Historik: Konkláve bude rýchle, budúci pápež nemusí byť ako František
- VČERA - 9:44
- Oxford/Vatikán

Voľba nového pápeža, ktorá sa v stredu popoludní začne v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, bude zrejme rýchla, predpokladá Miles Pattenden, historik z Oxfordskej univerzity zaoberajúci sa dejinami katolíckej cirkvi.
Ako vysvetlil v rozhovore pre TASR, posledných niekoľko konkláve trvalo v priemere iba tri dni. Okrem toho kardináli budú cítiť tlak, aby pápeža zvolili rýchlo, keďže sa na nich upierajú zraky celého sveta.
„Pre katolíckych veriacich by bolo znepokojivé, keby sa konkláve neskončilo ani po týždni,“ skonštatoval. Pápež Benedikt XVI. takéto obavy predpokladal, a tak ustanovil, že ak sa nerozhodne ani po 30 hlasovaniach (v bežné dni sa hlasuje štyrikrát), do finále postúpia dvaja najúspešnejší kandidáti.
Kandidáti sa však podľa Pattendena poznajú oveľa menej než v predchádzajúcich konkláve, keďže nedávno zosnulý pápež František zvykol menovať kardinálov aj z odľahlých oblastí. Kardináli sa mali možnosť spoznávať teraz v rámci formálnych aj neformálnych diskusií počas takzvaných novemdiales (deviatich dní smútku) za pápeža Františka, poznamenáva historik.
Ak príde na regionálne úvahy, deliaca čiara podľa neho ide predovšetkým medzi kardinálmi z rímskej kúrie a tými zo zvyšku sveta. „V roku 2005 prevládal pocit, že potrebná je kontinuita: že riadenie Vatikánu by mal dať do poriadku skúsený Josef Ratzinger, ktorý bol pravou rukou pápeža Jána Pavla II. V roku 2013 to už bolo iné – prevládal dojem, že len človek zvonka ako Jorge Bergoglio by mohol byť schopný zakročiť proti skrytým záujmom v riadiacich štruktúrach Vatikánu,“ tvrdí historik.
Argument o insideroch a outsideroch podľa neho zaznie aj teraz, predovšetkým v súvislosti s kandidatúrou vatikánskeho štátneho sekretára Pietra Parolina. „Avšak svet sa zmenil a vzrástol aj tlak na neeurópskeho pápeža, predovšetkým takého, ktorý nemá ani európsky pôvod,“ zdôraznil analytik. Argentínsky pápež František bol prvým neeurópskym pápežom za viac než tisíc rokov a vôbec prvým z amerického kontinentu, avšak predkov mal z Talianska.
Jedným z hlavných favoritov je podľa analytika popri Parolinovi filipínsky kardinál Luis Antonio Tagle. „Ponúka kontinuitu s Františkom, čo sa týka štýlu aj pastoračného prístupu,“ vysvetlil. Jedným dychom však dodal, že je ťažké odhadnúť, kto bude zvolený. Nie je jasné, čo sa bude teraz považovať za ideálny vek nového pápeža, ani to, či zavážia skúsenosti z vedenia významnej diecézy.
Hoci pápež František vymenoval 108 kardinálov zo 133, ktorí by sa mali zúčastniť na konkláve, podľa Pattendena nie je isté, že nový pontifex bude rovnaký ako ten predchádzajúci. „Rímske príslovie ‘po tučnom pápežovi prichádza chudý’ naznačuje, že kardináli sa často zamerajú na chyby predchádzajúceho pápeža a bez ohľadu na vlastné ideologické sklony si vyberú niekoho, kto by mal predchádzajúce nedostatky napraviť,“ upozornil Pattenden. Takže podľa neho nie je vylúčené, že kardináli z progresívnej väčšiny sa rozhodnú pre kandidáta z konzervatívnej menšiny, aby zabránili ešte hlbšiemu rozdeleniu v cirkvi, prípadne až otvorenej schizme.
Okrem toho František podľa historika nevymenovával výlučne ideovo spriaznených kardinálov, ale nezriedka vybral aj konzervatívcov z častí sveta, ktorým chcel dať zastúpenie. „V dejinách sa málokedy stalo, že pápež dokázal vytvoriť kolégium kardinálov výlučne na svoj obraz či kontrolovať vývoj konkláve po svojej smrti. Pochybujem, že v roku 2025 to bude inak,“ skonštatoval na záver historik z Oxfordu.

Merz: Spoločným cieľom je drastické obmedzenie nelegálnej migrácie
Nový nemecký spolkový kancelár Friedrich Merz počas tlačovej konferencie s poľským premiérom Donaldom Tuskom vyhlásil, že drastické obmedzenie nelegálnej migrácie je spoločným cieľom. Krajiny by podľa neho mali dať signál migranto

Orbán: Po Weberovi prisahala vernosť Ukrajine aj Leyenová
Z Bruselu v stredu prišli hrozivé správy, pretože po predsedovi Európskej ľudovej strany Manfredovi Weberovi zložila prísahu vernosti Ukrajine aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Vance vyzýva Ukrajinu a Rusko na priame rokovania o prímerí
Americký viceprezident J. D. Vance v stredu vyzval na priame rokovania medzi Moskvou a Kyjevom v rámci úsilia o ukončenie vyše trojročnej vojny na Ukrajine.

Raši: Našim cieľom je, aby sa medzivládne konzultácie s Českou republikou vrátili
Cieľom Slovenska je, aby sa obnovili medzivládne konzultácie s Českou republikou, ktoré sú prejavom nadštandardných vzťahov krajín.

Z komína nad Sixtínskou kaplnkou stúpa čierny dym
Z komína nad Sixtínskou kaplnkou vo Vatikáne stúpal v stredu večer čierny dym, čiže konkláve kardinálov v prvý deň hlasovania nezvolilo nového pápeža.