Všetky hrozby proti Rusku sú kontraproduktívne, upozornil Putin
- 12:45 04.03.2014
- MOSKVA

Krízou na Ukrajine sa dnes v Bruseli budú zaoberať aj stáli predstavitelia členských krajín NATO.
Tí, ktorí zvažujú sankcie voči Rusku, by mali myslieť na škody, ktoré by takéto sankcie mohli spôsobiť. Povedal to dnes na tlačovej konferencii ruský prezident Vladimir Putin.
"Všetky hrozby proti Rusku sú kontraproduktívne a škodlivé," dodal. Rusko je podľa neho pripravené hostiť summit G8, ak však "západní lídri nechcú prísť, nemusia", citovala agentúra Reuters.
Ozbrojené skupiny, ktoré prevzali moc na ukrajinskom polostrove Krym, sú "miestne jednotky domobrany," nie ruskí vojaci, uviedol Putin. Rusko podľa neho nemá v úmysle provokovať separatistické nálady na Kryme.
Na Ukrajine došlo k protiústavnému prevratu, pri ktorom armáda prevzala moc, podotkol Putin. Zároveň vyhlásil, že v súčasnosti nie je potrebné použiť vojenskú silu na Kryme. Rusko má možnosť tak urobiť, je to však posledná z možností, dodal.
"Rusko si vyhradzuje právo na využitie všetkých alternatív v prípade, že na východe Ukrajiny dôjde k protiprávnosti," uviedol Putin.
Moskva "samozrejme" poskytne finančnú pomoc Krymu, dodal ruský prezident, ktorý pred novinármi vo svojej rezidencii Novo Ogarjovo vystúpil prvýkrát od odchodu ukrajinského exprezidenta Viktora Janukovyča z Kyjeva.
Janukovyč podľa ruského prezidenta splnil všetky podmienky dohovoru s ukrajinskou opozíciou z 21. februára a "fakticky sa vzdal všetkej moci", napriek tomu je však stále legitímnym prezidentom Ukrajiny.
Putin podľa vlastných slov Janukovyčovi povedal, že "nemá žiadnu politickú budúcnosť". Zároveň dodal, že stiahnutie ruského veľvyslanca z Washingtonu by bola "jednou z posledných možností".
Ruský diplomat o vyhlásení EÚ k Ukrajine: Slová sú silnejšie ako činy
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk je pozvaný na mimoriadny summit EÚ, ktorý na štvrtok do Bruselu zvolal predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Informoval o tom dnes prostredníctvom svojho účtu na Twitteri hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Marcin Wojciechowski. Summit EÚ má byť venovaný výlučne súčasnej kríze na Ukrajine.
Ministri zahraničných vecí EÚ v pondelok na svojom zasadaní v Bruseli pohrozili zastavením rokovaní o vízach a obmedzením spolupráce s Ruskom, ak Moskva nezmení politiku voči Ukrajine.
Diplomacia EÚ uvažuje aj nad sankciami voči Rusku
V spoločnom vyhlásení šéfov diplomacie EÚ sa spomína aj možnosť uvalenia sankcií na Rusko. Rusko by malo začať konať do štvrtka, keď sa uskutoční mimoriadny summit EÚ o Ukrajine.
Európska únia ďalej vyzvala Rusko, aby stiahlo svoje jednotky z Krymu a začalo rokovať s ukrajinskou vládou, uviedla šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.
Stály predstaviteľ Ruska pri EÚ Vladimir Čižov výsledky pondelkového summitu pre agentúru RIA Novosti komentoval vyhlásením, že "slová sú silnejšie ako činy".
Upozornil, že rokovania o vízach medzi Ruskom a EÚ sú aj tak zastavené - "a to vinou EÚ". V prípade rokovaní o uzavretí základnej zmluvy medzi Ruskom a EÚ je podľa Čižova "lopta tiež na strane EÚ", keďže Moskva na poslednom summite v januári navrhla "aktivizovať celý proces", kým únia presadila oddialenie po ďalší summit Rusko-EÚ.
Čižov vyjadril údiv nad tým, že šéfovia diplomacií EÚ vo svojom vyhlásení nespomenuli dohodu uzavretú 21. februára medzi ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom a vtedajšou opozíciou, ktorá zahŕňala opatrenia na upokojenie nepokojov a riešenie politickej krízy v krajine. Upozornil, že záväzky vyplývajúce zo zmluvy splnil jedine Janukovyč.
Podľa jeho názoru "šla do stratena" aj požiadavka na vytvorenie vlády národnej jednoty, keďže samotný premiér Jaceňuk označuje svoj kabinet za "vládu víťazov". Podľa ruského diplomata by to mohlo znamenať, že na "strane porazených" sa ocitli občania Krymu a východnej Ukrajiny.
Krízou na Ukrajine sa dnes bude zaoberať aj Brusel
Krízou na Ukrajine sa dnes v Bruseli budú zaoberať aj stáli predstavitelia členských krajín NATO. Severoatlantická rada bude zasadať z iniciatívy Poľska, ktoré tak uplatnilo článok č. 4 Washingtonskej zmluvy, zabezpečujúci konzultácie medzi členskými krajinami v prípade ohrozenia. Informoval o tom v pondelok večer na Twitteri generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen.
Vo svojom vyhlásení Rasmussen uviedol, že udalosti na Ukrajine "predstavujú ohrozenie pre susediace členské štáty NATO a majú priame a závažné dôsledky na bezpečnosť a stabilitu v euroatlantickom regióne".

Biden uznal, že je sčasti zodpovedný za Trumpov návrat do Bieleho domu
Bývalý americký prezident Joe Biden vo štvrtok povedal, že berie na seba určitú zodpovednosť za víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách v USA.

V obci Čeladná sa zrútil strop hotela, spod trosiek vytiahli dvoch ľudí
Všetky záchranné zložky zasahovali v noci na piatok v českej obci Čeladná v okrese Frýdek-Mýstek, kde podľa hasičov došlo k výbuchu a zrúteniu vnútornej časti miestneho hotela, zrejme stropu.

Ikonickú budovu Empire State Building vysvietili na počesť nového pápeža
Budovu Empire State Building v New Yorku vysvietili svetlami v zlatej a bielej farbe na počesť zvolenia prvého amerického pápeža - bývalého kardinála z Chicaga Roberta Francisa Prevosta, ktorý prijal meno Lev XIV.

Prvý americký pápež Lev XIV. zdieľal kritické články o Trumpovi a Vanceovi
Pápež Lev XIV. niekoľko mesiacov pred svojím zvolením zdieľal na sociálnych sieťach články kritizujúce amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta USA J.D. Vancea.

Prezident Petr Pavel vyzdvihol českú podporu Ukrajine
Česko si vo štvrtok pripomenulo 80. výročie konca druhej svetovej vojny spomienkovými oslavami, došlo však i k protestom.