• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 8.5.2025Meniny má Ingrida
10°Bratislava

Poslanci chcú zmeniť rozhodovanie o platbe do fondu opráv

  • 15:38 08.01.2014
  • BRATISLAVA
Poslanci chcú zmeniť rozhodovanie o platbe do fondu opráv

Postupy pri rozhodovaní o výške príspevkov do fondu opráv v bytových domoch by sa mali zmeniť. Chcú sa o to postarať poslanci vládneho Smeru-SD, ktorí chcú takto podľa vlastných slov chrániť menej bonitných vlastníkov pred príliš vysokými platbami do fondu opráv.

"Majoritní vlastníci bytov v bytovom dome si stanovia takú výšku príspevku do fondu opráv, ktorá likviduje menej bonitných a menej majetných vlastníkov a doslova skrz týchto bohatých títo menej bonitní prichádzajú o byty,“ odôvodnil v stredu návrh za predkladateľov Otto Brixi (Smer-SD).
Súhlasiť budú musieť všetci

Podľa návrhu novely zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorý bol do parlamentu predložený ešte v minulom roku, ale poslanci sa k nemu dostanú až na januárovej schôdzi, by sa tak mala upravovať aj samotná výška do fondu opráv.

A to tak, že buď s ňou budú súhlasiť všetci vlastníci, alebo po odvolaní ostatných bude musieť rozhodnúť súd. "Na obnovu bytového domu pôjdu tieto peniaze až vtedy, keď súd rozhodne, že výška preddavku je kvalifikovaná a bude smerovať výlučne k tomu, aby sa opravila, rekonštruovala či spravovala tá časť bytového domu, ktorá je potrebná a nebudú sa peniaze nadbytočne kumulovať a možno častokrát aj zneužívať na iný účel, ako je tomu v zákone uvedené," tvrdí Brixi.
Zverejňovanie dlžníkov

Poslanci navrhujú aj zmeny v spôsobe oznamovania samotných bytových schôdzí, kde sa okrem iného majú výšky príspevkov do fondu opráv preberať. Zmeniť sa má aj uznášaniaschopnosť a forma splnomocnenia tak, aby ľudí na schôdzi nemohol zastupovať správca, alebo iná osoba, ktorá na to nemá mandát a môže byť v rozhodovaní subjektívna. Novinkou by malo byť aj zverejňovanie dlžníkov na príspevkoch do fondu opráv, ktorých dlh presiahne 500 eur.

Zároveň by však mala byť viac chránená nehnuteľnosť tých, ktorých dlh vo fonde opráv je relatívne nízky. "V rámci druhého čítania sa chceme bližšie pozrieť na to, aby správcovské spoločnosti nemohli len tak dávať dražiť nehnuteľnosti za dlžoby tisíc alebo dvetisíc eur na fonde opráv,“ doplnil Brixiho stranícky kolega Anton Martvoň.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve

VČERA - 21:28Ekonomické

Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska

VČERA - 21:18Ekonomické

Snahy premiéra Roberta Fica o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

Cena zlata klesla, nadol ju tlačia očakávania rokovaní medzi Čínou a USA

Cena zlata klesla, nadol ju tlačia očakávania rokovaní medzi Čínou a USA

VČERA - 21:13Ekonomické

Cena zlata klesla v stredu o viac než 1 % po informáciách o príprave rokovaní vysokopostavených predstaviteľov Číny a Spojených štátov o obchode.

Z trhu sťahujú mrazené kuracie mäso

Z trhu sťahujú mrazené kuracie mäso

VČERA - 21:06Ekonomické

Zákazníci by toto mäso nemali konzumovať.

Hargaš: Minister pôdohospodárstva sa vyhovára a haciendy z eurofondov nerieši

Hargaš: Minister pôdohospodárstva sa vyhovára a haciendy z eurofondov nerieši

VČERA - 20:37Ekonomické

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč sa vyhovára a neodpovedá na otázky v súvislosti s miliónovými dotáciami na stavbu súkromných haciend pre ľudí blízkych vláde Roberta Fica.