Študenti môžu získať peniaze na malé projekty

Študenti už napríklad vytvorili dizajnový stojan na ceruzky, zorganizovali cyklopreteky pre mladých či zrekonštruovali nevyužité priestory gymnázia a zriadili v nich študentskú kaviareň.
Študenti z Považskej Bystrice zrekonštruovali nevyužité priestory gymnázia a zriadili si tam študentskú kaviareň. Aj takéto výsledky má projekt KomPrax, ktorý zastrešuje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Od roku 2011 finančne podporili viac ako 3500 podobných malých projektov v sume 722 813 eur. Do aktivít národného projektu KomPrax, teda Kompetencie pre prax, je stále možné sa prihlásiť, a to vo všetkých regiónoch Slovenska. Projekt potrvá do konca júla 2015.
"Na účasť v projekte nie sú potrebné žiadne predošlé skúsenosti. Predpokladom je motivácia pracovať na sebe a chuť meniť svoje okolie k lepšiemu," informuje hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák. Žiaci vo veku od 15 rokov najskôr absolvujú dve až tri víkendové školenia. Výstupom z nich sú malé projekty, na ktoré môžu získať finančný príspevok do výšky 200 eur. "V praxi tak využijú poznatky z oblasti efektívnej komunikácie, časové plánovanie či základy projektového a finančného manažmentu," uvádza Kaliňák.
Úspešným absolventom KomPrax-u je aj mladý študent z Trebišova, Daniel Tocík, ktorý vytvoril dizajnový odkladač na ceruzky pre deti z materskej školy. Za svoj ekologický projekt získal neskôr viacero ocenení. "Hlavným cieľom môjho produktu bolo pomôcť ľuďom, hlavne malým deťom. Ja sám sa venujem umeniu a vidím, aké je niekedy ťažké udržať si štetce, farbičky a ďalšie pomôcky v poriadku," vysvetlil študent. V obci Richnava v Košickom kraji zas mladý športovec Kristián Kuchár počas uplynulého leta zorganizoval cyklistické preteky pre mladých ľudí vo svojom okolí. Najprv spoločne s kamarátmi upravili trať a potom na súťaž pozvali asi 50 mladých športovcov.

Polícia pátra po 13-ročnej Victórii, je nezvestná už niekoľko dní
Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po 13-ročnom nezvestnom dievčati.

Šimkovičová: Odvolanie Špotáka z funkcie riaditeľa FPU bolo v súlade so zákonom
Na piatkovej tlačovej konferencii to vyhlásila ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Veronika Remišová: V čase, keď Európa oslavuje spoluprácu, premiér robí hanbu v Moskve
V čase, keď demokratická Európa oslavuje mier a spoluprácu, premiér Robert Fico (Smer-SD) robí hanbu v Moskve.

Bober: Zvolením za pápeža sa plány kardinála Prevosta navštíviť Slovensko zmenili
Plány bývalého kardinála Roberta Francisa Prevosta navštíviť Slovensko v najbližších týždňoch sa jeho zvolením za pápeža zrejme zmenili.

Muž sa v obchodnom dome vyhrážal zamestnankyni
Polícia obvinila 44-ročného muža z prečinu nebezpečného vyhrážania. Muž sa v obchodnom dome v Handlovej vyhrážal zamestnankyni.