Popularita USA vo svete po návrate Trumpa výrazne klesla
- DNES - 8:58
- Kodaň

Popularita Spojených štátov sa po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu medzi svetovou verejnosťou zhoršila.
Vyplýva to z pondelok zverejneného Indexu vnímania demokracie. Každoročne ho pripravuje organizácia Alliance of Democracies založená bývalým generálnym tajomníkom NATO Andersom Foghom Rasmussenom. TASR o tom informuje podľa portálu Politico a správy agentúry Reuters.
Index vnímania demokracie v roku 2025 sumarizoval postoje k demokracii, geopolitike a globálnym mocenským aktérom na základe odpovedí viac ako 110.000 respondentov v 100 krajinách.
Spomedzi sledovaných krajín iba 45 percent vnímalo USA pozitívne, čo je výrazný pokles oproti minuloročným 76 percentám. Ich povesť sa obzvlášť zhoršila v krajinách EÚ.
„Nie som prekvapený, že vnímanie Spojených štátov sa tak prudko zhoršilo. Prezident Trump rozpútal obchodnú vojnu, v Oválnej pracovni vynadal ukrajinskému prezidentovi, spojenci sa cítia zraniteľní a nepriatelia majú odvahu,“ zhodnotil výsledky Rasmussen. „Nie je prekvapením, že názory sa zhoršili aj medzi ľuďmi, ako som ja, ktorí celý život obdivovali Spojené štáty a to, čo znamenali,“ dodal bývalý šéf NATO.
V hodnotení svetových lídrov sa súčasný americký prezident prepadol až za ruského Vladimira Putina a čínskeho Si Ťin-pchinga. Trump mal najhoršie skóre v celej škále politických, kultúrnych a duchovných lídrov, medzi ktorých patria aj majiteľ spoločnosti X Elon Musk, zakladateľ Microsoftu Bill Gates, zosnulý pápež František, speváčka Taylor Swift alebo Kim Kardashian.
Postavenie si zlepšila Čína a po prvýkrát predbehla USA. Pozitívne je vnímaná vo všetkých svetových regiónoch s výnimkou Európy. Povesť Ruska sa zhoršila po začiatku vojny na Ukrajine pred troma rokmi a stále je menej populárne ako USA, hoci jeho obraz sa zlepšuje.
Najhoršiu celosvetovú reputáciu v rámci prieskumu má Izrael, ktorý je veľmi nepopulárny najmä na Blízkom východe a v južnej Ázii. Jeho vnímanie sa zhoršilo aj v európskych krajinách, ktoré sú jeho spojencami, ako napríklad v Nemecku. Podľa Politico to spôsobila najmä rastúca nespokojnosť s postupom izraelskej vlády v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu.

Raši v Budapešti: Vzťahy Slovenska s Maďarskom sú vynikajúce vo všetkých oblastiach
Vzťahy medzi Slovenskou republikou a Maďarskom sú vynikajúce na úrovni vlád, parlamentov i vo všetkých pracovných oblastiach vzájomnej spolupráce, uviedol Richard Raši.

Kremeľ odmietol „neobjektívne závery“ ICAO a zodpovednosť za nehodu letu MH17
Kremeľ v utorok odmietol „neobjektívne závery“ Medzinárodnej organizácie civilného letectva, podľa ktorých je Rusko zodpovedné za zrútenie lietadla malajzijských aerolínii nad východom Ukrajiny v júli 2014.

Pápež Lev XIV. chce posilniť dialóg so židovskými komunitami
Pápež Lev XIV. v liste židovským komunitám vo svete prisľúbil, že rímskokatolícka cirkev s nimi chce posilniť dialóg.

Depardieu je vinný, potvrdil súd
Parížsky súd v utorok uznal francúzskeho herca Gérarda Depardieua vinným z napadnutia dvoch žien počas nakrúcania filmu v roku 2021. Uložil mu 18-mesačný podmienečný trest.

UNHCR je znepokojený z prísnej politiky Nemecka v oblasti migrácie
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov vyjadril znepokojenie z rozhodnutia Nemecka posilniť kontroly na hraniciach a odmietať žiadateľov o azyl.