• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 1.3.2024Meniny má Albín
Bratislava

Už vyše 600-tisíc ľudí hľadalo pomocou satelitných snímok Boeing 777

  • 9:00 12.03.2014
  • DENVER
Už vyše 600-tisíc ľudí hľadalo pomocou satelitných snímok Boeing 777

DigitalGlobe ponúkla verejnosti na stránke tomnod.com prístup k záberom z dvoch družíc pokrývajúcich oblasť medzi Thajským zálivom a Juhočínskym morom.

Indonézsky námorný pilot kontroluje mapu počas pátracej operácie po zmiznutom lietadle Boeingu 777-200 Malajzijských aeroliniek nad Juhočínskym morom pri indonézskom prielive Malacca

Už vyše 600.000 ľudí sa prostredníctvom internetovej stránky firmy z amerického štátu Colorado zapojilo do prehľadávania satelitných záberov s cieľom vypátrať miesto dopadu lietadla Boeing 777-200ER spoločnosti Malaysia Airlines, ktoré sa počas letu do Pekingu v sobotu stratilo.

Spoločnosť DigitalGlobe ponúkla verejnosti na stránke tomnod.com prístup k záberom z dvoch z celkového počtu jej piatich družíc pokrývajúcich oblasť medzi Thajským zálivom a Juhočínskym morom. Ľudia môžu na jednotlivých záberoch nahlasovať podozrivé objekty či javy, ako ropné škvrny či plávajúce časti stroja alebo záchranných člnov.

Stránka s družicovými zábermi zaznamenala do utorka už desať miliónov prezretí, čo viedlo k občasným výpadkom jej dostupnosti, uviedol jeden z riaditeľov firmy Shay Har-Noy. K snímkam majú prístup i vyšetrovatelia a úrady USA, napísala agentúra Reuters.

Boeing s 239 pasažiermi a členmi posádky zmizol z obrazoviek radarov po asi hodine letu z Kuala Lumpur, približne medzi východným pobrežím Malajzie a južným Vietnamom. V čase posledného kontaktu s dispečermi sa nachádzal nad morom v blízkosti východomalajzijského mesta Kota Bharu.

Malajzijská armáda ale stroj zachytila prostredníctvom radarov ešte aj neskôr, a to v oblasti Melackého prielivu, ktorý sa nachádza v Juhočínskom mori medzi západným pobrežím Malajského polostrova a ostrovom Sumatra.

Do pátrania po lietadle nasadili úrady 10 krajín lode námorníctva, vojenské lietadlá, vrtuľníky, pobrežnú hliadku i civilné lode. Vietnam medzitým dnes oznámil, že obmedzuje pátraciu akciu po lietadle. "Vietnam obmedzí väčšinu pátracích akcií v súvislosti so zmiznutým malajzijským lietadlom, kým nám malajzijská vláda neposkytne ďalšie potrebné informácie o udalosti," uviedol podľa Reuters tajomník ministerstva obrany Pham Quy Tieu.

Do pátrania po zmiznutom lietadle sa zapojí aj India

Letecká spoločnosť Malaysia Airlines, ktorej lietadlo Boeing 777-200ER sa stratilo v piatok v noci z obrazoviek radarov riadenia letovej prevádzky, "nemá žiadny dôvod domnievať sa", že zmiznutie stroja s 239 ľuďmi na palube zapríčinila posádka. V rozhovore pre agentúru Reuters to dnes povedal obchodný riaditeľ Malaysia Airlines Hugh Dunleavy.

Malajzia dnes požiadala o pomoc pri pátraní po lietadle aj Indiu. "Malajzia a India o tejto otázke rokujú od včera a v tejto chvíli diskutujú o kontaktných osobách. Tieto osoby stanovia, aká pomoc je potrebná a čo môže India ponúknuť," uviedol hovorca indického ministerstva zahraničných vecí. Oba štáty sa zatiaľ nedohodli, v ktorej oblasti má India pátrať, dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Spojené štáty reagovali na Putinove výroky o jadrovej vojne

Spojené štáty reagovali na Putinove výroky o jadrovej vojne

VČERA - 21:52Zahraničné

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili varovania ruského prezidenta Vladimira Putina pred hrozbou rozpútania jadrovej vojny a označili ich za "nezodpovedné".

Šéf OSN odsudzuje tragický prípad humanitárnej pomoci v Gaze

Šéf OSN odsudzuje tragický prípad humanitárnej pomoci v Gaze

VČERA - 21:49Zahraničné

Generálny tajomník OSN António Guterres odsudzuje tragický prípad humanitárnej pomoci na severe Pásma Gazy, pri ktorom bolo podľa palestínskeho hnutia Hamas zabitých vyše 100 ľudí.

Šéf Pentagónu: Izrael zabil od októbra vyše 25.000 palestínskych žien a detí

Šéf Pentagónu: Izrael zabil od októbra vyše 25.000 palestínskych žien a detí

VČERA - 21:48Zahraničné

Izrael od útoku militantnej skupiny Hamas zo 7. októbra minulého roka zabil viac ako 25.000 palestínskych žien a detí. Uviedol to vo štvrtok americký minister obrany Lloyd Austin.

V Moskve zadržali šéfredaktora denníka Novaja gazeta

V Moskve zadržali šéfredaktora denníka Novaja gazeta

VČERA - 21:44Zahraničné

Polícia vo štvrtok zadržala v Moskve šéfredaktora ruských nezávislých novín Novaja gazeta Sergeja Sokolova pre obvinenia z diskreditácie ruskej armády.

Biden podľa Trumpa musí podstúpiť kognitívny test

Biden podľa Trumpa musí podstúpiť kognitívny test

VČERA - 20:56Zahraničné

Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval vo štvrtok prezidenta Joea Bidena, aby podstúpil kognitívny test. Skritizoval ho tiež za "príšerné rozhodnutia".