Značka Tokaj zostáva Slovensku, Maďarsko na súde nepochodilo

Súdny dvor rozhodol, že zápis slovenského názvu vína "Vinohradnícka oblasť Tokaj" do elektronického registra chránených označení pôvodu (E-Bacchus) nepredstavuje napadnuteľný akt. Informovalo o tom tlačové oddelenie Súdneho dvoru EÚ.
Slovensko poslalo žiadosť pred piatimi rokmi
Deň pred nadobudnutím účinnosti nového režimu vinárskych výrobkov a zavedením elektronického registra E-Bacchus, a to 31. júla 2009, bol uverejnený nový zoznam akostných vín. V rámci toho sa na žiadosť Slovenska zmenilo chránené označenie pôvodu, ktoré bolo uverejnené v predchádzajúcich zoznamoch na "Tokajská, Tokajské, Tokajský vinohradnícka oblasť".
Databáza E-Bacchus sa zaviedla namiesto uverejňovania zoznamov akostných vín. V súlade s novým zoznamom bolo chránené označenie pôvodu "Tokajská, Tokajské, Tokajský vinohradnícka oblasť" prevzaté do databázy E–Bacchus, v ktorej označovalo víno pochádzajúce z vinohradníckeho regiónu Tokaj na Slovensku.
Slovensko zaslalo list Európskej komisii 30. novembra 2009, v ktorom ju žiadalo, aby sa v databáze nahradilo chránené označenie pôvodu "Tokajská, Tokajské, Tokajský vinohradnícka oblasť", chráneným označením pôvodu "Vinohradnícka oblasť Tokaj". Slovensko uviedlo, že označenie pôvodu "Tokajská, Tokajské, Tokajský vinohradnícka oblasť" bolo zapísané do zoznamu akostných vín omylom, a že vo vnútroštátnej právnej úprave sa v skutočnosti nachádza označenie "Vinohradnícka oblasť Tokaj".
Európska komisia vyhovela žiadosti a zmenila informácie uvedené v databáze. Maďarsko však túto zmenu napadlo, pričom poukazovalo na novú slovenskú právnu úpravu v oblasti vinárstva, ktorá nadobudla účinnosť 1. septembra 2009. V nej sa uvádzal výraz "Tokajská vinohradnícka oblasť". Maďarsko sa teda obrátilo na Všeobecný súd s cieľom zrušiť označenie pôvodu "Vinohradnícka oblasť Tokaj" v databáze E-Bacchus.
Žaloba Maďarska je neprípustná
Všeobecný súd v rozsudku z 8. novembra 2012 rozhodol, že tým, že označenie "Vinohradnícka oblasť Tokaj" bolo chránené podľa nariadenia Únie už pred jeho zápisom do databázy E-Bacchus, nemôže tento zápis sám o sebe vyvolávať právne účinky. Žaloba podaná Maďarskom bola podľa súdu teda neprípustná. Maďarsko sa proti rozsudku Všeobecného súdu odvolalo.
Súdny dvor vo svojom rozsudku prihliadol na obsah a právne okolnosti. Podľa neho, nový režim vinárskych výrobkov upravil prechodný režim, aby sa zachovala ochrana, ktorú podľa vnútroštátneho práva, a teda práva Únie, používali chránené názvy vín už pred 1. augustom 2009.
Ako ďalej uviedol Súdny dvor, zápis týchto názvov vín do databázy E-Bacchus Európskou komisiou, nemá nijaký vplyv na ochranu, ktorú používali tieto názvy vín na úrovni Únie podľa prechodného režimu. Európska komisia podľa Súdneho dvoru nemala právomoc priznávať ochranu ani rozhodovať o tom, aký názov vína má byť do databázy zapísaný. Súdny dvor teda dospel k záveru, že Všeobecný súd nevychádzal z nesprávneho právneho posúdenia, keď rozhodol, že tieto názvy vín sú automaticky chránené. Súdny dvor zamietol odvolanie Maďarska v celom rozsahu.

SHMÚ varuje pred vetrom a mrazom
Na väčšine územia SR treba počítať s prízemným mrazom.

Drucker: Predprimárne vzdelávanie je najlepšia pomoc štátu deťom a rodinám
Predprimárne vzdelávanie je najlepšia podpora, akú štát môže mladým rodinám s deťmi dať. Je to najúčinnejšia investícia do vzdelania, akú môže vláda urobiť.

Nitriansky samosprávny kraj chce zameniť pozemky na školách za súkromný penzión, SaS to kritizuje
Kšeftovaním s penziónmi a pozemkami nazvala opozičná SaS zámer Nitrianskeho samosprávneho kraja zameniť pozemky v areáloch stredných škôl v Nových Zámkoch a v Šuranoch za penzión v obci Radava.