• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.5.2025Meniny má Viktória
19°Bratislava

Nádaská: Slobodne sme sa k oslavovaniu Dňa matiek vrátili až po roku 1989

  • DNES - 11:01
  • Bratislava
Nádaská: Slobodne sme sa k oslavovaniu Dňa matiek vrátili až po roku 1989

Deň matiek sa oslavuje v rôznych krajinách sveta počas rôznych období roka.

Aj keď nemá celosvetovo stanovený jednotný termín, jeho podstata zostáva všade rovnaká. Je venovaný oslavám matiek a materstva a ľudia ním vyjadrujú lásku a úctu k ženám - matkám.

V nedeľu 11. mája, počas druhej májovej nedele, si viaceré krajiny vrátane Slovenska pripomínajú Deň matiek a dôležitosť jeho posolstva.

Počiatky osláv ženy ako darkyne života sa spomínajú už v starovekom Grécku. Vtedy išlo o slávnosti na počesť božstva Rhey - matky všetkých božstiev a mali formu sviatku oslavovaného v súkromí.

Iný charakter mal tento deň v Anglicku. Tu sa v stredoveku vyvinul zvyk, ktorý umožňoval ľuďom vysťahovaným z miesta, kde vyrastali, aby navštívili svoje domovské kostoly a zároveň svoje matky. „Tento deň pripadal na štvrtú nedeľu kresťanského sviatku Pôstu a dodnes sa nazýva Materská nedeľa (Mothering Sunday). V tom čase bolo bežné, že deti odchádzali z domu za prácou už ako desaťročné, takže to bola príležitosť pre rodiny, aby sa opäť stretli. Odvtedy je štvrtá pôstna nedeľa v Británii Nedeľou matiek,“ uviedla pre TASR historička a etnologička Katarína Nádaská.

V USA sa rovnako ako vo viacerých európskych krajinách oslavuje Deň matiek každoročne počas druhej nedele v máji. Myšlienka medzinárodných osláv Dňa matiek sa dostala do povedomia na prelome 19. a 20. storočia vďaka Anne Marii Jarvisovej. Táto Američanka chcela vzdať hold svojej matke a obrátila sa v roku 1907 na štátne inštitúcie s návrhom, aby jeden deň v roku venovali oslave matiek.

Na základe Jarvisovej podnetov prvú oficiálnu celonárodnú oslavu Dňa matiek vyhlásil americký prezident Woodrow Wilson v roku 1914. Vzápätí po Spojených štátoch vyhlásili druhú májovú nedeľu za sviatok aj ďalšie krajiny, pričom v Európe sa oslavy tohto dňa uchytili hneď po prvej svetovej vojne.

Deň matiek nemá všade rovnaký dátum. V Maďarsku si ho pripomínajú v prvú májovú nedeľu, v Rusku počas poslednej novembrovej nedele, v Thajsku v auguste a v mnohých arabských krajinách sa Deň matiek slávi v deň jarnej rovnodennosti.

V Latinskej Amerike sa zase oslavuje o niekoľko dní neskôr oproti USA a v Argentíne až v septembri. V Španielsku a v Portugalsku pripadá na december. V Škótsku si sviatok pripomínajú 26. marca, keď sú obchody plné darčekov pre mamičky,“ priblížila etnologička.

V Etiópii význam matiek a materstva slávia počas Antroshtu. Ide o trojdňový festival, ktorý sa koná na konci obdobia dažďov začiatkom jesene. Keď sa počasie vyjasní, členovia rodiny sa stretnú pri hostine a oslavujú materstvo spoločným spevom a tancom.

V Japonsku sa Deň matiek pôvodne oslavoval 6. marca - v deň narodenia cisárovnej Kódžun. Tradíciu zmenili v roku 1949 a sviatok presunuli na druhú májovú nedeľu. Po ukončení druhej svetovej vojny bol tento deň pre množstvo matiek, ktoré stratili v bojoch svojich synov, obdobím útechy. Tradične sa im k sviatku darúvali kvety, a to najmä klinčeky.

