Pakistanského exprezidenta Zardárího predviedli pred súd
- 13:43 09.01.2014
- ISLAMABAD

Bývalý pakistanský prezident Ásif Alí Zardárí vo štvrtok predstúpil pred protikorupčný súd v súvislosti s tvrdeniami, že počas pôsobenia zavraždenej manželky Bénazír Bhuttovej vo funkcii premiérky bol zapletený do prijímania úplatkov, prania špinavých peňazí a protizákonnej výstavby pólového ihriska.
Pojednávanie v Islamabade trvalo iba krátko a odročili ho na 18. januára, zatiaľ čo exprezidentov obhajca sa pred novinármi vyjadril, že dôkazy proti nemu sú chabé a chýbajú akíkoľvek svedkovia.
Iný advokát uviedol, že Zardárí zostáva posledným podozrivým v kauzách, keďže ostatní boli medzičasom zbavení obvinení alebo zomreli. Politika vo štvrtok prišlo pred súd podporiť niekoľko desiatok sympatizantov.
Vo štvrtok mal v Islamabade pokračovať aj súd so Zardárího predchodcom Parvízom Mušarrafom obvineným z vlastizrady, ten sa však pred špeciálnym tribunálom zatiaľ neobjavil pre obavy o bezpečnosť a najnovšie aj pre údajné problémy so srdcom.
Niekdajšiemu vojenskému vládcovi mnohí prívrženci Zardárího strany pripisujú zodpovednosť za doteraz neobjasnený atentát na Bhuttovú z roku 2007.

EÚ vyzvala Indiu a Pakistan, aby podnikli „okamžité kroky“ na deeskaláciu
Európska únia v stredu vyzvala Indiu a Pakistan, aby okamžite konali s cieľom zmierniť situáciu medzi susednými krajinami.

Rusko pre bezpečnosť osláv v Moskve obmedzí aj prístup na internet
Rusko prijíma „všetky potrebné opatrenia“ vrátane obmedzenia prístupu na mobilný internet, aby zaistilo bezpečnosť počas prehliadky ku Dňu víťazstva, uviedol Kremeľ.

Raši a Pekarová Adamová rokovali o rozvoji spolupráce medzi parlamentmi SR a ČR
Predseda Národnej rady SR Richard Raši a predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová diskutovali o ďalšom rozvoji spolupráce medzi parlamentmi svojich krajín.

Biden tvrdí, že Trump sa snaží uzmieriť si šéfa Kremľa tlakom na Ukrajinu
Bývalý americký prezident Joe Biden tvrdí, že jeho nástupca v úrade Donald Trump za cenu udobrovania si Ruska tlačí na Ukrajinu, aby sa vzdala svojho územia.

Richard Raši sa v Prahe stretol s Pekarovou Adamovou
Predseda Národnej rady SR sa v rámci svojej prvej zahraničnej cesty stretol v Prahe s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou.