Zelenskyj chce v SAE rokovať o ekonomickej pomoci a humanitárnych problémoch
- 7:16 17.02.2025
- Kyjev

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu pricestoval do Spojených arabských emirátov na oficiálnu návštevu, ktorá je zameraná na investície a ekonomické partnerstvo, ako aj na rozsiahly humanitárny program.
Zelenskyj vo svojom statuse na sociálnej sieti Facebook doplnil, že najvyššou prioritou Ukrajiny je priviesť domov z ruského zajatia ešte viac Ukrajincov.
AFP ozrejmila, že počas vojny rozpútanej Ruskom voči Ukrajine pred takmer tromi rokmi sú totiž Spojené arabské emiráty dôležitým sprostredkovateľom medzi Moskvou a Kyjevom: pomáhajú pri výmene zajatcov i pri návrate ukrajinských detí zavlečených z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska.
Zelenskyj počas končiaceho sa týždňa avizoval, že v dohľadnom čase plánuje navštíviť Spojené arabské emiráty a Turecko. V piatok spresnil, že sa tam neplánuje stretnúť s ruskými ani americkými predstaviteľmi.
Moskva a Washington sa totiž pripravujú na summit svojich prezidentov, ktorý by sa mal konať v Saudskej Arábii. Európa a Kyjev sa obávajú, že prezidenti Donald Trump a Vladimir Putin sa pokúsia urovnať vojnu na Ukrajine bez ich účasti.

Richard Raši sa v Prahe stretol s Pekarovou Adamovou
Predseda Národnej rady SR sa v rámci svojej prvej zahraničnej cesty stretol v Prahe s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou.

Zelenskyj po ďalšom útoku na Kyjev žiada zvýšiť tlak na Rusko a sprísniť sankcie
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu po ďalšej sérii nočných útokoch na Kyjev vyzval, aby medzinárodné spoločenstvo zvýšilo tlak na Rusko.

Konkláve, z ktorého vzišiel pápež František, trvalo iba dva dni
V stredu sa po 12 rokoch uskutoční opäť voľba nového pápeža. Tentoraz ide o štandardné konkláve po úmrtí doterajšieho pontifika.

Pakistan si predvolal indického veľvyslanca, premiér zvolal bezpečnostný výbor
Pakistanské ministerstvo zahraničných vecí v stredu oznámilo, že si predvolalo indického chargé d'affaires po tom, čo India v noci na stredu začala s leteckými útokmi v Pakistane.

Historik: Konkláve bude rýchle, budúci pápež nemusí byť ako František
Voľba nového pápeža, ktorá sa v stredu popoludní začne v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, bude zrejme rýchla, predpokladá Miles Pattenden, historik z Oxfordskej univerzity zaoberajúci sa dejinami katolíckej cirkvi.