Verejný ochranca práv sa obrátil na Ústavný súd kvôli liekom na výnimku

Podľa Róberta Dobrovodského pacientom nie je zaručený rovnaký prístup k bezplatnej zdravotnej starostlivosti.
Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský sa obrátil na Ústavný súd (ÚS) SR vo veci zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov.
Právna úprava postupu zdravotných poisťovní pri schvaľovaní úhrady lieku na výnimku, teda lieku, ktorý nie je hradený z verejného zdravotného poistenia, je podľa neho ľudskoprávne a ústavnoprávne neudržateľná. Upozornil, že na základe aktuálnej úpravy pacientom nie je zaručený rovnaký prístup k bezplatnej zdravotnej starostlivosti.
Dobrovodský tvrdí, že legislatíva v niektorých oblastiach odporuje viacerým článkom Ústavy SR, Medzinárodného paktu OSN o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach a Dohovoru Rady Európy o ochrane ľudských práv, dôstojnosti človeka. „Cieľom podania je za prvé, aby ústavný súd skontroloval našu podozieranú neústavnosť a za druhé, aby sa motivoval zákonodarca - ministerstvo zdravotníctva, k zmene právnej úpravy,“ vysvetlil.
VOP sa v tejto súvislosti obrátil aj na ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a poslancov Národnej rady SR s cieľom, aby navrhované zmeny zákona priniesli do parlamentu. „Bolo by dobré, ak by parlament vedel predbehnúť ústavný súd a navrhol zmenu legislatívy,“ skonštatoval Dobrovoský.
Prvý problém vidí v tom, že zákon v súčasnosti nedostatočne reguluje podmienky úhrady lieku a zdravotné poisťovne sa tak riadia vlastnými internými metodikami. „To v praxi vedie k situáciám, kedy poistenci s rovnakou diagnózou, rovnakými medicínskymi indikáciami a rovnakými klinickými potrebami majú zásadne odlišný prístup k úhrade lieku na výnimku,“ upozornil VOP. Zdôraznil, že interné predpisy poisťovní nesmú nahrádzať zákon.
Ďalším problémom právnej úpravy je podľa Dobrovodského výdavkový strop, ktorý zdravotným poisťovniam určuje sumu, ktorú môžu minúť na výnimkové lieky. Považuje ho za byrokratický filter nešetriaci podstatu základného práva. „Má o vašom prežití a liečbe rozhodnúť to, či sa vám diagnostikuje ťažká choroba v januári alebo v novembri? (...) Po vyčerpaní toho limitu v tom roku totižto neexistuje ani nejaká výnimka, že ešte by poisťovňa mohla prekročiť limit, ani keby bolo akokoľvek medicínsky odôvodniteľné, že liek vám zachráni život,“ ozrejmil VOP.
Navrhuje preto, aby legislatíva určila zdravotným poisťovniam konkrétnejšie pravidlá schvaľovania výnimkových liekov. Bolo by tiež podľa neho dobré zriadiť nezávislú medicínsku službu, ktorá by konkrétne žiadosti schvaľovania týchto liekov posudzovala a kontrolovala zdravotné poisťovne.
Dobrovodský k téme zároveň zvolal okrúhly stôl na 22. mája. Účasť podľa jeho slov potvrdili zástupcovia rezortov zdravotníctva a vnútra, všetkých troch zdravotných poisťovní, Generálnej prokuratúry SR či Najvyššieho kontrolného úradu SR. „Cieľom okrúhleho stola je prispieť k legislatívnej úprave, ktorá by zohľadnila nielen očakávania odbornej verejnosti a fiškálne možnosti systému verejného zdravotného poistenia, ale do centra pozornosti by kládla pacienta, rešpektujúc jeho základné práva,“ dodal.

Matovič: Vláda zneužila Bezpečnostnú radu na čisto politickú agendu
Štvrtková Bezpečnostná rada SR a výstupy po nej sú zneužitím pôdy Úradu vlády SR na čisto politickú agendu. Myslí si to líder opozičného hnutia Slovensko Igor Matovič.

Ministri sa zhodujú, že atentát nebol len útokom na človeka, ale i na spoločnosť
Minuloročný útok na premiéra Roberta Fica nebol len útokom na človeka, ale na celý právny štát, demokratický systém, ako aj na hodnoty slobody, rešpektu a spolupatričnosti. Zhodujú sa na tom členovia vlády SR.

Bezpečnostné zložky zachytili muža, ktorý sa chystal prísť do Handlovej
Muž mal na sociálnych sieťach zverejňovať nenávistné vyjadrenia.

SAV: Publikácia, ktorej spoluautorom je Kotlár, má vedecké nedostatky
Slovenská akadémia vied zverejnila stanovisko k publikácii o mRNA vakcínach proti covidu.

Žilinka: Skončím vo funkcii vtedy, keď sa naplní môj čas
Generálny prokurátor Maroš Žilinka skončí vo funkcii vtedy, keď sa naplní jeho čas. Otázky o zotrvaní na poste nie sú podľa neho na mieste. Žilinka to uviedol vo štvrtok po rokovaní Bezpečnostnej rady SR.