• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.7.2024Meniny má Margita
29°Bratislava

Polícia začala trestné stíhanie pre zásah v rómskej osade

  • 15:38 16.01.2014
  • BRATISLAVA
Polícia začala trestné stíhanie pre zásah v rómskej osade

Pre policajný zásah v Moldave nad Bodvou sa začne trestné stíhanie. Prešovský prokurátor po preskúmaní spisového materiálu o policajnej akcii z 19. júna minulého roka v osade v Moldave nad Bodvou vydal pokyn na začatie trestného stíhania vo veci podozrenia zo spáchania trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa, ublíženia na zdraví a porušovania domovej slobody. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca prešovskej prokuratúry Marián Spišák.

Pomohla aj medializácia

Pokyn na stíhanie vydal banskobystrickému vyšetrovateľovi inšpekcie ministerstva vnútra. "Po začatí trestného stíhania bude objasňovaný skutkový stav veci vykonávaním vyšetrovacích úkonov podľa Trestného poriadku," napísal Spišák.

Vlaňajšie policajné zásahy v osade v Moldave nad Bodvou a v Drienovci sa dostali na Krajskú prokuratúru v Prešove po tom ako Generálna prokuratúra na základe podkladov a spisových materiálov dospela k záveru, že je v danej veci dôvod na začatie trestného stíhania. Generálna prokuratúra na prípade spolupracovala aj s kanceláriou verejnej ochrankyne práv a úradom splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Vedenie prokuratúry však iniciatívne rozhodlo aj na základe medializovaných správ.

Neudržateľný prístup vlády

Ministerstvo vnútra uviedlo, že rešpektuje rozhodnutie Generálnej prokuratúry. "Veríme, že sa ukáže, kto v prípade od začiatku zavádza. Už prvotné informácie o 80-tke zranených Rómov či zranení malého dieťaťa, ktoré po policajnej akcii v Moldave vychádzali z osady, sa ukázali ako nepravdivé. Potvrdila to aj kontrola Sekcie kontroly a inšpekčnej služby MV SR," povedal hovorca rezortu vnútra Ivan Netík. Dodal, že hyperbolizácia aj správa ombudsmanky celému prípadu viac uškodili, ako pomohli.

Bez ohľadu na výsledok vyšetrovania už samotný fakt, že prešovský prokurátor vydal pokyn, poukazuje podľa verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej stále viac na to, že prístup ministerstva vnútra a vlády k tomu, čo sa stalo v Moldave nad Bodvou, je neudržateľný.

Ako dodáva, tento prístup by mali prehodnotiť a vláda by mala zabezpečiť prijatie opatrení, ktoré navrhla, napríklad nakrúcanie policajných akcií. "Rovnako to potvrdzuje aj to, že existuje naliehavá potreba zásadne zlepšiť prístup orgánov verejnej moci k ochrane základných ľudských práv a slobôd," uzatvára ombudsmanka.

Prípad sa stal v Košickom kraji, na prešovskú prokuratúru poputoval aj preto, aby sa vo veci rozhodlo objektívne. Zásah polície z 19. júna si vyslúžil ostrú kritiku najmä zo strany mimovládnych organizácií a tiež verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, ktorá sa pre postup ministerstva vnútra a policajného prezídia obrátila na vládu SR. Na jej rokovaní však už nedostala priestor, aby svoje presvedčenie o porušení práv vysvetlila. Minister vnútra Robert Kaliňák v akcii policajtov doposiaľ nevidel problém, Rómov z osady, ktorých údajne dobila polícia, označil za klamárov. Ani inšpekcia ministerstva vnútra po preskúmaní nezistila pri akcii žiadne pochybenie.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Auto rapera Rytmusa vybuchlo počas jazdy

Auto rapera Rytmusa vybuchlo počas jazdy

DNES - 16:13Domáce

Vozidlo predtým využívala jeho manželka na jazdy so synom.

Muž spadol zo steny Dvojitej veže

Muž spadol zo steny Dvojitej veže

DNES - 15:18Domáce

Muž utrpel následkom pádu z výšky zranenia nezlučiteľné so životom.

Vo viacerých košických okresoch hrozí nebezpečenstvo vzniku požiaru

Vo viacerých košických okresoch hrozí nebezpečenstvo vzniku požiaru

DNES - 13:50Domáce

Informovalo o tom mesto Košice na webovej stránke. Zároveň upozorňuje aj na extrémne vysoké teploty, ktoré môžu v Košiciach a okolí dosiahnuť 35 stupňov Celzia.

Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

DNES - 12:35Domáce

Podľa ministra vnútra treba zistiť, či festival nemal byť ukončený skôr.