Prezident odvolal sedem sudcov, medzi nimi aj šéfov kolégií

Prezident Ivan Gašparovič odvolal sedem sudcov, ktorí majú viac ako 65 rokov. Kompetencia mu vyplýva zo zákona o sudcoch a prísediacich. Kancelária prezidenta nechcela informáciu potvrdiť, ale agentúra SITA má zoznam odvolaných sudcov k dispozícii.
Traja z odvolaných sudcov sú z Najvyššieho súdu SR, pričom dvaja z nich šéfovali kolégiám. Ida Hanzelová stála v čele správneho kolégia NS SR, v minulosti bola aj členkou najvyššieho orgánu súdnictva - Súdnej rady SR. Harald Stiffel bol predsedom trestnoprávneho kolégia.
Budú sa voliť noví šéfovia
Predseda súdu Štefan Harabin bude musieť do 15 dní uskutočniť voľby na uvoľnené posty predsedov kolégií. Na voľbách sa môžu zúčastniť sudcovia predmetných kolégií. Volí sa tajne. Predseda riadi svoje kolégium, spolupodieľa sa na tvorbe rozvrhu práce za dané kolégium a kontroluje výkonnosť jednotlivých senátov.
Tretím odvolaným sudcom najvyššieho súdu je dlhoročný trestný sudca Pavol Toman, ktorý bol pravdepodobne služobne najstarším sudcom - má 47 rokov sudcovskej praxe, 37 z nich "odslúžil" na NS SR. Výrazne sa podieľal sa na tvorbe a formovaní Trestného zákona.
Hlavy padali vo viacerých mestách
Hlava štátu odvolala aj sudcu Okresného súdu Trnava Ľubomíra Bundzela, sudkyňu Krajského súdu v Bratislave Alžbetu Horváthovu, sudkyňu Okresného súdu Trnava Karmelitu Horváthovú a sudkyňu Krajského súdu v Košiciach Katarínu Nemešovú.

Pellegrini zablahoželal novému pápežovi, toto si želá
Prezident SR si želá, aby novozvolený Svätý otec bol dobrom a autoritou pre celý svet.

Demokrati: Deň víťazstva nad fašizmom je spomienkou i výzvou
Predstavitelia mimoparlamentnej strany Demokrati si pripomenuli Deň víťazstva nad fašizmom položením kytice k Hrobu neznámeho vojaka v Bratislave.

Vo štvrtok večer sa vo viacerých mestách konajú opozičné zhromaždenia
Opozícia pripomína, že 8. máj je dňom víťazstva nad fašizmom a oslavou mieru, ktorý priniesla spolupráca európskych krajín.

Šimkovičová: Odkaz výročia je najmä v súčasnosti mimoriadne silný
Ministerka kultúry upozornila na dôležitosť uchovávania historickej pamäte.

Veterán Vladimír Strmeň skonštatoval, že vojna je najväčšie zlo
Vojna je to najväčšie zlo v dejinách ľudstva, skonštatoval vojnový veterán Vladimír Strmeň.