• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 7.5.2025Meniny má Monika
13°Bratislava

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov

  • DNES - 5:39
  • Kalinovo/Bratislava
Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov

V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Charakterizoval ho vypointovaný, nadčasový humor, ktorým s úsmevom i z nadhľadu analyzoval dianie v politike. „Aj politici majú zmysel pre humor, spravidla vtedy, keď nemajú moc,“ znel jeden z jeho mnohých bonmotov a aforizmov. Stano Radič, pôvodným povolaním sociológ, ale najmä humorista, scenárista, redaktor, moderátor a glosátor, by sa dnes (7. mája) dožil 70 rokov.

Stanislav (Stano) Radič sa narodil 7. mája 1955 v obci Kalinovo, kde prežil detstvo, na ktoré neskoršie vo svojich vystúpeniach často spomínal a čerpal z neho aj námet k scenáru filmu Chalani, ktorý v roku 1986 nakrútil režisér Laco Halama.

Po maturite na gymnáziu v Lučenci odišiel pracovať do Závodov ťažkého strojárstva (ZŤS) v Hriňovej, odkiaľ sa ako ´robotnícky káder´ dostal na Filozofickú fakultu (FiF) Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Hneď na zápise do prvého ročníka sociológie sa v roku 1975 zoznámil so spolužiačkou - neskoršou manželkou Ivetou Radičovou, v rokoch 2010 - 2012 slovenskou premiérkou a v súčasnosti dekankou Fakulty masmédií na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave.

Po absolvovaní vysokej školy začal pracovať ako sociológ v Metodicko-výskumnom kabinete Československého rozhlasu v Bratislave. V rokoch 1983 - 1992 už pôsobil v rozhlase ako redaktor, od roku 1990 ako vedúci Redakcie zábavných žánrov. V roku 1990 ho zvolili za hnutie Verejnosť proti násiliu (VPN) za poslanca Slovenskej národnej rady (SNR). Od roku 1993 bol v slobodnom povolaní, profesionálne sa sústredil na tvorbu a účinkovanie v rozhlase a televízii.

Napísal stovky dialógov, poviedok a humorných scénok pre zábavné rozhlasové relácie, ako bol známy nedeľný zábavník Variácie, či neskôr Kaleidofón a najmä Apropo plus. Postupne sa na programoch podieľal nielen ako autor, ale aj ako účinkujúci. V rokoch 1987 - 1991 sa pravidelne objavoval v relácii Humorikon z dielne Eleny Vacvalovej a Olivera Andrásyho ako jeden z trojice humoristov, ktorí odpovedali na otázky divákov.

V rozhlasovej relácii Záložňa, ktorú vysielalo Rádio Twist vytvoril moderátorskú dvojicu s Jarom Filipom. V rokoch 2000 - 2005 moderoval v Rádiu Expres reláciu Úschovňa, pripravoval rubriku Radič počasia, kde formou predpovede počasia glosoval aktuálne udalosti. S Jánom Snopkom tiež pripravoval rozhlasový kabaret Stredoslováci.

Intenzívne spolupracoval aj s televíziou - v rokoch 1991 - 1992 to bola relácia Dvaja z jedného cesta. Veľkej popularite medzi divákmi sa tešil zábavný program Apropo TV, ktorý Slovenská televízia (STV) vysielala v rokoch 1993 - 1994. Na jeho tvorbe sa s Radičom podieľali Miroslav Noga, Štefan Skrúcaný, Jaro Filip a Rasťo Piško. Relácia sa vyprofilovala na trefnú a aktuálnu politickú satiru. Vtedajšie vedenie televízie blízke vládnej garnitúre však reláciu zastavilo. V rokoch 1997 - 1999 vysielala podobne ladený program s názvom Telecvoking tiež TV Markíza. Vo vysielaní televízie Markíza bol pravidelným hosťom relácie Sedem s.r.o.

K tvorbe Stana Radiča patria tiež viaceré rozhlasové a divadelné komédie. Z rozhlasových sú to Vetrolam (1983), Zverokruh (1985), Viróza (1986), Memoáre starej mamy (1987), O kladnom hrdinovi (1987), Sny jedného reportéra (1987), A potom za plotom... (1988), Asistent v zábehu (1988), Dallas nad Váhom (1992) a z divadelných komédií možno spomenúť Zmena predstavenia (1991), Čo sme našli na stole (1993), Apropo na cestách (1995), A potom za plotom (1996) alebo Cirkus Homo sapiens (2002).

Aforizmy a fejtóny publikoval aj v tlači. V roku 1990 vyšli jeho aforizmy v knihe Aforizník.

Stano Radič pomohol vyprofilovať súčasnú tvár Európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy, vznik ktorého sa datuje do roku 1981. Bol jeho dramaturgom, lídrom pomyselnej Akadémie humoru a spolu s Romanom Vykysalým stál za myšlienkou Uličky slávnych nosov s cieľom uctiť si úspešných slovenských humoristov. Na tomto ojedinelom a obľúbenom festivale humoru sa odovzdáva Cena Stana Radiča pre objav roka.

Humorista Stano Radič zomrel náhle 8. apríla 2005 na infarkt krátko pred svojimi 50. narodeninami počas šoférovania v Bratislave.

Rasťo Piško napísal o svojom priateľovi a kolegovi knihu „Stano Radič - Majster nenápadnej pointy“, ktorá vyšla v roku 2015.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou

9:48 05.05.2025Zaujímavosti

Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti

7:15 05.05.2025Zaujímavosti

Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky

5:49 05.05.2025Zaujímavosti

V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.

Vyše 80 % ľudí robí v sprche túto chybu, ukázal prieskum

Vyše 80 % ľudí robí v sprche túto chybu, ukázal prieskum

20:43 04.05.2025Zaujímavosti

Každodennú aktivitu možno aj vy vykonávate nesprávne. Čo na to hovoria odborníci?