• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 28.11.2020Meniny má Henrieta
Bratislava

Sestry sa búria, žiadajú kontrolu v žiarskej nemocnici

  • 12:49 12.02.2013
  • BRATISLAVA
Sestry sa búria, žiadajú kontrolu v žiarskej nemocnici

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) žiada ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú o kontrolu Všeobecnej nemocnice v Žiari nad Hronom.

Dôvodom majú byť pretrvávajúce problémy s delením úväzkov sestier. Podľa komory nemocnica v Žiari bola prvou na Slovensku, kde riaditeľ pristúpil k nezákonnej degradácii sestier.

"Namiesto naplnenia zákona o platoch, ktorý v tom čase nadobudol účinnosť, našiel spôsob, ako ho obísť. Oveľa horšie je však to, že sa to dialo a dodnes deje s požehnaním kompetentných orgánov,“ uvádza SKSaPA. Sestry už od začiatku riaditeľa žiadali, aby k dodatkom nepristupoval. Riešenia situácie sa domáhali aj na iných inštitúciách.

"Od série bezvýsledných rokovaní s ministerkou zdravotníctva, inšpektorátmi práce, vyššími územnými celkami, verejnou ochrankyňou práv cez protestné zhromaždenia pred Národnou radou SR a Ústavným súdom SR po listy medzinárodným organizáciám, ktoré nám dali za pravdu, sme sa však žiadnych pozitívnych zmien nedočkali," skonštatovala komora.

Sestry pripomínajú, že ešte stále čakajú na verdikt ústavného súdu, ktorý by mal rozhodnúť o zákone o platoch. Pre jeho nečinnosť podľa ich slov žijú v právnej a sociálnej neistote. "Niekoľko sestier našlo odvahu bojovať za svoje práva na súde. Tri z nich pracovali v Žiari nad Hronom. Veríme, že pravda a spravodlivosť nakoniec zvíťazia nad aroganciou moci,“ dodala SKSaPA.

Situáciu, do ktorej sa sestry dostali, označujú za aroganciu moci, veria však, že nakoniec uspejú. Opätovne vyzývajú kompetentné orgány, aby riešenie stavu neodsúvali o ďalších dvadsať rokov, pretože hrozí, že sa o pacientov nebude mať kto postarať.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) však pripomína, že spomínaná nemocnica nepatrí pod rezort a teda ju nemá právo kontrolovať, sestrám preto odporúča obrátiť sa na zriaďovateľa tohto zdravotníckeho zariadenia. Podľa hovorkyne MZ Zuzany Čižmárikovej ministerka vyzývala riaditeľov nemocníc aj oficiálnym listom, aby dodržiavali podmienky štátnej dotácie na platy zamestnancov. "Žiaľ výzva je jediné, čo MZ SR môže urobiť. Preto vítame kontrolu NKÚ, ktorá rozdelenie štátnej dotácie bude a môže kontrolovať vo všetkých nemocniciach," povedala Čižmáriková. Ako pokračovala, aj napriek tomu, že legislatíva o platoch sestier bola pozastavená, v štátnych nemocniciach sa im mzdy vyplácajú tak, akoby zákon platil.

Podľa komory, sestry mali byť donútené podpisovať dodatky k pracovným zmluvám, ktoré z nich robili z časti administratívne pracovníčky po tom, čo účinnosť nadobudol zákon o minimálnych mzdových nárokoch. Na základe tejto legislatívy mali sestry od apríla minulého roka zarábať minimálne od 640 do 928 eur v závislosti od dĺžky odbornej praxe. Účinnosť zákona však v júli 2012 pozastavil Ústavný súd na žiadosť Generálnej prokuratúry SR a to do času, kým nerozhodne o obsahu podania.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Počet hotelov v Španielsku určených na predaj vzrástol od marca takmer o pätinu

Počet hotelov v Španielsku určených na predaj vzrástol od marca takmer o pätinu

DNES - 10:36Ekonomické

Pandémia nového koronavírusu ťažko zasiahla španielsky cestovný ruch a s ním reštauračné a hotelierske služby.

Doležal: Dokumentácia na panelovú cestu pri Trenčíne sa momentálne kontroluje

Doležal: Dokumentácia na panelovú cestu pri Trenčíne sa momentálne kontroluje

DNES - 10:05Ekonomické

Dokumentácia na tzv. panelovú cestu pri Trenčíne je momentálne predmetom kontroly pred vyhlásením verejného obstarávania.

Valášek: Biden bude viac s Európou spolupracovať, chráni však americké záujmy

Valášek: Biden bude viac s Európou spolupracovať, chráni však americké záujmy

DNES - 9:31Ekonomické

Nástupom nového amerického prezidenta Joea Bidena sa vzťahy USA s Európou upokoja a šéf Bieleho domu bude so starým kontinentom viac spolupracovať.

Mičovský odvolal šéfa štátnych lesov Mateja Vigodu

Mičovský odvolal šéfa štátnych lesov Mateja Vigodu

VČERA - 19:53Ekonomické

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský v piatok večer odvolal generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Mateja Vigodu.

MH: Nemáme aktuálne vedomosti o bezpečnostných rizikách elektrárne Mochovce

MH: Nemáme aktuálne vedomosti o bezpečnostných rizikách elektrárne Mochovce

VČERA - 13:02Ekonomické

Rezort hospodárstva tak reagoval na vyjadrenia riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského, podľa ktorého má Slovensko v Mochovciach "veľký bezpečnostný problém".