• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 4.10.2022Meniny má František
13°Bratislava

Na Slovakia Ringu bude pretekať majster sveta Sébastien Loeb

  • 13:36 12.02.2013
  • BRATISLAVA
Na Slovakia Ringu bude pretekať majster sveta Sébastien Loeb

Slovenský automobilový okruh Slovakia Ring v Orechovej Potôni bude počas roka 2013 hostiť viacero významných medzinárodných podujatí.

Očakáva sa, že sa na pretekoch seriálov majstrovstiev sveta FIA WTCC a FIA GT Series zúčastní aj tím francúzskeho pretekára Sébastiena Loeba.

Štart na druhom z nich Francúz už potvrdil. "V roku 2013 chceme pokračovať v našich doterajších aktivitách, to znamená zvyšovať návštevnosť i povedomie o Slovensku v zahraničí," povedal výkonný riaditeľ Slovakia Ringu Tomáš Vranka.

Okruh v Orechovej Potôni vlani navštívilo viac než 180-tisíc fanúšikov. "Z toho však 90-tisíc ľudí prišlo mimo najprestížnejších podujatí. Podarilo sa nám úspešne etablovať Centrum bezpečnej jazdy, vyškolili sme viac než 9-tisíc vodičov," dodal Vranka.
Vrátia sa preteky FIA WTCC

Počas prvého aprílového víkendu sa otvoria brány Slovakia Ringu pre Veľkú cenu Slovenskej republiky - preteky cestných motocyklov, ktorými sa začne Alpsko-jadranský šampionát (Alpe Adria Championship).

Na konci apríla (26. - 28.) sa fanúšikovia dočkajú návratu majstrovstiev sveta cestovných automobilov FIA WTCC, ktoré vlani prilákali až 41 000 divákov.

Počas posledného aprílového víkendu bude Slovensko reprezentovať Matej Homola, ktorý v kategórii ETCC obsadil na domácom okruhu piate miesto. "Dúfam, že tento rok dosiahnem ešte lepšie umiestnenie ako vlani. Chcem sa dostať na bedňu, ale verím, že sa celkovo aspoň o stupienok zlepším," povedal 18-ročný slovenský pretekár. "Tento rok máme na prípravu pretekov WTCC viac času, takže sme schopní pripraviť vedno s nimi viaceré podporné podujatia," prezradil športový riaditeľ okruhu Ladislav Šnegoň.

V máji budú slovenskí fanúšikovia automobilového športu po prvý raz svedkami série, ktorá si v posledných rokoch vyslúžila prívlastok "najpriateľskejšia". Holandský seriál Supercar Challenge zaujímavo kombinuje "superšporty, gétéčka a cesťáky" z krajín Beneluxu.

V predchádzajúcich rokoch sa v ňom dobre zapísali aj slovenskí jazdci. V závere júna sa v Orechovej Potôni uskutoční jedno z podujatí piateho vydania prestížnej rely z Pekingu do Paríža, ktoré napísalo svoju premiéru v roku 1907. Akcia priláka na Slovakia Ring veterány, ktoré prejdú prakticky polovicu sveta.
Rosina bude pretekať s Loebom

Okrem motoristických podujatí Slovakia Ring pod hlavičkou Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) len dva dni po súťaži veteránov zorganizuje 24-hodinové cyklistické preteky určené pre profesionálov i amatérov.

V závere júna (27. - 28.) na divákov čakajú prestížne 24-hodinové preteky automobilov, pôjde o vôbec prvé podujatie tohto druhu na okruhu.

Počas posledného júlového víkendu neunikne pozornosti seriál Porsche Alpen Pokal, po ňom prídu na rad ťažké "kalibre": nová séria FIA GT Series, ktorá vychádza z úspechu majstrovstiev sveta FIA GT1. Tie vlani Slovakia Ring hostil až dvakrát. "FIA GT Series má pozmenený štatút, toto podujatie nebude mať označenie majstrovstiev sveta, a to z dôvodu obmedzenia cestových nákladov. Keďže mimo Európy seriál ráta len s jednými pretekmi v Ázii, nie je možné zaradiť tie u nás pod hlavičku svetového šampionátu," vysvetlil Šnegoň.

