SaS hovorí, že premiér na samite v oblasti tranzitu plynu nič nevyrokoval
- 14:22 07.03.2025
- Bratislava

Opozičná strana SaS poukazuje na to, že premiér Robert Fico (Smer-SD) na mimoriadnom samite Európskej únie (EÚ) v oblasti tranzitu plynu v podstate nič nevyrokoval.
Uviedli to poslanci Národnej rady (NR) SR za SaS na piatkovej tlačovej konferencii. Zároveň kritizovali viaceré kroky vládneho kabinetu v oblasti zahraničnej politiky. Upozornili na to, že SR sa stáva pre najbližších spojencov nedôveryhodná.
„V týchto dňoch sa v Bruseli úplne bez preháňania píše história. Rozhoduje sa o tom, ako bude vyzerať bezpečnosť Európy, ako pomôcť Ukrajine odvracať agresiu Ruska, aby bola vojna čo najďalej od schengenskej hranice. A čo v tomto historickom čase robí Fico? Nuž, kŕmi svojich voličov populistickými klamstvami. Tvári sa, že vyjednáva tranzit ruského plynu cez Ukrajinu, a nakoniec vyjedná len to, že sa o tom má naďalej poslušne rozprávať s Ukrajinou a nevyrušovať skutočných lídrov pri snahe obrániť Európu,“ skonštatovala poslankyňa NR SR Vladimíra Marcinková (SaS).
Poslanci zároveň kritizovali viaceré kroky vládneho kabinetu v zahraničnej politike. Namietali politiku na štyri svetové strany a hovorili o izolácii SR. Premiérovi vyčítali, že SR pre jeho nedôveryhodnosť nebola pozvaná na viaceré neformálne európske samity o Ukrajine a bezpečnosti Európy. SaS však celkové závery samitu ocenila. Privítala, že ich podporil aj Fico a nevetoval závery o poskytovaní vojenskej pomoci Ukrajine tak ako maďarský premiér Viktor Orbán. „Našťastie, aspoň zahlasoval tak, že sa zaňho nemusíme hanbiť tak, ako sa hanbíme za Orbána, len o omrvinku menej,“ dodala Marcinková.
V Bruseli sa vo štvrtok (6. 3.) uskutočnil mimoriadny samit EÚ o podpore Ukrajine a o európskej obrane. Do záverov sa podarilo presadiť text o tom, že treba v súčinnosti Európskej komisie, Ukrajiny a SR hľadať riešenie na obnovenie tranzitu plynu. Premiér po skončení samitu uviedol, že členské štáty EÚ uznali, že zrušenie tranzitu plynu cez Ukrajinu „je problém, ktorý ohrozuje celú EÚ“.

Stres v práci z používania digitálnych technológií pociťuje 63 % Slovákov
Stres v práci z každodenného používania digitálnych technológií má 63 % Slovákov.

Najmenej cenovo dostupné bývanie je v Bratislave a na východe Slovenska
Cenovo najdostupnejšie byty sú v Nitrianskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov o 13 %
Spojené štáty plánujú zvýšiť vojenské výdavky vo fiškálnom roku 2026 o 13 % až na 1,01 bilióna dolárov. Vyplýva to z požiadavky prezidenta Donalda Trumpa, ktorú zverejnil v pondelok Biely dom.

Trump navrhne hlboké škrty v rozpočtových programoch, ktoré sa netýkajú obrany
Hlavné škrty vo financovaní zasiahnu ministerstvá energetiky, vzdelávania, bývania a mestského rozvoja, zdravotníctva a sociálnych služieb.

Nárok na rodičovský príspevok pri neprijatí dieťaťa do škôlky sa zmenil
Podmienky nároku na takzvaný predlžený rodičovský príspevok vyplácaný na deti, ktoré majú právo na predškolské vzdelávanie, no neboli prijaté do spádovej materskej školy, sa zmenili.