Veselší a spoločenskejší charakter osláv má Deň matiek v Mexiku. Každoročne, presne 10. mája, sa vyberú rodiny so svojimi matkami do reštaurácií na romantické obedy alebo večere plné oslavnej hudby.

V druhú májovú nedeľu oslavujú Deň matiek aj vo Fínsku. Tradičným darčekom pre fínske matky sú kvety a raňajky podávané priamo do postele. Počas dňa navštevujú deti svojich starých rodičov, prípadne si pripomenú blízkych návštevou cintorína,“ objasnila Nádaská.

V bývalom Československu sa stal Deň matiek známejším začiatkom 20. rokov minulého storočia vďaka Alici Masarykovej, dcére prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka, ktorá bola známou bojovníčkou za zlepšenie sociálnej situácie a vzdelávania žien. Samotný Masaryk na svoju matku spomínal takto: „Matka na mňa mala väčší vplyv než otec. Matka bola chytrá a múdra. Matka bola zbožná. Rada chodila do kostola, ale nemala na to čas, pretože musela drieť pre rodinu.“

Počas rokov 1939 - 1945 na Slovensku splynul Deň matiek s Dňom slovenskej rodiny. „Prvýkrát sa oficiálne oslavoval v roku 1940 a mal rozšíriť pôvodne slávený Deň matiek. Sviatok sa neviazal na pevný dátum, obvykle pripadol na máj alebo jún. Jeho tradičnou súčasťou boli umelecké vystúpenia detí - spev, recitácie, národné tance a krátke divadelné scénky,“ pripomenula ďalej historička a etnologička.

Sviatok slovenskej rodiny oslavoval ženy - matky ako „základ zdravých, bohabojných a mravných rodín“, ktoré „zaručujú neustály vzrast slovenského pokolenia“. Jedny z posledných slávení sa konali v roku 1946.

Postupne boli v komunistickom Československu a v ostatných postsocialistických krajinách nahradené oslavami Medzinárodného dňa žien. Len v niektorých rodinách sa tradícia májovej nedele udržiavala navzdory oficiálnym nariadeniam vládnucej ideológie. Slobodne sme sa k oslavovaniu Dňa matiek vrátili až po roku 1989,“ dodala pre TASR Nádaská.

Na Slovensku je zároveň v súčasnosti špecifickým dňom druhá májová sobota. Od roku 2004 organizuje Únia materských centier v tento deň celoslovenskú kampaň nazvanú Míľa pre mamu. Tradične sa koná v predvečer Dňa matiek a je najväčšou oslavou tohto sviatku u nás.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Drucker: Cesta premiéra do Moskvy bola skôr v záujme strany Smer ako SR

Drucker: Cesta premiéra do Moskvy bola skôr v záujme strany Smer ako SR

DNES - 14:41Domáce

Cesta predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) do Moskvy bola skôr v záujme strany Smer-SD ako v záujme Slovenska.

Drucker vyzdvihol povinné MŠ od troch rokov, Majerský to kritizoval

Drucker vyzdvihol povinné MŠ od troch rokov, Majerský to kritizoval

DNES - 14:32Domáce

Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker (Hlas-SD) vyzdvihol, že od roku 2028 bude materská škola (MŠ) pre deti od troch rokov povinná.

V Modre nad Cirochou sa zrazil vlak s autom, zranila sa jedna osoba

V Modre nad Cirochou sa zrazil vlak s autom, zranila sa jedna osoba

DNES - 12:57Domáce

Hasiči zasahovali v sobotu pri nehode vlaku a osobného motorového vozidla v obci Modra nad Cirochou v okrese Humenné.

Gazda: Pápež Lev XIV. sa v príhovore jasne prihlásil k línii pápeža Františka

Gazda: Pápež Lev XIV. sa v príhovore jasne prihlásil k línii pápeža Františka

DNES - 12:27Domáce

Pápež Lev XIV. sa vo svojom príhovore jasne prihlásil k línii pápeža Františka.