Bavorský predseda požaduje rokovania s Talibanom o deportácii Afgancov
- 15:35 16.02.2025
- Mníchov

Predseda vlády nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko Markus Söder vyzval na okamžité rokovania s afganským vládnym hnutím Taliban o deportácii afganských žiadateľov o azyl späť do vlasti.
Reagoval tak na štvrtkový útok 24-ročného Afganca v hlavnom meste Bavorska Mníchove. TASR o tom píše podľa správy agentúry DPA.
„Každý týždeň by sa mal uskutočniť jeden let,“ povedal Söder pre nedeľné vydanie nemeckého denníka Bild.
Podľa neho by mali od pondelka priamo s Talibanom rokovať o deportačných letoch Afgancov nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková a ministerka vnútra Nancy Faeserová.
V Bavorsku žije približne 2000 Afgancov, ktorí musia Nemecko opustiť a asi 200 z nich sú páchatelia závažných trestných činov, dodal Söder.
„Afganci, ktorí musia opustiť krajinu, tak musia urobiť rýchlo a vydávanie nových víz (pre Afgancov) musí byť v dohľadnej dobe zastavené,“ povedal.
Zadržaný Afganec, ktorého nemecké médiá identifikovali ako Farhada N., je obvinený z toho, že autom vrazil do skupiny ľudí v Mníchove. Útok si vyžiadal najmenej dve obete - 37-ročnú ženu a jej dvojročnú dcéru. Ďalších približne 39 osôb utrpelo zranenia.
Pri výsluchu sa Afganec priznal, že úmyselne zrýchlil a vrazil do davu v blízkosti námestia Stiglmaierplatz, uviedla mníchovská prokuratúra. Vyšetrovatelia sa domnievajú, že útočník mohol mať islamistický motív.
Faeserová ešte vo štvrtok prisľúbila, že urobí všetko pre to, aby sa uskutočnilo viac deportácií do Afganistanu. Taliban po útoku oznámil, že je ochotný spolupracovať s Nemeckom pri týchto deportáciách výmenou za obnovenie činnosti afganského konzulátu v Nemecku.

Richard Raši sa v Prahe stretol s Pekarovou Adamovou
Predseda Národnej rady SR sa v rámci svojej prvej zahraničnej cesty stretol v Prahe s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou.

Zelenskyj po ďalšom útoku na Kyjev žiada zvýšiť tlak na Rusko a sprísniť sankcie
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu po ďalšej sérii nočných útokoch na Kyjev vyzval, aby medzinárodné spoločenstvo zvýšilo tlak na Rusko.

Konkláve, z ktorého vzišiel pápež František, trvalo iba dva dni
V stredu sa po 12 rokoch uskutoční opäť voľba nového pápeža. Tentoraz ide o štandardné konkláve po úmrtí doterajšieho pontifika.

Pakistan si predvolal indického veľvyslanca, premiér zvolal bezpečnostný výbor
Pakistanské ministerstvo zahraničných vecí v stredu oznámilo, že si predvolalo indického chargé d'affaires po tom, čo India v noci na stredu začala s leteckými útokmi v Pakistane.

Historik: Konkláve bude rýchle, budúci pápež nemusí byť ako František
Voľba nového pápeža, ktorá sa v stredu popoludní začne v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, bude zrejme rýchla, predpokladá Miles Pattenden, historik z Oxfordskej univerzity zaoberajúci sa dejinami katolíckej cirkvi.