Hrozí zdražovanie ďalšej potraviny, môže za to aj sucho
- 12:02 08.03.2025
- Bratislava

Nestabilné počasie môže prispieť k zdražovaniu jedného z produktov na domácom trhu.
Na Slovensku pravdepodobne neprežije zimu v priemere jedno zo štyroch včelstiev. Na príčine sú choroby, ale aj výkyvy počasia. Úmrtnosť tak zostáva vysoká, no včelári zatiaľ vždy dokázali uhynuté včelstvá v nasledujúcej sezóne nahradiť. Problémom, ktorý môže priniesť nedostatok domáceho medu na trhu a z toho vyplývajúce zdražovanie tohto produktu, je nestabilné počasie, zhodli sa včelári.
„Napriek tomu, že do starostlivosti o včelstvá investujeme každý rok oveľa viac času a peňazí, vlani sme zaznamenali najvyššiu úmrtnosť za celú dobu, čo včelárime. Ide o to, že včely majú čoraz ťažší život, či už pre šírenie infekcií, ako je varroatóza, ktorú spôsobuje roztoč, alebo pre necitlivé zásahy človeka do krajiny,“ uviedol zakladateľ Včelárstva Domovina Josef Kölbl. Včelám pritom podľa Kölbla môže trochu pomôcť každý napríklad tým, že do záhrad alebo na lúky vysadí špeciálne rastliny alebo že ľudia budú kosiť trávnik menej často alebo podľa možnosti v inej výške.
Predseda Spolku včelárov Slovenska Pavol Kameník spresnil, že včelári v priebehu zimovania zaznamenali a zaznamenávajú od jesene 2024 zvýšené úhyny včelstiev v rozsahu až do 70 %, v priemere približne 20 až 25 %. „Pokiaľ sa skutočný priemer výrazne nezvýši, nepokladám zmienené úhyny za problém, včelári si v priebehu novej sezóny 2025 znížené stavy včelstiev doplnia,“ očakáva Kameník. V ostatných rokoch sa počty včelstiev na Slovensku mierne zvyšovali o 3000 - 5000 včelstiev, čo predstavuje 1 - 2 % ročne.
Skutočný problém by podľa Kölbla nastal, ak by došlo k dlhodobým extrémnym výkyvom teplôt alebo ak by po suchej zime neprišli zrážky. „To všetko má veľký vplyv na to, že včely nedokážu dostatočne rýchlo posilniť a byť v plnej sile pre hlavný zber nektáru,“ priblížil. To sa podľa Kameníka stalo práve v minulom roku. „Sezóna 2024 bola v prvej polovici veľmi sľubná. V druhej polovici sa však prejavil negatívny efekt veľmi nízkeho objemu zrážok a vysokých priemerných teplôt. Tento faktor bol príčinou vysychania nektáru v kvetoch, jeho nižšej tvorby a tým aj nižšej znášky,“ dodal.
Napriek tomu bola v minulom roku podľa Kameníka produkcia medu vyššia oproti predchádzajúcim dvom alebo trom rokom. Dobrá znáška bola v južnejších oblastiach Slovenska, vyššie horské oblasti mali produkciu lesného a medovicového medu priemernú. Vlani tak zostala cena medu pri predaji z dvora približne na rovnakej úrovni ako v roku 2023, to znamená šesť až desať eur za kilogram, v závislosti od jeho druhu. „Je ale možné, že úhyny včiel a potreba väčšej starostlivosti o včelstvá med tento rok zdražia,“ nevylúčil Kameník.
Dopyt spotrebiteľov po nízkych cenách ale podľa včelárov súvisí s rastúcim problémom pančovania medu. Podľa Kameníka zaznamenávajú v posledných rokoch v na pultoch niektorých obchodov sústavný nárast falšovania medu.

Káva je čoraz drahšia, cenu ovplyvnia aj clá
Klimatická zmena a s ňou spojené nepriaznivé počasie majú negatívny vplyv na úrodu kávy.

Stres v práci z používania digitálnych technológií pociťuje 63 % Slovákov
Stres v práci z každodenného používania digitálnych technológií má 63 % Slovákov.

Najmenej cenovo dostupné bývanie je v Bratislave a na východe Slovenska
Cenovo najdostupnejšie byty sú v Nitrianskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov o 13 %
Spojené štáty plánujú zvýšiť vojenské výdavky vo fiškálnom roku 2026 o 13 % až na 1,01 bilióna dolárov. Vyplýva to z požiadavky prezidenta Donalda Trumpa, ktorú zverejnil v pondelok Biely dom.

Trump navrhne hlboké škrty v rozpočtových programoch, ktoré sa netýkajú obrany
Hlavné škrty vo financovaní zasiahnu ministerstvá energetiky, vzdelávania, bývania a mestského rozvoja, zdravotníctva a sociálnych služieb.