• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.5.2025Meniny má Roland
15°Bratislava

Video: V Kyjeve sa strieľalo, ulicami lietali horiace fľaše

  • 13:51 21.01.2014
  • KYJEV
Video: V Kyjeve sa strieľalo, ulicami lietali horiace fľaše

Násilné strety medzi demonštrantami a bezpečnostnými silami pokračovali v centre ukrajinského Kyjeva aj v noci na utorok.

Polícii sa podarilo rozmontovať niektoré barikády postavené protestujúcimi, ktorí naďalej hádžu kamene a zápalné fľaše na policajtov. Tí odpovedajú použitím ohlušujúcich granátov a podľa serveru Russia Today bolo počuť aj streľbu.

Desiatky ľudí utrpeli v posledných dňoch zranenia a ďalšie desiatky polícia zadržala, pričom niektorých už aj obvinili z výtržníctva.

Ukrajinská vláda v utorok publikovala nové zákony sprísňujúce podmienky pre demonštrácie, čo znamená, že legislatíva vstupuje do platnosti. Zákony, ktoré ukrajinský parlament prijal vo štvrtok, sa stretli s veľkou kritikou EÚ a USA.

Legislatíva zavádza až päťročné tresty pre osoby podieľajúce sa na blokádach úradných budov a umožňuje tiež zadržanie a pokutovanie demonštrantov chrániacich sa maskami či helmami. Za hrubé porušenie verejného poriadku môže hroziť až 15 rokov väzenia.

Prezident Viktor Janukovyč v pondelok varoval, že prebiehajúce zrážky medzi políciou a demonštrantami v hlavnom meste Kyjev ohrozujú "celú krajinu". Demonštrantov zároveň vyzval na "dialóg, kompromis a pokoj".

Podľa ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova sa situácia v Kyjeve vymyká spod kontroly, čo dokazuje neúspech lídrov opozície, ktorí výzvy na pokojné demonštrácie zhromaždení neuposlúchli. Vplyvný šéf ruskej diplomacie to označil za veľmi znepokojujúce. Zároveň odsúdil zasahovanie vedúcich predstaviteľ členských krajín EÚ, čím poukázal na ich návštevy v Kyjeve.

"Členovia niekoľkých európskych vlád sa ponáhľali na kyjevské Námestie nezávislosti bez pozvania a zúčastnili sa na protivládnych demonštráciách v krajine, s ktorou majú diplomatické vzťahy. Je to nechutné a mimochodom, iba to vyhrocuje situáciu," vyjadril sa Lavrov na margo decembrového príchodu šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej či vtedajšieho nemeckého ministra zahraničných vecí Guida Westerwelleho. Do Kyjeva však prišli aj americkí predstavitelia vrátane vplyvného senátora Johna McCaina.

Vlna masových opozičných protestov, ktorú vyvolalo novembrové rozhodnutie vlády nepodpísať dôležité dohody s Európskou úniou, trvá na Ukrajine už takmer dva mesiace. Demonštranti požadujú odstúpenie vlády aj prezidenta a vypísanie predčasných volieb.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poslanci hnutia Slovensko dorazili do Kyjeva, Fica kritizovali za návštevu Ruska

Poslanci hnutia Slovensko dorazili do Kyjeva, Fica kritizovali za návštevu Ruska

DNES - 18:08Zahraničné

Poslanci Národnej rady SR z opozičného hnutia Slovensko Igor Matovič, Roman Mikulec a Gábor Grendel v piatok navštívili hlavné mesto Ukrajiny Kyjev.

Peskov: Návšteva Fica a Vučiča v Moskve bola aktom hrdinstva

Peskov: Návšteva Fica a Vučiča v Moskve bola aktom hrdinstva

DNES - 17:36Zahraničné

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že návšteva slovenského premiéra Roberta Fica a srbského prezidenta Aleksandara Vučiča v Moskve aktom hrdinstva.

Vatikán zverejnil dátum inauguračnej omše pápeža Leva XIV.

Vatikán zverejnil dátum inauguračnej omše pápeža Leva XIV.

DNES - 16:54Zahraničné

Očakáva sa, že na inauguračnej omši sa zúčastnia aj svetoví lídri.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom

DNES - 12:45Zahraničné

Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí

DNES - 12:36Zahraničné

Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.