Saudská Arábia čiastočne uvoľnila kontrolu žien
- 16:42 14.01.2014
- RIJÁD

V reakcii na kritiku skupín na ochranu ľudských práv uvoľnila Saudská Arábia čiastočne kontrolu žien.
Podľa jeho vyjadrenia už nebudú s touto skutočnosťou v budúcnosti oboznamovaní všetci poručníci, ale len tí, ktorí si to vyslovene prajú. Hovorca zároveň pripustil, že zmeny uskutočnili v dôsledku kritiky tohto systému. Aktivistky za práva žien to privítali, žiadajú však úplné odstránenie dohľadu.
Systém zaviedli v konzervatívnom púštnom kráľovstve koncom roka 2012. Problémom však zostáva, že ženy musia aj tak pri vycestovaní z krajiny predložiť povolenie od poručníka, od ktorého potrebujú povolenie aj na iné bežné činnosti.
Poručníkom môže byť otec, manžel, v prípade vdov aj brat alebo syn. Saudská Arábia je tiež jedinou krajinou sveta, kde ženy nesmú šoférovať.
Informácie priniesol portál orf.at.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom
Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí
Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu
Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia
Poľský premiér informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

Orbán: Od nového pápeža neočakávam veľké zmeny; svet potrebuje duchovných vodcov
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán si nemyslí, že nový pápež Lev XIV. je Severoameričan, pretože - ak to podľa vlastných slov správne pochopil - pochádza z Peru.