Účasť na podujatí už potvrdil Sébastien Loeb, ktorý spoločne s Portugalčanom Álvarom Parentem bude súťažiť na McLarene. V štartovom poli nebude chýbať ani Štefan Rosina mladší. "Som rád, že si ma aj tento rok vybrala ako jazdca automobilka Lamborghini. Mám pocit, že toto auto si s okruhom Slovakia Ring nerozumie, pretože tam vždy malo problém prísť až do cieľa. Je to dobré vozidlo, inde sme také problémy nemali. Verím, že to tento rok už bude lepšie," uviedol v utorok Rosina. Dvadsaťpäťročný rodák z Púchova prezradil, že sa jeho tím v roku 2013 predstaví na viacerých šampionátoch.
Cieľom sú preteky DTM

V auguste bude Slovakia Ring hostiť Veľkú cenu Slovenskej republiky pretekov cestných automobilov na okruhu. Nebude na nej chýbať slovenská, česká, maďarská ani poľská špička. V polovici septembra sa na Slovensko prvýkrát v histórii dostane nemecký šampionát vozidiel kategórie GT3, známy ako ADAC GT Masters. Na podujatí uvidia diváci aj dve formulové série.

V septembri 2013 sa uskutoční ďalšie kolo rakúskeho Porsche alpského pohára a v októbri privítajú pri Orechovej Potôni drifterov v rámci King of Europe. Celú dlhú a adrenalínovú sezónu uzavrie na začiatku novembra už tradičná Autoshow Slovakia Ring.

Ako prezradil športový riaditeľ slovenského okruhu Ladislav Šnegoň, dlhodobým cieľom manažmentu Slovakia Ringu je prilákať na Slovensko prestížny nemecký seriál DTM. "So zástupcami DTM komunikujeme už asi dva roky. Treba povedať, že ADAC GT Masters, ktorý máme v kalendári, je po DTM zrejme druhý najprestížnejší seriál a my to považujeme za prvý krok v komunikácii s nemeckými promotérmi. Kalendár DTM sa, žiaľ, plánuje na tri roky dopredu. Hoci je finančná náročnosť tohto projektu celkom iná, ide o dlhodobý cieľ nášho manažmentu," dodal Šnegoň.

Kalendár podujatí na rok 2013 na okruhu Slovakia Ring:
5. - 7. apríla: Veľká cena Slovenskej republiky preteky cestných motocyklov na okruhu (Alpe Adria Championship)
26. - 28.apríla: Majstrovstvá sveta cestovných automobilov FIA WTCC
17. - 19. mája: Supercar Challenge
7. - 9. júna: Superstars Series
24. - 25. júna: Rallye Peking to Paris 2013
27. - 28. júna: 24h Slovakia Ring cycling race
3. - 4. júla: 24h ARC Brno
26. - 28. júla: Porsche Alpen Pokal
16. - 18. augusta: FIA GT Series
23. - 25. augusta: Veľká cena Slovenskej republiky preteky cestných automobilov na okruhu
13. - 15. septembra: ADAC GT MASTERS
19. - 21. septembra: Porsche Alpen Pokal
19. - 20. októbra: King of Europe
8. - 9. novembra: Autoshow Slovakia Ring
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Volkswagen chce rozšíriť výrobu svojej elektrickej dodávky ID.Buzz

Volkswagen chce rozšíriť výrobu svojej elektrickej dodávky ID.Buzz

13:07 25.09.2022Auto

Nemecká automobilová skupina Volkswagen (VW) plánuje rozšíriť časť výroby svojej novej elektrickej dodávky ID.Buzz aj mimo hlavného závodu v meste Hannover.

Tesla chce v Texase postaviť lítiovú rafinériu

Tesla chce v Texase postaviť lítiovú rafinériu

16:06 11.09.2022Auto

Tesla chce vstúpiť do nového segmentu. Uvažuje totiž o výstavbe lítiovej rafinérie na pobreží Mexického zálivu v Texase.

Blume: Volkswagen urýchli svoj prechod na elektrické vozidlá

Blume: Volkswagen urýchli svoj prechod na elektrické vozidlá

16:27 01.09.2022Auto

Nemecký automobilový koncern Volkswagen (VW) urýchli svoj prechod na elektrické vozidlá, ale potrebuje nájsť ten správny "rytmus".

Predaj áut v Nemecku klesol v júni takmer o pätinu

Predaj áut v Nemecku klesol v júni takmer o pätinu

16:46 05.07.2022Auto

Predaj áut v Nemecku klesol v júni medziročne takmer o pätinu. Sektor aj naďalej ovplyvňujú problémy v dodávateľskom reťazci.

Toyota znížila plán výroby v júli o 50.000 vozidiel

Toyota znížila plán výroby v júli o 50.000 vozidiel

11:01 22.06.2022Auto

Japonská automobilka Toyota Motor v stredu oznámila, že znížila svoj júlový globálny výrobný plán o 50.000 vozidiel.