• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.7.2024Meniny má Margita
29°Bratislava

Exšéfa daniarov Mikulčíka obvinili v kauze košického úradu

  • 14:42 16.01.2014
  • KOŠICE
Exšéfa daniarov Mikulčíka obvinili v kauze košického úradu

Bývalý šéf daniarov tvrdí, že o kauze nevie a dozvedel sa o nej až z médií.

Obvineniam z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku čelí bývalý štatutárny zástupca Daňového riaditeľstva. Podľa zdrojov blízkych vyšetrovaniu je obvineným bývalý riaditeľ Daňového riaditeľstva SR Miroslav Mikulčík a obvinenie údajne súvisí so začiatkom kauzy sťahovania košických daniarov do nových priestorov. Tí sa mali pôvodne sťahovať do areálu jednej košickej spoločnosti, s ktorou však zmluvu vypovedali.

Miroslav M. v mene daňového riaditeľstva ešte v apríli 2011 uzatvoril s košickou spoločnosťou dohodu o zrušení zmluvného vzťahu, ktorý bol založený zmluvou o uzatvorení budúcej zmluvy o nájme nebytových priestorov. Z dohody o zrušení zmluvného vzťahu budúci nájomca, teda daňováci, uznali aj peňažný záväzok.

Exriaditeľ o kauze nevie

Na ten podľa polície neexistoval právny dôvod, čím obvinený porušil povinnosť spravovať cudzí majetok. "Slovenskej republike spôsobil škodu viac ako 483-tisíc eur," informoval košický policajný hovorca Alexander Szabó. Obvinený je stíhaný na slobode. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody od 10 do 15 rokov.

Miroslav Mikulčík oficiálne o obvinení nevie, dopočul sa o tom z médií. Oficiálnu informáciu nemá. "Nie som si vedomý žiadneho porušenia zákona pri uzatváraní tej dohody v čase, keď som bol štatutárom. Ale keď sa už tá dohoda realizovala, už som nebol štatutárom," uviedol pre agentúru SITA Miroslav Mikulčík.

Kauzu vytiahol Fico

Kauzu okolo sťahovania košických daniarov otvoril v apríli 2011 za Radičovej vlády vtedajší líder opozície Robert Fico a prípad potom otriasol vzťahmi v koalícii. Podľa Fica riaditeľ Daňového riaditeľstva SR Miroslav Mikulčík, menovaný ministrom financií Ivanom Miklošom, prihral vtedajšiemu okresnému šéfovi SDKÚ-DS v Nitre Ondrejovi Ščurkovi miliónový kšeft. Konkrétne prenájom budovy pre Daňový úrad v Košiciach, za ktorý malo Daňové riaditeľstvo SR zaplatiť Ščurkovej firme Nitra Invest za päť rokov zhruba 6,6 milióna eur.

Na celom prípade bolo podľa Fica pozoruhodné aj to, že budovu pre košický daňový úrad zháňala už aj predchádzajúca vláda, ktorá v rámci výberového konania vybrala lepšiu budovu. S firmou VSH development dokonca štátne úrady na jar 2010 podpísali zmluvu o budúcej zmluve na prenájom priestorov. Krátko po nástupe vlády Ivety Radičovej však bol spoločnosti odoslaný list, že štát v tom čase nemal na uzavretie nájomnej zmluvy prostriedky.

Radičová vyzvala na zodpovednosť

Vtedajší šéf Daňového riaditeľstva SR Miroslav Mikulčík vyhlásenia predsedu Smeru-SD Roberta Fica odmietol a tvrdil, že výberom druhej budovy ušetria za päť rokov 3,5 milióna eur. Budova, ktorú si napokon daňové riaditeľstvo pre zjednotený úrad v Košiciach vybralo, bola pritom podľa Miroslava Mikulčíka v hre už za predchádzajúcej vlády. Ponuku Nitra Investu totiž podľa neho za najvýhodnejšiu označila aj vládna komisia v roku 2008.

Bývalá premiérka Iveta Radičová vyzvala generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva SR Miroslava Mikulčíka, aby prijal politickú zodpovednosť. To odmietol minister financií Ivan Mikloš, ktorý ho do funkcie nominoval. Miroslav Mikulčík sa nakoniec svojej funkcie vzdal po tom, ako premiérka v druhej polovici apríla svojmu straníckemu šéfovi Mikulášovi Dzurindovi povedala, že zvažuje svoje zotrvanie na poste predsedníčky vlády.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Auto rapera Rytmusa vybuchlo počas jazdy

Auto rapera Rytmusa vybuchlo počas jazdy

DNES - 16:13Domáce

Vozidlo predtým využívala jeho manželka na jazdy so synom.

Muž spadol zo steny Dvojitej veže

Muž spadol zo steny Dvojitej veže

DNES - 15:18Domáce

Muž utrpel následkom pádu z výšky zranenia nezlučiteľné so životom.

Vo viacerých košických okresoch hrozí nebezpečenstvo vzniku požiaru

Vo viacerých košických okresoch hrozí nebezpečenstvo vzniku požiaru

DNES - 13:50Domáce

Informovalo o tom mesto Košice na webovej stránke. Zároveň upozorňuje aj na extrémne vysoké teploty, ktoré môžu v Košiciach a okolí dosiahnuť 35 stupňov Celzia.

Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

DNES - 12:35Domáce

Podľa ministra vnútra treba zistiť, či festival nemal byť ukončený skôr.