Kremeľ odmietol „neobjektívne závery“ ICAO a zodpovednosť za nehodu letu MH17
- DNES - 13:43
- Moskva

Kremeľ v utorok odmietol „neobjektívne závery“ Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO), podľa ktorých je Rusko zodpovedné za zrútenie lietadla malajzijských aerolínii (let MH17) nad východom Ukrajiny v júli 2014. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a TASS.
Lietadlo na ceste z Amsterdamu do malajzijskej metropoly Kuala Lumpur zasiahla raketa z ruského odpaľovacieho systému BUK. Došlo k tomu nad ukrajinskou Doneckou oblasťou, kde proruskí separatisti bojovali proti ukrajinským silám.
ICAO so sídlom v kanadskom Montreale v pondelok rozhodla, že Moskva „nedodržala svoje záväzky vyplývajúce z medzinárodného leteckého práva“.
„Rusko nepatrilo ku krajinám, ktoré sa podieľali na vyšetrovaní incidentu. Z tohto dôvodu neprijímame žiadny z týchto neobjektívnych záverov,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok pre novinárov.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí zdôraznilo, že Moskva neuznáva právomoc ICAO posudzovať „nepodložené obvinenia Austrálie a Holandska, ani žiadne rozhodnutia, ktoré by v súvislosti s nimi prijala“. Moskva dlhodobo odmieta prijať zodpovednosť za zostrelenie lietadla.
Pri nehode zahynulo všetkých 298 osôb na palube. Dve tretiny pasažierov tvorili Holanďania, 30 osôb pochádzalo z Austrálie a 30 z Malajzie. Viaceré obete mali dvojaké občianstvo.
Holandský súd v tomto prípade odsúdil v novembri 2022 troch mužov na doživotie a jedného oslobodil. Rusi Igor Girkin, Sergej Dubinskij a Ukrajinec Leonid Charčenko, ktorých súdili v neprítomnosti, boli uznaní za vinných z vraždy a úmyselného spôsobenia havárie lietadla a dostali doživotie. Štvrtý obžalovaný, Rus Oleg Pulatov, bol oslobodený pre nedostatok dôkazov.
Raketa Buk bola podľa súdu odpálená z poľa na východnej Ukrajine ovládanej proruskými separatistami. Rusko v tom čase ovládalo Doneckú ľudovú republiku (DĽR), separatistický región na východe Ukrajiny.
Na súdny proces, ktorý sa začal v marci 2020, sa nedostavil nikto z obžalovaných. Holandská prokuratúra uviedla, že raketový systém Buk pochádzal z 53. protilietadlovej raketovej brigády v ruskom meste Kursk, kam sa po zostrelení lietadla vrátil.

Rasmussen vyzval na zvýšenie obranných výdavkov NATO na 4 percentá HDP
Bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmunssen si myslí, že európske krajiny by mali zvýšiť svoje výdavky na obranu aspoň na štyri percentá hrubého domáceho produktu.

Raši v Budapešti: Vzťahy Slovenska s Maďarskom sú vynikajúce vo všetkých oblastiach
Vzťahy medzi Slovenskou republikou a Maďarskom sú vynikajúce na úrovni vlád, parlamentov i vo všetkých pracovných oblastiach vzájomnej spolupráce, uviedol Richard Raši.

Pápež Lev XIV. chce posilniť dialóg so židovskými komunitami
Pápež Lev XIV. v liste židovským komunitám vo svete prisľúbil, že rímskokatolícka cirkev s nimi chce posilniť dialóg.

Depardieu je vinný, potvrdil súd
Parížsky súd v utorok uznal francúzskeho herca Gérarda Depardieua vinným z napadnutia dvoch žien počas nakrúcania filmu v roku 2021. Uložil mu 18-mesačný podmienečný trest.