Dom umenia vystaví diela O. Bartošíkovej a Ľ. Hološku
- 16:53 16.01.2014
- BRATISLAVA

Na záver mesiaca Dom umenia prináša ďalšie dve výstavy, ktoré budú venované slovenským umelcom. Počas nastávajúcich dní sa predstaví Ľudovít Hološka a Oľga Bartošíková, ktorí predvedú svoje umelecké cítenie v podobe výstavy obrazov a ilustrácií.
Kedy: 21. januára - 23. februára 2014
Kde: Dom umenia, Nám. SNP 12, Bratislava
Otvorenie výstavy: 21.1.2014 o 18:00 hod.
Kurátor: PhDr. Ľuboslav Moza
Oľga Bartošíková, akademická maliarka a nositeľka „Identifikačného kódu Slovenska“ nesporne patrí medzi niekoľko mimoriadnych dám slovenskej maľby. Jej tvorba silne zasiahla do nášho života a nechala v ňom stopu doby, ktorú žila.
Dodnes je málo známou objaviteľkou nových umeleckých snažení. A preto až dnes začíname chápať silu a rozsiahlosť jej tvorby, ktorá mala niekoľko prívlastkov „prvá“. Originalitu a silný tvorivý potenciál. Maľuje dodnes, s neutíchajúcou kreativitou.
Všetko to začalo na vysokoškolských štúdiách v Prahe u profesora Jána Želibského. Po návrate do Bratislavy spolu zakladá legendárnu ženskú tvorivú skupinu „Štyri“. (Spolu s Vierou Kraicovou, Tamarou Klimovou a Jarmilou Čihánkovou). Na prelome a päťdesiatich a šesťdesiatich rokov tvorila jedinečné abstraktné cykly, ktoré prešli do monolitických kompozícií, vždy v monochróme. Tu tvorí konceptuálne prvky. Na ne nadväzuje obrazmi, z ktorých vytvára rozsiahle cykly ženských línií, kričiacich úst, detailných pohľadov očí, bezbranných ale silných rúk.
Úspešne vystavuje u nás i v zahraničí. Jej vernisáže sú konceptuálnym výtvorom s prvkami performance. Koncom šesťdesiatich rokov dáva svojej tvorbe, ako jediná u nás, silný zvrat do určitej úmyselnej banality superrealizmu. Maľuje monumentálne jablká, citróny, pomaranče. Postupne im vkladá filozofiu ľudskej existencie rozličnými farbami a ich nakrojením, symbolickým utrpením i radosťou.
Tvorba autorka pokračuje v objavovaní nových cyklov a krásy všedných momentov. Do umenia vkladá čoraz viac filozofie. Avšak až dodnes experimentuje s minimalizmom, čistými farbami, návratmi do budúcnosti. Celý čas to boli „Provokácie“. A takými sa stáva aj každý dnes vytvorený obraz. Lebo tie sú cestou ku zmene. A zmena v ľudskom živote znamená vývoj.
Narodila 18.augusta 1922 v Holíči. Vydala sa za výtvarného kritika a teoretika Ľubomíra Káru. Má dve dcéry. Žije a tvorí v Bratislave.
Výstava: Ľudovít Hološka - Maľby. Kresby. Ilustrácie. Texty.
Vernisáž výstavy: 23.1.2014 o 16,00 hod.
Kedy: 24. 1. 2014 - 23. 2. 2014
Kde: Dom umenia, Bratislava
Usporiadateľ: Národné osvetové centrum, Bratislava
Kurátor výstavy: PhDr. Ľubomír Podušel, CSc
Výstava obrazov, kresieb a ilustrácií slovenského maliara Ľudovíta Hološku (1943) doplnená o ukážky jeho teoretických názorov a postojov v podobe publikovaných textov a rukopisov, je umelcovou prvou monografickou prehliadkou v Dome umenia v Bratislave. Pripravená bola pri príležitosti jeho nedávneho životného jubilea.
