• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
16°Bratislava

Sestry sa búria, žiadajú kontrolu v žiarskej nemocnici

  • 12:49 12.02.2013
  • BRATISLAVA
Sestry sa búria, žiadajú kontrolu v žiarskej nemocnici

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) žiada ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú o kontrolu Všeobecnej nemocnice v Žiari nad Hronom.

Dôvodom majú byť pretrvávajúce problémy s delením úväzkov sestier. Podľa komory nemocnica v Žiari bola prvou na Slovensku, kde riaditeľ pristúpil k nezákonnej degradácii sestier.

"Namiesto naplnenia zákona o platoch, ktorý v tom čase nadobudol účinnosť, našiel spôsob, ako ho obísť. Oveľa horšie je však to, že sa to dialo a dodnes deje s požehnaním kompetentných orgánov,“ uvádza SKSaPA. Sestry už od začiatku riaditeľa žiadali, aby k dodatkom nepristupoval. Riešenia situácie sa domáhali aj na iných inštitúciách.

"Od série bezvýsledných rokovaní s ministerkou zdravotníctva, inšpektorátmi práce, vyššími územnými celkami, verejnou ochrankyňou práv cez protestné zhromaždenia pred Národnou radou SR a Ústavným súdom SR po listy medzinárodným organizáciám, ktoré nám dali za pravdu, sme sa však žiadnych pozitívnych zmien nedočkali," skonštatovala komora.

Sestry pripomínajú, že ešte stále čakajú na verdikt ústavného súdu, ktorý by mal rozhodnúť o zákone o platoch. Pre jeho nečinnosť podľa ich slov žijú v právnej a sociálnej neistote. "Niekoľko sestier našlo odvahu bojovať za svoje práva na súde. Tri z nich pracovali v Žiari nad Hronom. Veríme, že pravda a spravodlivosť nakoniec zvíťazia nad aroganciou moci,“ dodala SKSaPA.

Situáciu, do ktorej sa sestry dostali, označujú za aroganciu moci, veria však, že nakoniec uspejú. Opätovne vyzývajú kompetentné orgány, aby riešenie stavu neodsúvali o ďalších dvadsať rokov, pretože hrozí, že sa o pacientov nebude mať kto postarať.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) však pripomína, že spomínaná nemocnica nepatrí pod rezort a teda ju nemá právo kontrolovať, sestrám preto odporúča obrátiť sa na zriaďovateľa tohto zdravotníckeho zariadenia. Podľa hovorkyne MZ Zuzany Čižmárikovej ministerka vyzývala riaditeľov nemocníc aj oficiálnym listom, aby dodržiavali podmienky štátnej dotácie na platy zamestnancov. "Žiaľ výzva je jediné, čo MZ SR môže urobiť. Preto vítame kontrolu NKÚ, ktorá rozdelenie štátnej dotácie bude a môže kontrolovať vo všetkých nemocniciach," povedala Čižmáriková. Ako pokračovala, aj napriek tomu, že legislatíva o platoch sestier bola pozastavená, v štátnych nemocniciach sa im mzdy vyplácajú tak, akoby zákon platil.

Podľa komory, sestry mali byť donútené podpisovať dodatky k pracovným zmluvám, ktoré z nich robili z časti administratívne pracovníčky po tom, čo účinnosť nadobudol zákon o minimálnych mzdových nárokoch. Na základe tejto legislatívy mali sestry od apríla minulého roka zarábať minimálne od 640 do 928 eur v závislosti od dĺžky odbornej praxe. Účinnosť zákona však v júli 2012 pozastavil Ústavný súd na žiadosť Generálnej prokuratúry SR a to do času, kým nerozhodne o obsahu podania.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ZMOS a SIEA budú spolupracovať na zvyšovaní energetickej sebestačnosti regiónov

ZMOS a SIEA budú spolupracovať na zvyšovaní energetickej sebestačnosti regiónov

VČERA - 14:42Ekonomické

Slovenská inovačná a energetická agentúra a Združenie miest a obcí Slovenska v piatok podpísali memorandum o spolupráci pri dekarbonizácii a zvyšovaní energetickej sebestačnosti regiónov.

EÚ vyplatí Ukrajine ďalšiu pomoc vo výške 1,5 miliardy eur

EÚ vyplatí Ukrajine ďalšiu pomoc vo výške 1,5 miliardy eur

VČERA - 13:24Ekonomické

Európska komisia v piatok oznámila, že vyplatila 1,5 miliardy eur v rámci balíka makrofinančnej pomoci + pre Ukrajinu v celkovej hodnote 18 miliárd eur na rok 2023.

Sulík: Volvo už má povolenie na výstavbu závodu pri Košiciach

Sulík: Volvo už má povolenie na výstavbu závodu pri Košiciach

VČERA - 11:56Ekonomické

Automobilka Volvo už má list vlastníctva k odkúpeným pozemkom aj vydané stavebné povolenie na výstavbu nového závodu vo Valalikoch.

SaS chce zrýchliť čerpanie eurofondov aj princípom nárokovateľnosti

SaS chce zrýchliť čerpanie eurofondov aj princípom nárokovateľnosti

VČERA - 11:42Ekonomické

SaS navrhuje rýchlejšie čerpanie eurofondov aj prostredníctvom pomoci menším obciam a mestám pri príprave projektov.

Kaufland sťahuje z predaja viaceré výrobky

Kaufland sťahuje z predaja viaceré výrobky

22:19 21.09.2023Ekonomické

Ide o preventívne opatrenie na ochranu spotrebiteľov.