Zdanením najbohatších získa EÚ miliardy na obranu, tvrdí daňové observatórium
- 17:17 17.03.2025
- Brusel

Daňové observatórium EÚ (EU Tax Observatory) zverejnilo odhady, podľa ktorých minimálna daň vo výške dvoch percent pre najbohatších by mohla v rámci EÚ vygenerovať 67 miliárd eur na financovanie investícií v oblasti obrany a reindustrializácie. V pondelok na to upozornili viaceré tlačové agentúry.
Minimálna daň vo výške 2 % pre tých, ktorých majetok presahuje sto miliónov dolárov, by znamenala zisk 67 miliárd eur, odhaduje observatórium v správe zverejnenej na svojej webovej stránke. Tento návrh už vlani v júni, v mene skupiny G20, predstavil francúzsky ekonóm a vedúci daňového observatória Gabriel Zucman.
Podľa správy nezávislého výskumného laboratória EÚ so sídlom na parížskej ekonomickej škole, ak by sa na najbohatších aplikovala minimálna 3-percentná daň, európske daňové systémy by to posunulo vpred a vytvorilo zisk 121 miliárd eur.
Observatórium upozornilo, že geopolitické napätie a rýchla fragmentácia doterajších diplomatických koalícií ohrozujú obranné schopnosti a ekonomickú stabilitu EÚ, najmä v kontexte rusko-ukrajinskej vojny.
Think-tank Bruegel nedávno vypočítal, že EÚ potrebuje dodatočných 250 miliárd eur ročne na pokrytie investícií do obrany. Observatórium odhaduje, že výber minimálnej 2-percentnej dane od ultrabohatých ľudí v Únii by pokryl štvrtinu týchto potrieb, a ak by to bola 3-percentná daň, takmer polovicu týchto zdrojov.
Investície do európskej obrany sú ohrozené nedostatkom investícií do reindustrializácie, verejných statkov a služieb, ktoré sú podľa daňového observatória EÚ nevyhnutné na zabezpečenie konkurencieschopnosti EÚ, boj proti zmene klímy a nerovnosti.
Správa Maria Draghiho o budúcnosti európskej konkurencieschopnosti naznačila, že EÚ potrebuje ročné investície vo výške 800 miliárd eur, aby udržala krok so svojimi konkurentmi.
Európska komisia minulý týždeň predstavila nový nástroj, ktorý ponúka úvery v hodnote 150 miliárd eur, okrem uvoľnenia pravidiel pre deficit na výdavky na obranu v rámci plánu ReArm Europe. Podľa daňového observatória však tento nástroj nepokryje potrebné financovanie a bude treba nájsť dodatočné zdroje na vnútroštátnej alebo európskej úrovni.
Daňové observatórium konštatuje, že bude veľkou výzvou pre euroinštitúcie a členské štáty nájsť spôsoby, ako zvýšiť naliehavé príjmy na obranu bez toho, aby sa oslabil hospodársky rozvoj a konkurencieschopnosť Únie. Správa observatória uvádza, že v minulosti, v čase konfliktov alebo vojen, európske vlády zvýšené výdavky na obranu zaistili kombináciou dlhu a zvyšovania daní pre boháčov. Počas druhej svetovej vojny tak urobili Francúzsko, Spojené kráľovstvo či USA.
Zdaňovanie superboháčov môže ľahko získať podporu európskych daňových poplatníkov. Podľa prieskumu Eurobarometra zavedenie takýchto nástrojov podporuje 67 % opýtaných občanov EÚ.
Daňové observatórium je financované EÚ, tvorí ho konzorcium akademických pracovníkov a podporuje tvorbu politík EÚ prostredníctvom špičkového výskumu, analýz a zdieľania údajov.

Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov o 13 %
Spojené štáty plánujú zvýšiť vojenské výdavky vo fiškálnom roku 2026 o 13 % až na 1,01 bilióna dolárov. Vyplýva to z požiadavky prezidenta Donalda Trumpa, ktorú zverejnil v pondelok Biely dom.

Trump navrhne hlboké škrty v rozpočtových programoch, ktoré sa netýkajú obrany
Hlavné škrty vo financovaní zasiahnu ministerstvá energetiky, vzdelávania, bývania a mestského rozvoja, zdravotníctva a sociálnych služieb.

Nárok na rodičovský príspevok pri neprijatí dieťaťa do škôlky sa zmenil
Podmienky nároku na takzvaný predlžený rodičovský príspevok vyplácaný na deti, ktoré majú právo na predškolské vzdelávanie, no neboli prijaté do spádovej materskej školy, sa zmenili.

EÚ chce pomôcť pri vyšetrovaní výpadkov elektriny v Španielsku a Portugalsku
Európska komisia je pripravená prispieť k „dôkladnému vyšetrovaniu“ výpadkov elektriny v Španielsku a Portugalsku.

PS: Zamestnanci železníc upozorňujú, že vláda nemá víziu modernizácie železníc
Už aj zamestnanci železníc upozorňujú na to, že vláda a minister dopravy Jozef Ráž nemajú žiadnu víziu ako modernizovať železnice.