Prináša prierez Hološkovou celoživotnou tvorbou na pôde výtvarných disciplín, ktorým sa venuje od začiatku (maliarstvo, kresba, ilustrácia + texty) a v rámci ktorých realizoval a realizuje svoju celoživotnú ambíciu - osvetliť zložitú výpoveď umeleckého diela - „jazyk umenia“, jeho špecifičnosť, autenticitu prostredníctvom zložitých i zdanlivo jednoduchých reflexií vnútorného a vonkajšieho sveta s ktorým bol, je a ostáva on sám konfrontovaný. Vystavených je vyše 150 obrazov, kresieb, ilustrácií a autorských textov umelca. Hološka servíruje účinnosť svojich výtvarných ingrediencií na tácke plnej zašifrovaných znakov, ktoré sú príťažlivé a osobité, alebo zahalené do rúcha tajomstiev, viac - menej zrozumiteľných kódov, štruktúr a grafov. Nenechávajú nikoho na pochybách, že pri ich dešifrovaní treba pracovať s citom i hlavou. Realita ako symbol a znak sa objavuje v Hološkových obrazoch a kresbách figúr, figurálnych zostáv, zátiší, krajín a pod., ktoré pochádzajú z umelcovej doterajšej tvorby (kvalitatívne a kvantitatívne obsažnej pokiaľ ide o výrazovú štruktúru, typológiu a sémantické rozpätie sústredené vo voľných maliarskych a kresliarskych cykloch aj ilustráciách).
Vznik jeho tvorby bol predurčený umelcovou profesionálnou dráhou (štúdium na bratislavskej Škole umeleckého priemyslu /1958 - 1962/, v rokoch 1962 - 1968 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave / prof. L. Čemický, J. Mudroch/ a v roku 1969 postgraduálne štúdium /tamže/ u prof. V. Hložníka/ a vlastnou výtvarnou výbavou. Tá sa formovala na pozadí domácich a zahraničných vzorov, neskôr sa rozvinula v samostatnú cestu maliara, ktorý ako jeden z mála uplatňuje v našom umení počnúc obdobím 70. rokov 20. storočia princípy analytickej a znakovej maľby, a preniká do posledného desaťročia umelcovej tvorby. Hološka prišiel s tedenciou koncipovať nový jazyk maľby, ktorý by nebol len definíciou – potvrdením získaných objavov korešpondujúcich s maliarskymi meditáciami a ich následnými farebnými a tvarovými explóziami v Európe a vo svete, ale aj pokusom o vlastný prínos do tejto oblasti. Projektoval prienik do spôsobov umeleckej transpozície sveta v kontexte európskych a zahraničných výtvarných snažení. V tomto zmysle ohlásil nástup novej umeleckej výpovede na pomedzí reality a abstrakcie, tvarov a farieb rozvíjaných na ploche, zároveň akoby do priestoru, zakotvené v olejomaľbách, temperách, kombinovaných technikách, kresbách, ktoré tvoria jadro vystavenej kolekcie..
Ľudovít Hološka je jeden z prvých maliarov analytikov na Slovensku, ktorý vstúpil na scénu nášho výtvarného umenia ako pôvodný autor a pôvodným autorom aj ostal. Neustále dokazuje, čo mnohí nevedia, čo robí z každého umelca osobnosť - je sám sebou. O tom je jeho výstava usporiadaná v mesiacoch január - február 2014 v Dome umenia v Bratislave.

Aké dámske topánky budú v móde na jar 2025?
Členkové čižmy sú ideálnou obuvou do jarného počasia. Sú ideálne pre elegantný aj menej formálny štýl.

Ako BLIK uľahčuje online nakupovanie na Slovensku? Rýchlosť a komfort online platieb
Online nakupovanie je čoraz populárnejšie na celom svete a ani Slovensko nie je výnimkou.

Ktoré práce pri renovácii bytu alebo domu prenechať profesionálom?
Hoci si mnohí myslia, že väčšinu prác týkajúcich sa renovácie bytu alebo domu zvládnu sami, čím si ušetria peniaze, nie je to tak.

Interní a externí účtovníci: Čo je pre vašu spoločnosť najlepšie?
Každá spoločnosť, malá aj veľká, rieši rovnakú otázku - kto bude zodpovedný za vedenie účtovníctva a miezd? Mali by ste zamestnať vlastného účtovníka alebo sa spoľahnúť na externú spoločnosť?

4 seriály inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré vás chytia
Chcete sa ponoriť do fascinujúceho sveta skutočných príbehov prenesených na televíznu obrazovku?