• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Na Slovakia Ringu bude pretekať majster sveta Sébastien Loeb

  • 13:36 12.02.2013
  • BRATISLAVA
Na Slovakia Ringu bude pretekať majster sveta Sébastien Loeb

Slovenský automobilový okruh Slovakia Ring v Orechovej Potôni bude počas roka 2013 hostiť viacero významných medzinárodných podujatí.

Očakáva sa, že sa na pretekoch seriálov majstrovstiev sveta FIA WTCC a FIA GT Series zúčastní aj tím francúzskeho pretekára Sébastiena Loeba.

Štart na druhom z nich Francúz už potvrdil. "V roku 2013 chceme pokračovať v našich doterajších aktivitách, to znamená zvyšovať návštevnosť i povedomie o Slovensku v zahraničí," povedal výkonný riaditeľ Slovakia Ringu Tomáš Vranka.

Okruh v Orechovej Potôni vlani navštívilo viac než 180-tisíc fanúšikov. "Z toho však 90-tisíc ľudí prišlo mimo najprestížnejších podujatí. Podarilo sa nám úspešne etablovať Centrum bezpečnej jazdy, vyškolili sme viac než 9-tisíc vodičov," dodal Vranka.
Vrátia sa preteky FIA WTCC

Počas prvého aprílového víkendu sa otvoria brány Slovakia Ringu pre Veľkú cenu Slovenskej republiky - preteky cestných motocyklov, ktorými sa začne Alpsko-jadranský šampionát (Alpe Adria Championship).

Na konci apríla (26. - 28.) sa fanúšikovia dočkajú návratu majstrovstiev sveta cestovných automobilov FIA WTCC, ktoré vlani prilákali až 41 000 divákov.

Počas posledného aprílového víkendu bude Slovensko reprezentovať Matej Homola, ktorý v kategórii ETCC obsadil na domácom okruhu piate miesto. "Dúfam, že tento rok dosiahnem ešte lepšie umiestnenie ako vlani. Chcem sa dostať na bedňu, ale verím, že sa celkovo aspoň o stupienok zlepším," povedal 18-ročný slovenský pretekár. "Tento rok máme na prípravu pretekov WTCC viac času, takže sme schopní pripraviť vedno s nimi viaceré podporné podujatia," prezradil športový riaditeľ okruhu Ladislav Šnegoň.

V máji budú slovenskí fanúšikovia automobilového športu po prvý raz svedkami série, ktorá si v posledných rokoch vyslúžila prívlastok "najpriateľskejšia". Holandský seriál Supercar Challenge zaujímavo kombinuje "superšporty, gétéčka a cesťáky" z krajín Beneluxu.

V predchádzajúcich rokoch sa v ňom dobre zapísali aj slovenskí jazdci. V závere júna sa v Orechovej Potôni uskutoční jedno z podujatí piateho vydania prestížnej rely z Pekingu do Paríža, ktoré napísalo svoju premiéru v roku 1907. Akcia priláka na Slovakia Ring veterány, ktoré prejdú prakticky polovicu sveta.
Rosina bude pretekať s Loebom

Okrem motoristických podujatí Slovakia Ring pod hlavičkou Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) len dva dni po súťaži veteránov zorganizuje 24-hodinové cyklistické preteky určené pre profesionálov i amatérov.

V závere júna (27. - 28.) na divákov čakajú prestížne 24-hodinové preteky automobilov, pôjde o vôbec prvé podujatie tohto druhu na okruhu.

Počas posledného júlového víkendu neunikne pozornosti seriál Porsche Alpen Pokal, po ňom prídu na rad ťažké "kalibre": nová séria FIA GT Series, ktorá vychádza z úspechu majstrovstiev sveta FIA GT1. Tie vlani Slovakia Ring hostil až dvakrát. "FIA GT Series má pozmenený štatút, toto podujatie nebude mať označenie majstrovstiev sveta, a to z dôvodu obmedzenia cestových nákladov. Keďže mimo Európy seriál ráta len s jednými pretekmi v Ázii, nie je možné zaradiť tie u nás pod hlavičku svetového šampionátu," vysvetlil Šnegoň.

