Putin a Si vyzdvihli spoločné rokovania v Moskve a spoluprácu medzi krajinami
- DNES - 16:53
- Moskva

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching vyhlásili, že vo štvrtok v Moskve viedli „produktívne“ a „srdečné“ rozhovory a podpísali niekoľko dohôd.
Okrem iného hovorili aj o vývoji amerického systému protivzdušnej obrany podobného izraelskému systému Železná kupola (Iron Dome), ktorý označili za „hlboko destabilizujúci“. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP a TASS.
„Práve teraz som viedol hĺbkové, srdečné a plodné rozhovory s prezidentom Putinom. Dosiahli sme mnoho nových a dôležitých konsenzov,“ povedal Si po rokovaniach.
Ruský líder vyhlásil, že vzťahy medzi obomi krajinami „dosiahli najvyššiu úroveň v histórii“ a svoj čínsky náprotivok označil za „drahého priateľa“. „Naše rozhovory s prezidentom Čínskej ľudovej republiky sa uskutočnili v tradične srdečnej, priateľskej a konštruktívnej atmosfére a boli veľmi vecné a produktívne,“ vyhlásil Putin.
Podľa neho sú partnerstvo a strategická spolupráca medzi Ruskom a Čínou založené na neochvejných princípoch „rovnosti, vzájomnej pomoci a podpory a nezlomného priateľstva medzi našimi krajinami a národmi“. Spresnil, že počas štvrtkových rokovaní sa lídri venovali politickej a bezpečnostnej spolupráci, hospodárskym väzbám a kultúrnej a humanitárnej výmene.
Dekrét o vývoji amerického systému protivzdušnej obrany podpísal prezident Spojených štátov Donald Trump v januári. Podľa lídrov Číny a Ruska tento plán „výslovne predpokladá výrazné posilnenie arzenálu na vedenie bojových operácií vo vesmíre“.

Trump sa vyjadril k zvoleniu prvého pápeža pôvodom z USA
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyzdvihol zvolenie nového pápeža Leva XIV. pochádzajúceho zo Spojených štátov. Podľa neho je to „veľká česť“ pre celú krajinu.

Nový pápež Lev XIV. z balkóna pozdravil 100.000 veriacich na námestí
Nový pápež Lev XIV., doterajší kardinál Robert Prevost zo Spojených štátov, vystúpil po svojom zvolení vo štvrtok večer na ústrednom balkóne Baziliky svätého Petra.

Trump plánuje čoskoro hovoriť so Zelenským v súvislosti s dohodou o nerastoch
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že v najbližšej dobe bude hovoriť so svojim ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským.

Z komína stúpa biely dym, kardináli zvolili nového pápeža
Kardináli v druhý deň konkláve zvolili nového pápeža.