V Bratislave sa bude konať Deň svetla, prinesie diskusiu i experimenty

Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave pripravuje tretí ročník podujatia Deň svetla. Konať sa bude 16. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa svetla. Návštevníci sa môžu tešiť na diskusiu dvoch vedcov a ich experimenty so svetlom a zvukom.
„Deň svetla v Aureliu sa ponesie v znamení interaktívneho vedeckého dialógu s ukážkami a experimentami na tému rezonancie,“ priblížila riaditeľka Aurelia Dominika Petríková. Čo sú to rezonancie a ako zasahujú aj do každodenných životov podľa organizátorov predvedú Dušan Chorvát a Alžbeta Marček Chorvátová z Medzinárodného laserového centra v Bratislave, ktorí profesionálne pôsobia v oblasti mikroskopie, biozobrazovania a biofotoniky.
Ako doplnili, návštevníci sa tiež dozvedia, ako rezonancie využívajú vedci pri vývoji laserovej technológie, ale aj v umelej inteligencii. „Rezonancia nie je len pojem zo sveta vedy, ale ovplyvňuje nás aj v bežnom živote. Kde všade sa môžeme s týmto javom stretnúť, nám ukážu interaktívne experimenty, ktoré si vyskúšame naživo“, uviedla koordinátorka podujatia Martina Ivičič.
Medzinárodný deň svetla, ktorý pripadá na 16. mája, vyhlásila Exekutívna rada UNESCO na svojom 200. zasadnutí a prvýkrát sa tento deň oslavoval už v roku 2018.

Zrenie rajčín a pomalšie starnutie ľudí a zvierat reguluje rovnaký proces
Zrenie paradajok reguluje ten istý proces, ktorý prispieva aj k regulácii dĺžky života a zdravia ľudí a živočíchov, uvádza nová štúdia.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.