Turci vyšli do ulíc, ich poslanci sa zatiaľ bili v parlamente
- 21:33 11.01.2014
- ANKARA

Spor medzi vládou a súdnou mocou prerástol do otvorenej vojny v piatok, keď parlament začal prerokúvať kontroverzný návrh zákona, ktorého cieľom je posilniť politickú kontrolu nad súdnictvom.
Tisíce ľudí sa dnes zišli v Ankare, aby demonštrovali proti konzervatívnej vláde premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, ktorá čelí bezprecedentnému korupčnému škandálu.
Na ankarskom námestí Sihhiye sa na výzvu odborov a mimovládnych organizácií zišlo asi 20.000 ľudí, ktorí vykrikovali slogany: "Túto špinu zmyje revolúcia" či "Zlodeji!" a v rukách držali Erdoganove fotografie "ozdobené" falošnými dolárovými bankovkami.
Korupčný škandál, do ktorého sú zapletení Erdoganovi najbližší spolupracovníci, spustil v Turecku ďalšiu vlnu protivládnych demonštrácií. Stalo sa tak len pol roka po veľkých občianskych protestoch, ktoré boli dôsledkom snahy vlády o islamizáciu verejného života a svojvôle úradov.
Predseda Strany spravodlivosti a rozoja (AKP) a premiér Recep Tayyip Erdogan spustil rozsiahle vyšetrovanie korupčnej aféry, ktorá sa stala jednou z najväčších výziev jeho 11-ročného pôsobenia na čele vlády. Vzniknutú situáciu označil za pokus o "súdny prevrat" a za snahu zasadiť mu úder v čase príprav na tohoročné lokálne a prezidentské voľby.
Spor medzi vládou a súdnou mocou prerástol do otvorenej vojny v piatok, keď parlament začal prerokúvať kontroverzný návrh zákona, ktorý predložila vládna AKP a ktorého cieľom je posilniť politickú kontrolu nad súdnictvom.
Ako informovala agentúra Reuters, debata členov zákonodarnej komisie dnes prerástla do fyzických potýčok medzi poslancami, ktorí sa bili a kopali a hádzali po sebe fascikle i plastové fľaše s vodou. Podľa spravodajcu agentúry Reuters vzduchom letel aj iPad.
K slovným a neskôr i fyzickým potýčkam došlo po tom, ako časť poslancov zabránila vystúpiť zástupcovi súdnictva a predložiť im petíciu, ktorej signatári považujú návrh AKP za protiústavný. Omer Faruk Eminagaoglu, predseda združenia sudcov YARSAV, v reakcii na situáciu uviedol, že tak, ako dnes dokopali jeho, "budú pošliapaní aj všetci prokurátori a sudcovia, ak tento zákon prejde".
Korupčná aféra spôsobila pokles kurzu tureckej líry a otriasla dôverou investorov v tureckú ekonomiku.
V reakcii na situáciu v Turecku americké ministerstvo zahraničných vecí tento týždeň deklarovalo, že podporuje túžbu tureckého ľudu po transparentnom súdnictve. Európska únia Turecko ako kandidátsku krajinu varovala pred ohrozením nezávislosti súdov.

Ukrajinský parlament ratifikoval dohodu o nerastných surovinách s USA
Ukrajinskí poslanci vo štvrtok jednomyseľne hlasovali za ratifikáciu dohody o nerastných surovinách so Spojenými štátmi. Oznámil to jeden z poslancov.

Zelenskyj žiada medzinárodnú pomoc na boj proti Rusku, odsúdil oslavy v Moskve
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vyzval medzinárodných spojencov, aby sa zjednotili v odpore proti ruskej ofenzíve na Ukrajine.

Status ochrany vlkov v EÚ sa zmení
Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok hlasovali za zmenu statusu ochrany vlkov v Európskej únii z „prísne chránený“ na „chránený“, aby ho zosúladili s Bernským dohovorom.

Ukrajina viní Rusko z úplného porušovania prímeria, Moskva sa obhajuje
Ukrajina vo štvrtok vyhlásila, že Rusko na ňu útočí na celej frontovej línii napriek trojdňovému prímeriu, ktoré od 8. do 10. mája vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, a označila ho za „frašku“.

India a Pakistan sa obviňujú z ďalších útokov, obetí je už viac ako 40
India vo štvrtok obvinila Pakistan z ďalších útokov a varovala, že na akúkoľvek jeho vojenskú akciu bude reagovať „veľmi, veľmi tvrdou odpoveďou“.