rusku

Navaľná v pléne EP: Putin musí zaplatiť za to, čo urobil Rusku

DNES - 12:58Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin musí zaplatiť za to, čo urobil Rusku a susednej Ukrajine a aj za "vraždu" opozičného politika Alexeja Navaľného.