• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 16.6.2024Meniny má Blanka, Bianka
24°Bratislava

Sestry sa búria, žiadajú kontrolu v žiarskej nemocnici

  • 12:49 12.02.2013
  • BRATISLAVA
Sestry sa búria, žiadajú kontrolu v žiarskej nemocnici

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) žiada ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú o kontrolu Všeobecnej nemocnice v Žiari nad Hronom.

Dôvodom majú byť pretrvávajúce problémy s delením úväzkov sestier. Podľa komory nemocnica v Žiari bola prvou na Slovensku, kde riaditeľ pristúpil k nezákonnej degradácii sestier.

"Namiesto naplnenia zákona o platoch, ktorý v tom čase nadobudol účinnosť, našiel spôsob, ako ho obísť. Oveľa horšie je však to, že sa to dialo a dodnes deje s požehnaním kompetentných orgánov,“ uvádza SKSaPA. Sestry už od začiatku riaditeľa žiadali, aby k dodatkom nepristupoval. Riešenia situácie sa domáhali aj na iných inštitúciách.

"Od série bezvýsledných rokovaní s ministerkou zdravotníctva, inšpektorátmi práce, vyššími územnými celkami, verejnou ochrankyňou práv cez protestné zhromaždenia pred Národnou radou SR a Ústavným súdom SR po listy medzinárodným organizáciám, ktoré nám dali za pravdu, sme sa však žiadnych pozitívnych zmien nedočkali," skonštatovala komora.

Sestry pripomínajú, že ešte stále čakajú na verdikt ústavného súdu, ktorý by mal rozhodnúť o zákone o platoch. Pre jeho nečinnosť podľa ich slov žijú v právnej a sociálnej neistote. "Niekoľko sestier našlo odvahu bojovať za svoje práva na súde. Tri z nich pracovali v Žiari nad Hronom. Veríme, že pravda a spravodlivosť nakoniec zvíťazia nad aroganciou moci,“ dodala SKSaPA.

Situáciu, do ktorej sa sestry dostali, označujú za aroganciu moci, veria však, že nakoniec uspejú. Opätovne vyzývajú kompetentné orgány, aby riešenie stavu neodsúvali o ďalších dvadsať rokov, pretože hrozí, že sa o pacientov nebude mať kto postarať.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) však pripomína, že spomínaná nemocnica nepatrí pod rezort a teda ju nemá právo kontrolovať, sestrám preto odporúča obrátiť sa na zriaďovateľa tohto zdravotníckeho zariadenia. Podľa hovorkyne MZ Zuzany Čižmárikovej ministerka vyzývala riaditeľov nemocníc aj oficiálnym listom, aby dodržiavali podmienky štátnej dotácie na platy zamestnancov. "Žiaľ výzva je jediné, čo MZ SR môže urobiť. Preto vítame kontrolu NKÚ, ktorá rozdelenie štátnej dotácie bude a môže kontrolovať vo všetkých nemocniciach," povedala Čižmáriková. Ako pokračovala, aj napriek tomu, že legislatíva o platoch sestier bola pozastavená, v štátnych nemocniciach sa im mzdy vyplácajú tak, akoby zákon platil.

Podľa komory, sestry mali byť donútené podpisovať dodatky k pracovným zmluvám, ktoré z nich robili z časti administratívne pracovníčky po tom, čo účinnosť nadobudol zákon o minimálnych mzdových nárokoch. Na základe tejto legislatívy mali sestry od apríla minulého roka zarábať minimálne od 640 do 928 eur v závislosti od dĺžky odbornej praxe. Účinnosť zákona však v júli 2012 pozastavil Ústavný súd na žiadosť Generálnej prokuratúry SR a to do času, kým nerozhodne o obsahu podania.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Firmy sa obávajú zaostávania, pokiaľ nezavedú AI. Zatiaľ ju len testujú

Firmy sa obávajú zaostávania, pokiaľ nezavedú AI. Zatiaľ ju len testujú

VČERA - 11:40Ekonomické

Na Slovensku sa obáva 42 % podnikov toho, že ak nezavedú nástroje umelej inteligencie (AI) do svojich back-office procesov, budú zaostávať za konkurenciou.

Agentúra Moody´s potvrdila Slovensku rating A2 s negatívnym výhľadom

Agentúra Moody´s potvrdila Slovensku rating A2 s negatívnym výhľadom

VČERA - 6:02Ekonomické

Medzinárodná agentúra Moody´s nezmenila Slovensku ratingové hodnotenie a ponechala ho na doterajšej úrovni A2 s negatívnym výhľadom.

Podľa ministerstva sú vyjadrenia Hlinu o ťažbe dreva na Horehroní nepravdivé

Podľa ministerstva sú vyjadrenia Hlinu o ťažbe dreva na Horehroní nepravdivé

14:13 14.06.2024Ekonomické

Výroky opozičného poslanca Alojza Hlinu (SaS) o údajných pochybnostiach týkajúcich sa obstarávania ťažby kalamitného dreva na Horehroní sú nepravdivé a zavádzajúce. V reakcii na jeho stredajšie (12.6.) vyjadrenia to v piatok uviedlo

PS chce zvýšiť odvodovú odpočítateľnú položku pre študentov a dôchodcov

PS chce zvýšiť odvodovú odpočítateľnú položku pre študentov a dôchodcov

12:30 14.06.2024Ekonomické

Opozičné Progresívne Slovensko navrhuje zvýšenie odvodovej odpočítateľnej položky pre študentov a dôchodcov.

Nemecko sa snaží zastaviť alebo zmierniť clá EÚ na čínske elektromobily

Nemecko sa snaží zastaviť alebo zmierniť clá EÚ na čínske elektromobily

11:00 14.06.2024Ekonomické

Nemecko chce zabrániť tomu, aby nové clá Európskej únie na dovoz elektrických vozidiel z Číny nadobudli platnosť. Alebo ich aspoň zmierniť.