• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.5.2025Meniny má Roland
Bratislava

Edward Snowden podľa experta mohol spolupracovať s Rusmi

  • 15:09 20.01.2014
  • LONDÝN
Edward Snowden podľa experta mohol spolupracovať s Rusmi

Bývalý spolupracovník Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Edward Snowden mohol spolupracovať s Ruskom, povedal predseda bezpečnostného výboru v Snemovni.

"Myslím si, že je dôvod, prečo skončil v ich rukách v Moskve," povedal republikán Mike Rogers pre televíziu CBS. Neposkytol však nijaké dôvody svojho tvrdenia. Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) však uviedol, že Snowden pracoval sám.

Sowdenovi, ktorému hrozí v USA obvinenie zo špionáže, odmieta, žeby poskytol získané dokumenty ktorejkoľvek zahraničnej vláde. Roger, ktorý zastupuje v Kongrese Michigan, povedal pre NBC, že na "niektoré veci, ktoré Snowden urobil, nemal technické možnosti".

"Zdá sa preto, že mal nejakú pomoc. Ukradol veci, ktoré nemali nič dočinenia so súkromím, ako napríklad veľké množstvo údajov týkajúcich sa americkej armády," povedal Rogers a dodal, že Američania za to "zaplatia miliardy a miliardy dolárov". Kalifornská demokratická senátorka Dianna Feinsteinová, ktorá stojí na čele bezpečnostného výboru v Senáte, tiež povedala, že Snowden mohol mať pomoc z Ruska.

Na verejnosť sa začiatkom decembra 2013 dostali správy, že NSA denne získava miliardy údajov z mobilných telefónov po celom svete. Záznamy sa následne ukladajú do gigantickej databázy. Údaje údajne NSA získava z nabúrania sa do káblov spájajúcich mobilné siete na planéte. Celú kauzu v júni odhalil bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden, ktorého začali stíhať americké orgány. Po niekoľkotýždňovom ukrývaní na jednom z moskovských letísk napokon dostal azyl v Rusku.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V obci Čeladná sa zrútil strop hotela, spod trosiek vytiahli dvoch ľudí

V obci Čeladná sa zrútil strop hotela, spod trosiek vytiahli dvoch ľudí

DNES - 7:14Zahraničné

Všetky záchranné zložky zasahovali v noci na piatok v českej obci Čeladná v okrese Frýdek-Mýstek, kde podľa hasičov došlo k výbuchu a zrúteniu vnútornej časti miestneho hotela, zrejme stropu.

Ikonickú budovu Empire State Building vysvietili na počesť nového pápeža

Ikonickú budovu Empire State Building vysvietili na počesť nového pápeža

DNES - 6:44Zahraničné

Budovu Empire State Building v New Yorku vysvietili svetlami v zlatej a bielej farbe na počesť zvolenia prvého amerického pápeža - bývalého kardinála z Chicaga Roberta Francisa Prevosta, ktorý prijal meno Lev XIV.

Prvý americký pápež Lev XIV. zdieľal kritické články o Trumpovi a Vanceovi

Prvý americký pápež Lev XIV. zdieľal kritické články o Trumpovi a Vanceovi

DNES - 6:36Zahraničné

Pápež Lev XIV. niekoľko mesiacov pred svojím zvolením zdieľal na sociálnych sieťach články kritizujúce amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta USA J.D. Vancea.

Prezident Petr Pavel vyzdvihol českú podporu  Ukrajine

Prezident Petr Pavel vyzdvihol českú podporu Ukrajine

DNES - 6:34Zahraničné

Česko si vo štvrtok pripomenulo 80. výročie konca druhej svetovej vojny spomienkovými oslavami, došlo však i k protestom.

Abbás vyzval Leva XIV., aby pokračoval v mierovom úsilí pápeža Františka

Abbás vyzval Leva XIV., aby pokračoval v mierovom úsilí pápeža Františka

DNES - 6:22Zahraničné

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás vyzval vo štvrtok nového pápeža Leva XIV., aby pokračoval v „mierovom úsilí“ jeho predchodcu, zosnulého pápeža Františka, uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Palestínskej samosprávy.