Účasť na podujatí už potvrdil Sébastien Loeb, ktorý spoločne s Portugalčanom Álvarom Parentem bude súťažiť na McLarene. V štartovom poli nebude chýbať ani Štefan Rosina mladší. "Som rád, že si ma aj tento rok vybrala ako jazdca automobilka Lamborghini. Mám pocit, že toto auto si s okruhom Slovakia Ring nerozumie, pretože tam vždy malo problém prísť až do cieľa. Je to dobré vozidlo, inde sme také problémy nemali. Verím, že to tento rok už bude lepšie," uviedol v utorok Rosina. Dvadsaťpäťročný rodák z Púchova prezradil, že sa jeho tím v roku 2013 predstaví na viacerých šampionátoch.
Cieľom sú preteky DTM

V auguste bude Slovakia Ring hostiť Veľkú cenu Slovenskej republiky pretekov cestných automobilov na okruhu. Nebude na nej chýbať slovenská, česká, maďarská ani poľská špička. V polovici septembra sa na Slovensko prvýkrát v histórii dostane nemecký šampionát vozidiel kategórie GT3, známy ako ADAC GT Masters. Na podujatí uvidia diváci aj dve formulové série.

V septembri 2013 sa uskutoční ďalšie kolo rakúskeho Porsche alpského pohára a v októbri privítajú pri Orechovej Potôni drifterov v rámci King of Europe. Celú dlhú a adrenalínovú sezónu uzavrie na začiatku novembra už tradičná Autoshow Slovakia Ring.

Ako prezradil športový riaditeľ slovenského okruhu Ladislav Šnegoň, dlhodobým cieľom manažmentu Slovakia Ringu je prilákať na Slovensko prestížny nemecký seriál DTM. "So zástupcami DTM komunikujeme už asi dva roky. Treba povedať, že ADAC GT Masters, ktorý máme v kalendári, je po DTM zrejme druhý najprestížnejší seriál a my to považujeme za prvý krok v komunikácii s nemeckými promotérmi. Kalendár DTM sa, žiaľ, plánuje na tri roky dopredu. Hoci je finančná náročnosť tohto projektu celkom iná, ide o dlhodobý cieľ nášho manažmentu," dodal Šnegoň.

Kalendár podujatí na rok 2013 na okruhu Slovakia Ring:
5. - 7. apríla: Veľká cena Slovenskej republiky preteky cestných motocyklov na okruhu (Alpe Adria Championship)
26. - 28.apríla: Majstrovstvá sveta cestovných automobilov FIA WTCC
17. - 19. mája: Supercar Challenge
7. - 9. júna: Superstars Series
24. - 25. júna: Rallye Peking to Paris 2013
27. - 28. júna: 24h Slovakia Ring cycling race
3. - 4. júla: 24h ARC Brno
26. - 28. júla: Porsche Alpen Pokal
16. - 18. augusta: FIA GT Series
23. - 25. augusta: Veľká cena Slovenskej republiky preteky cestných automobilov na okruhu
13. - 15. septembra: ADAC GT MASTERS
19. - 21. septembra: Porsche Alpen Pokal
19. - 20. októbra: King of Europe
8. - 9. novembra: Autoshow Slovakia Ring
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Automobilka Honda hlási strmý nárast zisku za uplynulý rok 2023/2024

Automobilka Honda hlási strmý nárast zisku za uplynulý rok 2023/2024

13:50 10.05.2024Auto

Japonská automobilka Honda vykázala strmý nárast zisku za uplynulý rok 2023/2024 až o 70 %, keďže predaj jej vozidiel sa zvýšil a slabý jen posilnil príjmy zo zahraničia.

Čínska automobilka BYD vykázala najslabší rast zisku od roku 2022

Čínska automobilka BYD vykázala najslabší rast zisku od roku 2022

14:35 29.04.2024Auto

Čínsky výrobca elektrických áut BYD oznámil za 1. štvrťrok tohto roka rast zisku o viac než desatinu, tempo rastu je však najslabšie od roku 2022.

V roku 2024 by sa malo na svete predať 17 miliónov elektrických áut

V roku 2024 by sa malo na svete predať 17 miliónov elektrických áut

10:47 23.04.2024Auto

Predaj elektrických áut v roku 2024 výrazne vzrastie aj napriek zložitým podmienkam na niektorých trhoch.

Tesla znížila ceny na viacerých kľúčových trhoch

Tesla znížila ceny na viacerých kľúčových trhoch

11:03 22.04.2024Auto

Americký výrobca elektrických áut počas uplynulého víkendu znížil ceny na viacerých dôležitých trhoch vrátane Číny a Nemecka.

Tesla zvažuje prepustenie 20 % pracovnej sily

Tesla zvažuje prepustenie 20 % pracovnej sily

10:57 15.04.2024Auto

Americký výrobca elektromobilov Tesla sa údajne pripravuje na prepustenie až 20 % pracovnej sily.