• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 26.4.2024Meniny má Jaroslava
12°Bratislava

Europoslanci chcú prešetriť kontroverznú maďarskú ústavu

  • 14:53 12.03.2013
  • BRUSEL
Europoslanci chcú prešetriť kontroverznú maďarskú ústavu

Novelou maďarskej ústavy, ktorú v pondelok schválil parlament v Budapešti, sa chcú zaoberať aj členovia zákonodarného zboru Európskej únie.

Šéf frakcie liberálov v europarlamente Guy Verhofstadt v utorok vyhlásil, že Brusel musí novelu prešetriť a zistiť, či je v súlade s európskymi normami.

"Nastal čas, aby sme konečne uvideli, čo je Orbánov režim zač - presadzuje vôľu väčšiny pred menšinou a robí tak v rozpore s hodnotami Európskej únie," cituje Verhofstadta maďarský spravodajský portál Politics.hu. Narážal pritom na fakt, že novelu schválili členovia vládnej koalície premiéra Viktora Orbána, keďže opozícia hlasovanie bojkotovala.

Zmeny v maďarskej legislatíve odsúdil aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, člen socialistickej frakcie. "Je mi ľúto, čo dnes (v pondelok) prijal maďarský parlament," vyhlásil.

"Naliehal som na premiéra Viktora Orbána, aby ešte pred hlasovaním požiadal o názor Benátsku komisiu Rady Európy. Som sklamaný z toho, že sa tak nestalo," uviedol. Benátska komisia je poradným orgánom Rady Európy, ktorá je zložená z expertov na ústavné právo. Vytvorili ju po páde komunizmu v Európe v roku 1990 s cieľom pomôcť vtedajším transformujúcim sa krajinám zaviesť demokratickú ústavnú legislatívu.

Za kontroverznú novelu maďarskej ústavy v pondelok hlasovalo 265 poslancov, proti bolo len 11 zákonodarcov, keďže opozícia pred hlasovaním opustila rokovaciu sálu. Európska komisia iba niekoľko hodín predtým Maďarsko vyzvala, aby dodržiavalo demokratické zásady. Hovorkyňa výkonného orgánu EÚ Pia Ahrenkildeová v pondelok pripomenula, že Brusel je pripravený použiť "všetky nástroje" na to, aby členské štáty dodržiavali dohodnuté normy. Premiér Orbán však šéfa EK Josého Manuela Barrosa ubezpečil, že novela ústavy bude v súlade s legislatívou EÚ.

Zmeny sa dotýkajú napríklad právomocí ústavného súdu, ktorý už nebude môcť rušiť platnosť jednotlivých zákonov v prípade, že ich v parlamente podporia dve tretiny poslancov. Je to už o štvrtá novela maďarskej ústavy, ktorá sa v krajine nazýva Základný zákon. Ústava pritom platí len od 1. januára 2012 a nahradila tú predošlú, ktorá pochádzala ešte z obdobia socializmu.

Okrem ústavného súdu sa zmeny dotknú aj právomocí prezidenta, ktorý nebude disponovať právom veta. Výnimkou budú len prípady týkajúce sa procedurálnych nezrovnalostí. Politická reklama sa tiež bude môcť oficiálne vysielať len v štátnych médiách a študenti poberajúci štátne príspevky budú musieť po skončení školy zostať v Maďarsku.
Ľudskoprávna organizácia žiada kroky proti Maďarsku
Organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch (HRW) po kontroverzných zmenách ústavy v Maďarsku vyzvala Európsku úniu, aby proti krajine podnikla rázne kroky. V pondelok schválená novela totiž podľa jej údajov nenecháva nikoho na pochybách, že „maďarská vláda pohŕda štátoprávnosťou “, kritizovala v utorok HRW Budapešť. Ako uviedla, odhodlanie tamojšej vlády obísť ústavný súd a podkopať ústavu pre vlastné politické ciele podčiarkuje nevyhnutnosť zosúladenej odpovede EÚ. Podľa HRW zmeny ústavy okliešťujú mandát ústavného súdu, pripúšťajú kriminalizáciu bezdomovcov, diskriminujú nezosobášené a homosexuálne páry a obmedzujú slobodu vierovyznania.

Maďarský parlament v pondelok schválil spornú novelu ústavy, ktorá vyvoláva znepokojenie doma i v zahraničí. Európska únia, ale aj Spojené štáty sa totiž obávajú, že zmeny neúmerne posilnia postavenie premiéra Viktora Orbána. Opozícia na protest ešte pred hlasovaním opustila rokovaciu sálu. Niektoré mimovládne organizácie hovoria aj o tom, že novela ústavy zavádza v Maďarsku autoritatívne prvky. Európska komisia iba niekoľko hodín predtým Maďarsko vyzvala, aby dodržiavalo demokratické zásady.

Zmeny sa dotýkajú napríklad právomocí ústavného súdu, ktorý už nebude môcť rušiť platnosť jednotlivých zákonov v prípade, že ich v parlamente podporia dve tretiny poslancov. Ide už o štvrtú novelu maďarskej ústavy, ktorá sa v krajine nazýva Základný zákon. Ústava pritom platí len od 1. januára 2012 a nahradila tú predošlú, ktorá pochádzala ešte z obdobia socializmu. Okrem ústavného súdu sa zmeny dotknú aj právomocí prezidenta, ktorý nebude disponovať právom veta. Výnimkou budú len prípady týkajúce sa procedurálnych nezrovnalostí. Politická reklama sa tiež bude môcť oficiálne vysielať len v štátnych médiách a študenti poberajúci štátne príspevky budú musieť po skončení školy zostať v Maďarsku.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zlodeji paralyzovali železničnú dopravu, ukradli elektrické káble

Zlodeji paralyzovali železničnú dopravu, ukradli elektrické káble

DNES - 9:41Zahraničné

Kvôli krádeži meškajú vlaky, dopravu úplne odstavili.

Japonsko kvôli nevychovaným turistom zablokuje populárny výhľad na horu Fudži

Japonsko kvôli nevychovaným turistom zablokuje populárny výhľad na horu Fudži

DNES - 9:12Zahraničné

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

Spojené štáty oznámia dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu

Spojené štáty oznámia dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu

DNES - 6:18Zahraničné

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany.

Poľsko a Litva by mohli pomôcť Kyjevu vrátiť domov Ukrajincov v brannom veku

Poľsko a Litva by mohli pomôcť Kyjevu vrátiť domov Ukrajincov v brannom veku

DNES - 6:12Zahraničné

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti.

Zamestnanci supermarketov objavili kokaín v prepravkách s banánmi

Zamestnanci supermarketov objavili kokaín v prepravkách s banánmi

DNES - 6:06Zahraničné

Polícia neprezradila, aké množstvo drogy sa nachádzalo v prepravkách.