Obama plánuje stiahnuť vojakov z Afganistanu do konca roka
- 22:43 25.02.2014
- WASHINGTON

Americký prezident Barack Obama vydal nariadenie o príprave plánu na úplné stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu do konca roka.
Potvrdil to v utorok Biely dom. Obama ako najvyšší veliteľ ozbrojených síl vydal príkaz Pentagonu, ktorý má pripraviť scenár odchodu všetkého bojového personálu. Urobil tak počas telefonického rozhovore s končiacim afganským prezidentom Hámidom Karzajom Práve ten odmieta podpísať dôležitú dohodu, ktorá by zabezpečila prítomnosť niekoľkých tisícov amerických vojakov v ázijskej krajine.
Spojené štáty nedávno potvrdili, že počkajú s uzavretím Bilaterálnej bezpečnostnej dohody (BSA) s Afganistanom, ktorá určuje podmienky zotrvania amerických síl v krajine, až do odchodu Karzaja z funkcie hlavy štátu. Karzaj totiž odmieta dohodu skompletizovať, pričom najpravdepodobnejším dôvodom sú jeho tajné mierové rokovania s hnutím Taliban, ktoré prítomnosť Američanov v Afganistane po roku 2014 odmieta.
Washington by v Afganistane rád ponechal asi 10 000 vojakov, ktorí budú mať najmä výcvikovú a podpornú úlohu. Bez bilaterálnej dohody by USA a NATO museli tento rok stiahnuť z krajiny všetkých vojakov.

Európski lídri si v Kyjeve pripomenuli obete vojny
Nemecký kancelár Friedrich Merz, francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer a predseda poľskej vlády Donald Tusk si v Kyjeve uctili pamiatku obetí ruskej vojenskej invázie.

Rubio vyzval Indiu a Pakistan na obnovenie komunikácie a zmiernenie napätia
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte.

Merz, Macron a Starmer pricestovali do Kyjeva
Merz spolu s Macronom a Starmerom pricestovali v sobotu ráno vlakom do ukrajinskej metropoly Kyjev.

Premiér SR rokoval v Moskve s čínskym prezidentom o vzájomnej spolupráci
Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom.

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA
Švédsky kardinál Anders Arborelius, ktorý sa zúčastnil na konkláve, kde zvolili nového pápeža, v piatok vyzdvihol Leva XIV. ako „jemného a pokorného človeka“.