• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 27.4.2024Meniny má Jaroslav
Bratislava

Rok vládnutia Smeru bol podľa Maďariča poznačený krízou

  • 11:48 10.03.2013
  • BRATISLAVA
Rok vládnutia Smeru bol podľa Maďariča poznačený krízou

Jednoročné vládnutie Smeru-SD podľa podpredsedu strany Mareka Maďariča ukázalo, že obavy z jednofarebnej vlády boli neopodstatnené.

Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, logicky mohli tieto obavy vyplývať z faktu, že doteraz malo Slovensko vždy koaličné vlády.

„Na druhej strane jednofarebné vlády nie sú vo viacerých demokratických štátoch ničím neobvyklým. Zatiaľ sa ukazuje, že vláda Smeru dokázala Slovensku vrátiť vnútornú politickú stabilitu a vysokú dôveryhodnosť vo vzťahu k našim európskym partnerom,“ zdôraznil Maďarič.

Smer-SD podľa Maďariča svoju silu využíval skôr na hľadanie konsenzu v dôležitých otázkach. „To samozrejme nevylučuje prirodzené strety a konflikty s opozíciou. Mnohé otázky sa napríklad debatovali na úrovní Rady solidarity. Posunom nepochybne bolo aj to, že opozícii alebo tretiemu sektoru dal Smer miesta na úrovni splnomocnencov vlády respektíve vo viacerých radách vlády,“ upozornil podpredseda strany.

Rok vládnutia je podľa Maďariča nepochybne poznačený aj trvajúcou celosvetovou ekonomickou krízou, čo Slovensku, ktoré má jednu z najotvorenejších ekonomík, veľmi komplikuje situáciu v sociálno-ekonomickej oblasti. Zdôraznil však, že napriek tomu vláda cieľavedome napĺňa jednu zo základných priorít, ktorou je konsolidácia verejných financií, súčasne so zreteľom na udržanie ekonomického rastu.

Voľby sa konali presne pred rokom

Na Slovensku sa konali 10. marca 2012 predčasné voľby do NR SR. Na ich vypísaní sa dohodla koalícia - KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS s opozičným Smerom-SD po tom, čo 11. októbra 2011 parlament pre nesúhlas SaS neschválil navýšenie eurovalu a vláde Ivety Radičovej tým zároveň nevyjadril dôveru.

V histórii samostatnej Slovenskej republiky to boli šieste voľby v poradí, po prvýkrát sa uskutočnili v roku 1994 a išlo zároveň o ôsme parlamentné voľby od roku 1989. Víťazom parlamentných volieb sa stala strana Smer-SD so ziskom 44,41 percenta platných hlasov voličov.

Na druhom mieste bolo KDH s podporou 8,82 percenta. Tretia bola strana Igora Matoviča Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) so ziskom 8,55 % hlasov. Most-Híd podporilo 6,89 % voličov. Nasledovala SDKÚ-DS s volebným ziskom 6,09 percenta, SaS získala 5,88 percenta hlasov.

Do parlamentu sa nedostala SNS (4,55%) a SMK-MKP (4,28%). Ani jedna z ďalších kandidujúcich strán nezískala viac ako dve percentá hlasov. Z celkového počtu 4 392 4

51 oprávnených voličov sa na hlasovaní zúčastnilo 2 596 443 ľudí, čo znamená 59,11-percentnú účasť.

Prezident Ivan Gašparovič poveril 15. marca zostavením vlády predsedu Smeru-SD Roberta Fica. Ten na rokovaní za okrúhlym stolom otvoril možnosť vytvorenia koalície, hoci Smer-SD disponuje 83 poslancami. Zvyšné parlamentné strany koalíciu však odmietli.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kaliňák v Budapešti upozornil na dôležitosť integrácie krajín západného Balkánu

Kaliňák v Budapešti upozornil na dôležitosť integrácie krajín západného Balkánu

VČERA - 22:00Domáce

Z geografického hľadiska nie je západný Balkán zadným dvorom Európskej únie, ale jej vnútorným dvorom.

SHMÚ: Tieto okresy zasiahne mráz

SHMÚ: Tieto okresy zasiahne mráz

VČERA - 18:59Domáce

SHMÚ upozorňuje na prízemné mrazy najmä na severe a východe Slovenska.

KDH chce odvolať Dolinkovú pre zmenu rozhodnutia o nemocnici Rázsochy

KDH chce odvolať Dolinkovú pre zmenu rozhodnutia o nemocnici Rázsochy

VČERA - 16:58Domáce

Nepokračovaním v projekte Rázsochy dôjde k škode v desiatkach miliónov eur, ktoré boli na túto nemocnicu doposiaľ vyčerpané, čo sú náklady na jednu okresnú nemocnicu.

Amnesty International kritizuje návrhy týkajúce sa RTVS, neziskových organizácií a rodných čísel

Amnesty International kritizuje návrhy týkajúce sa RTVS, neziskových organizácií a rodných čísel

VČERA - 16:11Domáce

Amnesty International vyzýva vládu, aby pri svojich rozhodnutiach dbala na dodržiavanie princípov a ochranu právneho štátu, slobodu združovania a prejavu i na právo na informácie a na ochranu pred diskrimináciou.

Progresívne Slovensko kritizuje, že návrh k HZS sa venuje len jednej téme

Progresívne Slovensko kritizuje, že návrh k HZS sa venuje len jednej téme

VČERA - 15:44Domáce

Adam Lučanský reagoval, že ide o prvú legislatívu, ktorú realizuje.